Bugun...
Bizi izleyin:Antalya, güreşte antik çağdan bu yana şampiyon yetiştiriyor

Tarih: 18-07-2017 20:21:41 Güncelleme: 18-07-2017 22:41:41 + -


EDİRNE'de bu yıl 656'ncısı yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan İsmail Balaban, memleketi Antalya'yı gururlandırırken, güreşin bu toprakların binlerce yıllık geleneği olduğu, Isinda, Ksanthos, Aspendos ve Patara antik kentlerinden çıkarılan eserlerle bir kez daha ortaya konuldu.


Antalya, güreşte antik çağdan bu yana şampiyon yetiştiriyor

Antalya Haber İhbar

EDİRNE'de bu yıl 656'ncısı yapılan Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan İsmail Balaban, memleketi Antalya'yı gururlandırırken, güreşin bu toprakların binlerce yıllık geleneği olduğu, Isinda, Ksanthos, Aspendos ve Patara antik kentlerinden çıkarılan eserlerle bir kez daha ortaya konuldu.Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof.Dr. Havva İşkan Işık, Kırkpınar Güreşleri'nde bu yıl da kazandıkları çok sayıda madalya ve başpehlivanlıkla göz dolduran Antalyalı sporcuların, bu toprakların binlerce yıllık çok yaygın bir geleneğini başarıyla sürdürdüklerini söyledi.

Antalya'nın tarihindeki bu büyük güreş mirasının farkında olması ve birbirinden başarılı güreşçiler yetiştirmesinin bir tesadüf olmadığını kaydeden Prof.Dr. Işık, “Bir kültürel sürekliliktir. Şimdi bu genç evlatlarımızı gördükçe, onların başarılarıyla çok gururlanıyorum. Onlar hemşehrilerimiz olan Likyalı, Pamfilyalı ve Pisidyalıların da ruhlarını şad ediyor" dedi.

ISİNDA ANTİK KENTİNDE MEZAR KABARTMALARINDA GÜREŞ SPORU VAR

Antalya'nın doğusu ve batısında antik çağlarda çok yaygın ve sevilen bir spor olan güreşin, beylerin bile kendilerini başarılarıyla hayatta ve ölümde övdükleri bir alan olduğunu kaydeden Prof.Dr. Işık, “Kaş ilçe merkezine sadece 13 kilometre uzaklıktaki Belenli yakınlarında konumlanan antik Isinda kentinde ele geçen mezar kabartmalarında, bir bey kendisini güreş yaparken resmettirmiştir" dedi.

GÜREŞ KSANTHOS ANTİK KENTİNDE ELE GEÇEN YAZITTA YER ALIYOR

Kaş'ın Kınık beldesindeki Ksanthos antik kentinde ele geçen ve MÖ 540 yılına ait kabartmada ise güreşçilere bugün de olduğu gibi müziğin eşlik ettiğini belirten Prof.Dr. Işık, “Ksanthos'un en büyük beylerinden Kherei'e ait M.Ö. 400 tarihli ünlü yazıtlı dikmede ise, beyin bizzat kendisi, güreş sporunda o dönemdeki erişkin Likyalı erkeklerin hepsinden daha üstün olduğunu yazdırmıştır" diye konuştu.

ASPENDOS SİKKELERDE GÜREŞ SPORUNU YÜCELTMİŞTİR

Aspendos kentinin de bastırdığı birbirinden değerli sikkelerle güreş sporunu yücelttiğini belirten Prof.Dr. Işık, “M.Ö. 4'üncü Yüzyıl'ın ilk yarısına ait sikkeler, bugün Serik'te böylesine yaygın olan güreşin kökenleri hakkında bilgi verir" dedi.

PATARA'NIN ŞAMPİYONUNUN LAHDİ ANTALYA MÜZESİ'NDE

Patara antik kentinin kazı başkanı Prof.Dr. Işık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim de Patara'da bulduğumuz ve bugün Antalya Müzesi'nde sergilen Roma Çağı'na tarihli ünlü şampiyon lahdi de büyük olasılıkla bir güreşçiye ait. Theronides adını taşıyan bu büyük sporcu, döneminin en büyük yedi müsabakasında şampiyon olmuş ve kazandığı kupaları da mezarının üstüne resmettirmiştir."

DİĞER Spor Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI