Bugun...
Bizi izleyin:Başkandan Altınbeşik tepkisi

Tarih: 24-02-2016 15:33:38 + -


ANTALYA'da Torosların eteklerinde İbradı'da bulunan Altınbeşik Mağarası'nın Büyükşehir Belediyesi'nce kiralanmasına tepki gösteren İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, “İbradı'yı alternatif turizmin merkezi olarak yeniden düşünürken en önemli değerimiz elimizden alıyor. Bu da yetmezmiş gibi bölge HES tehdidi altında. Sesimiz duyulmazsa tek çare kalıyor eylem yapmak" dedi.


Başkandan Altınbeşik tepkisi

ANTALYA'da Torosların eteklerinde İbradı'da bulunan Altınbeşik Mağarası'nın Büyükşehir Belediyesi'nce kiralanmasına tepki gösteren İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, “İbradı'yı alternatif turizmin merkezi olarak yeniden düşünürken en önemli değerimiz elimizden alıyor. Bu da yetmezmiş gibi bölge HES tehdidi altında. Sesimiz duyulmazsa tek çare kalıyor eylem yapmak" dedi. 


İbradı, Antalya'nın Konya sınırında Toroslar'ın eteğine kurulmuş 2 bin 800 kişilik nüfusuyla kentin en az nüfusa sahip ilçesi. Küçük olmasına rağmen tarihi Roma dönemine kadar uzanan Selçuklu Sultanı Alaaddin Keykubat'ın yazlık konaklama yeri olarak kullandığı söylenegelen İbradı, son birkaç yıldır sahip olduğu sivil mimari örnekleri, yaylaları ve doğal zenginlikleriyle kendisini alternatif turizmin merkezi olarak yeniden kurgulamayı başladı. 


Ancak İbradı, turizm açısından sahip olduğu en önemli değeri, 1994 yılında Milli Park ilan edilen Altınbeşik Mağarası'nı Büyükşehir Belediyesi'ne kaptırdı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, çeşitli hizmetleri İbradı Belediyesi'nce yürütülen Altınbeşik Mağarası'nın Büyükşehir Belediyesi'nce kiralanmasını talep etti ve Büyükşehir Belediye Meclisi de oy çokluğuyla talebi uygun bularak, alanın 10 yıl süreyle Büyükşehir tarafından kiralanması için encümene yetki verdi. 


İbradı Belediye Başkanı Serkan Küçükkuru, Bakanlıkla belediye arasındaki sözleşmenin 31 Aralık tarihi itibarıyla sona erdiğini belirterek, “Nisan ayında bakanlığın ilgili birimleriyle yazışmaya başladık. Ancak bizi oyaladılar" iddiasında bulundu. Bakanlığın kendilerine alanı ihaleye çıkaracaklarını ifade ettiğini belirten Küçükkuru, “Biz her olasılığa karşı gerekli hazırlıkları yaptık. Doğa Koruma ve Milli Parklar'dan yetkililer geldi. İhale fiyatı belirlemek için Altınbeşik Mağarası'nın gelir- gider tablosunu inceledi ama bir anda İbradı'nın en önemli turizm değeri bir kararla Büyükşehir'e verildi" diye konuştu. 


Milli parkın Büyükşehir Belediyesi'nce kiralanacağı iddialarıyla birlikte ilçede daha önce rafa kaldırılmış bir asma köprü inşaatının da yeniden gündeme geldiğini aktaran Küçükkuru, “Daha önce İbradı halkının tepkiyle karşıladığı bir proje bu. Milli parkın Akseki ilçesi tarafına bir asma köprü yapılmak isteniyor. Eskiden bu denendi ama dönemin belediye başkanı bu projeye karşı çıktı" dedi. 


İlçenin alternatif turizm faaliyetlerinin merkezi olmasına çalıştıklarını, ancak sahip oldukları değerlerin ellerinden alındığını belirten Küçükkuru, bununla birlikte İbradı'nın doğal değerlerinin HES tehdidi altında olduğunu iddia etti. Küçükkuru, ilçenin Ürünlü ve Sinanhoca bölgesindeki derelerin üzerine HES projeleri bulunduğunu belirterek, “Yaşananlara bölge halkı tepkili. Sesimiz duyulmaz, bize kulak verilmezse eylem yapmaktan başka çaremiz yok" dedi.
Bu haber 5491 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER İbradı Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI