Bugun...
Bizi izleyin:Bahar: Antalya Enerji'nin üretimini durdurmak zorunda kalması ekonomik cinayet

Tarih: 21-09-2016 12:52:16 Güncelleme: 21-09-2016 17:26:16 + -
Bahar: Antalya Enerji'nin üretimini durdurmak zorunda kalması ekonomik cinayet

Antalya Haber İhbar

 ANTALYA Organize Sanayi Bölgesi (Antalya OSB) Başkanı Ali Bahar, Enerya Antalya Gaz Dağıtım AŞ'nin, sistem kullanım bedeline yaptığı yüzde 895 oranındaki zammın ardından, Akdeniz Bölgesi'nin en büyük enerji üretim tesislerinden biri olan Antalya Enerji AŞ'nin üretimini durdurmak zorunda kaldığını kaydetti. Bahar, böylesine önemli bir yatırımın atıl duruma getirilmesinin ekonomik cinayet olduğunu vurguladı.


Enerya Antalya Gaz Dağıtım AŞ'nin, 'Antalya OSB hariç' kentin geri kalanına 5 milyon TL'lik yatırım yaptığı gerekçesiyle Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu'na (EPDK) sistem kullanım bedelini artırmak için başvuruda bulunmasının ardından, sadece Antalya OSB firmalarını etkileyecek bir düzenleme yapıldı ve sistem kullanım bedeli yüzde 895 oranında artırıldı. Düzenleme ile 1000 metreküp kullanım için 11,82 TL'lik sistem kullanım bedeli ödeyen bölge sanayicisi aynı miktar kullanım için 110,54 TL ödemeye başlarken, sistem kullanım bedelinin toplam doğalgaz faturasına olan yüzde 1,5'luk etkisi yüzde 12,5'e çıkarıldı. 


YÜKSEK MALİYET ÜRETİMİ DURDURDU


15 Nisan'dan itibaren geçerli yeni tarifeye 1.5 ay dayanabilen Akdeniz Bölgesi'nin en büyük enerji üretim tesislerinden Antalya Enerji Üretim AŞ, yüksek maliyet nedeniyle 1 Haziran'dan itibaren üretimini durdurmak zorunda kaldı. Doğalgazdan elektrik enerjisi üreten firmanın üretimini durdurmasının ardından Antalya OSB'nin aylık doğalgaz tüketimi de yüzde 80 oranında düştü. Firmanın üretimde olduğu mayıs ayında toplam 7 milyon 600 bin standart metreküp doğalgaz tüketen Antalya OSB'nin aylık tüketiminin 1 milyon 300 bin standart metreküpe kadar düştüğü görüldü. 


ENERJİ, MİLLİ SERVETTİR


Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, fahiş artışın başta ülke ekonomisi olmak üzere tüm paydaşlara zarar verdiğine dikkat çekti. Bahar, “Antalya Enerji, Antalyalıların kurduğu çok değerli ve önemli bir yatırımdır. Ancak bu yatırım şu an atıl durumda. Bölgemize tek kuruş yaptırım yapmamış olan Enerya'nın faturayı tek bir tesise çıkarması kolaya kaçmaktır. Bu durum hukuka, adalete, ekonomik insafa sığmaz. Antalya Enerji gibi dev bir tesisin durması, ülke ekonomisinde kayıplar yaşanmasına neden olacaktır. Tesis elektrik üretmediği için enerjide dışa bağımlılığımızın artmasına yol açılmıştır. Antalya Enerji, enerji alanındaki faaliyetleri ve ürettiği katma değer nedeniyle milli servetimizin bir parçasıdır, bu nedenle de sorun artık memleket meselesi olarak ele alınmalıdır. Dolayısıyla bu durum sadece Antalya OSB sanayicilerini değil, tüm vatandaşlarımızı ilgilendiren milli bir meseledir" diye konuştu.


AKLA VE MANTIĞA AYKIRI


Yapılan artışın akla ve mantığa aykırı olduğunu söyleyen Başkan Bahar, “Uygulamanın mantıklı hiçbir açıklaması olmadığı gibi Enerya dahil hiç kimseye de faydası yoktur. Firma zam yaparak kârını artırmayı hedeflemiş, ancak kendi kazdığı çukura düşmüştür. Antalya Enerji üretimde olduğu dönemde Enerya'ya yaklaşık 850 bin TL sistem kullanım bedeli ödüyorken, tesis üretimini durdurduğu için şimdi ortalama 150 bin TL ödüyoruz. Azıcık matematik bilgisi olan, ticaretten anlamayan biri bile bu durumun ticaretin doğasına aykırı olduğunu görebilir" diye konuştu. 


EKONOMİK CİNAYET


Böylesine önemli bir yatırımın atıl duruma getirilmesinin ekonomik cinayet olduğunu vurgulayan Bahar, “Çalışamaz hale getirilen bir fabrikadan ne elde edilebilir? Durmuş bir işletme katma değer üretmez, istihdam sağlayamaz, ancak üretirse kazanır. Sorunun çözülmesi devletimize ve milletimize artı kazandırır. Antalya OSB'ye yapılmayan doğalgaz alt yapı yatırımının cezası bir firmaya fatura ediliyor. Bu duruma sessiz kalmamız mümkün değildir. EPDK'ya gerekli başvuruları yapıp adli süreci başlattık. Hakkımız olanı almak için ne gerekiyorsa yapacağız. Ancak hak aramak, sonunda hakkın olanı almak olsa dahi süreç içerisinde kaybedilen zamana acıyoruz" ifadelerini kullandı.
Bu haber 3046 defa okunmuştur.

DİĞER Antalya Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI