izmir escort
Bugun...
Bizi izleyin:Başkan Çetin: Tarım sektörü destek bekliyor

Tarih: 08-02-2018 19:12:07 Güncelleme: 08-02-2018 21:41:07 + -


ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, 'Yemeğimize zehir katıyorlar. Yaş sebze meyvede hormon, ilaç, ağır metal tehdidi var' anonslarıyla yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, sektörün zan altında bıraktığını, tarım sektörüne büyük zarar verdiğini söyledi.


Başkan Çetin: Tarım sektörü destek bekliyor

Antalya Haber İhbar

ANTALYA Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, 'Yemeğimize zehir katıyorlar. Yaş sebze meyvede hormon, ilaç, ağır metal tehdidi var' anonslarıyla yayınlanan haberlerin gerçeği yansıtmadığını, sektörün zan altında bıraktığını, tarım sektörüne büyük zarar verdiğini söyledi.

ATSO Başkanı Davut Çetin, tarım sektörünün Türkiye'nin en stratejik sektörlerinden biri olduğunu vurguladı. Türkiye'de örtü altı yaş sebze ve meyve üretiminin büyük bölümünün Antalya'da üretildiğini kaydeden Davut Çetin, ulusal bir televizyon kanalında 'Yemeğimize zehir katıyorlar. Yaş sebze meyvede hormon, ilaç, ağır metal tehdidi var' anonslarıyla yayınlanan haberlerin bütün tarım sektörünü zan altında bıraktığını, sektöre zarar verdiğini söyledi.

'BİLGİ KİRLİLİĞİ VAR'

Örtü altı üretime dair hem basında hem de kamuoyunda bilgi kirliliği olduğunu anlatan Başkan Çetin, "İlimizde modern koşullarda, ihracata da hitap eden üretim yapılıyor. Televizyon kanallarında sera ürünlerinin tüketici sağlığına olumsuz etkisi olduğuna dair yanlış haberler ve yorumlar bu sektörde çalışan, yatırım yapan, üreten insanları olumsuz etkiliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü yetkililerimiz kalıntı kontrollerinin düzenli yapıldığını ve ürünlerin dünya standartlarının çok üzerinde olduğunu ifade ediyor. Bu verileri halka daha iyi anlatmamız, bilgi kirliliğini ortadan kaldırmamız gerekiyor" dedi.

'KÖSTEK DEĞİL, DESTEK GEREKİYOR'

Davut Çetin, "Tarım sektörünün yapısal sorunları mevcut ve bunların ulusal boyutta ele alınması gerekiyor. Üretici örgütlenmesinde yetersizlik, tarım arazilerinin hızla yok olması, ölçek ekonomisine uygun üretim yapacak geniş arazi yapısının oluşturulamaması, üretim planlama eksikliği, sektörde kalifiye işgücü ve verimlilik sorunu, atık yönetimi gibi başlıklar, konuşulan ancak çözülemeyen konular olarak gündemimizde yer tutmaya devam ediyor. Odaklanılması gereken konu bilgi kirliliği ile sektöre haksız yere yüklenmek değil, sektördeki sorunların çözümüdür. Tarım sektörüne bilgi kirliliği ile köstek olmak yerine destek olmamız gerekiyor" diye konuştu.

'YANLIŞ ALGIYI YOK ETMELİYİZ'

Ekonomi Bakanlığı destekli URGE projeleri ile Antalyalı tarım firmalarını yurt dışında yeni pazarlara açmak için çalışmalar yaptıklarını ifade eden Davut Çetin, ürün kalitesi ile fark yaratan birçok Antalya firmasının ihracat yapar hale geldiğini söyledi. Toplumu doğru bilgilendirme ve bilgi kirliliğini ortadan kaldırma noktasında çalışma yapılması gerektiğini ifade eden Davut Çetin, şunları kaydetti:

"Antalya Türkiye'de tarımsal üretimin lokomotif kentlerinden biri. Üreticimiz ürününe güveniyor. Antalya Hali'nden tesadüfi ürünler seçip, bağımsız laboratuvarlarda analiz yaptırıp, sonuçları belli periyodlarla kamuoyuna açıklayabiliriz. Bu konuda, sektör mensuplarını bir araya getirdiğimiz bir toplantı ile çalışma başlattık. Sektör, bilgi kirliliği konusunda son derce hassas. Bu yanlış algıyı yıkmak için akademisyenlere, basınımıza, ilgili örgütlerimize büyük görev düşüyor. Biz de ATSO olarak örtü altı üretime yönelik yanlış algıyı yok etmek için elimizden gelen desteği vermeye hazırız."
Bu haber 1315 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Antalya Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI