Bugun...
Bizi izleyin:Eğitime adanmış bir yaşam; Turgut Aydın

Tarih: 15-04-2017 18:54:17 Güncelleme: 17-04-2017 00:13:17 + -


Eğitimde 40 yılı geride bırakan Manavgat Bahçeşehir Koleji Kurucusu Turgut Aydın, tecrübelerini Manavgat Bahçeşehir Okulları ve Uğur Lisesi çatısı altında genç nesillere aktarırken, eğitimin rant değil gönül işi olduğunu tüm açıklığıyla gözler önüne seriyor.


Eğitime adanmış bir yaşam; Turgut Aydın
Antalya Haber İhbar

Eğitimde 40 yılı geride bırakan Manavgat Bahçeşehir Koleji Kurucusu Turgut Aydın, tecrübelerini Manavgat Bahçeşehir Okulları ve Uğur Lisesi çatısı altında genç nesillere aktarırken, eğitimin rant değil gönül işi olduğunu tüm açıklığıyla gözler önüne seriyor.

 

1957 yılında hayvancılık ve çiftçilikle geçimini sağlayan Türkmen-Yörük ailesinin en büyük çocuğu olarak Manavgat’ın Çeltikçi Köyü'nde dünyaya gelen Turgut Aydın, ilkokulu Çeltikçi’de bitirdikten sonra Manavgat Merkez Ortaokulu ve Manavgat Lisesi’nde okudu. Orta ve lise eğitimi sırasında Çeltikçi’den Manavgat’a yürüyerek gidip gelen Aydın, boş zamanlarında hayvan otlatıp, pamuk çapalama, pamuk toplama gibi işler yapmak suretiyle harçlığını çıkararak yaşam mücadelesine başlamış oldu. 1976 yılında Bursa Eğitim Enstitüsü’nden mezun olan Turgut Aydın, 3 Kasım 1976 tarihinde Amasya-Merzifon Alıcık Ortaokulu’nda Fen Bilgisi öğretmeni olarak mesleğe adım attı. 1977 yılında da amcasının kızıyla hayatını birleştiren Turgut Aydın’ın 2 erkek çocuğu bulunuyor.

 

Sırasıyla; Antalya Merkez, Kaş Kasaba ve Manavgat Merkez Ortaokullarında görev yapan Aydın, Manavgat Anadolu Lisesi'nden 27 Eylül 2003 tarihinde emekli oldu. Amasya Merzifon Alıcık ve Kaş Kasaba Ortaokulları ile Manavgat Anadolu Lisesi’nde müdür olarak ta görev yaptı. 1984 yılında Anadolu Üniversitesi’nde lisansını tamamlayarak Kimya Öğretmeni oldu.

 

2002 yılında Türkiye’nin en önemli kurumsal eğitim kurumlarından Uğur Dershaneleri’ni Manavgat’ta açarak dershaneciliğe adım attı. Emekli olduktan sonra da dershanenin başına geçti. Dershanecilik sürecinde Manavgat’ta bir çok gencin hayallerine kavuşmasına aracılık yapan Aydın, dar gelirli ailelerin çocuklarına da her türlü desteği vererek iyi bir eğitim almalarına katkıda bulunmuş oldu.

 

2007 yılında Uğur Eğitim Kurumlarından Bahçeşehir Koleji’ni Manavgat’ın ilk kurumsal okulu olarak açılması konusunda anlaşma yaptı. Eylül 2010 tarihinde de kompleksi tamamlayarak Anaokulu, İlkokul ve Ortaokulu, 1 yıl sonra da Anadolu Lisesi’ni resmi olarak açtı.

Manavgat’ın doğusunda en yakın tepe olan ve Andızlı Tepe olarak bilinen yerde 20 bin metrekare üzerine inşa edilen Bahçeşehir Koleji içerisinde kapalı yüzme havuzu, basketbol, voleybol ve futbol sahaları, açık tenis sahası, jimnastik salonları, hayvanat bahçesi, ekolojik evin yanı sıra öğrenciler için yaşam alanları bulunmakta.

 

40 yılı aşkın eğitimcilik yaşantısında  edindiği tecrübe ve birikimini yine eğitim sektörü içerisinde sürdürmenin en önemli hedefi olduğunu belirten Turgut Aydın “Öncelikle eğitimin bir rant işi değil gönül işi olduğunu belirtmek isterim. Benim eğitime bakış açım budur. Bir Türkmen-Yörük çocuğu olarak akranlarımız hayvan peşinde koşarken benim okumam için her türlü desteği veren başta ailem olmak üzere tüm büyüklerime, öğretmenlerime teşekkür ederken hayata gözlerini yumanları minnetle anıyor, mekanları cennet olsun diyorum. Aynı şekilde bugün Bahçeşehir Koleji Kompleksinin üzerinde bulunduğu araziyi bize bağışlayarak Bahçeşehir Kolejleri'nin açılmasına vesile olan amcam, aynı zamanda eşimin babası Hasan Hüseyin Aydın’ı rahmetle anıyorum” dedi.

 

Manavgat Bahçeşehir Koleji’nin verdiği eğitimin yanında kurulu olduğu bölgenin sosyal dokusunada önemli katkılar sağladığını belirten Aydın “Bölgenin yolu, elektriği, interneti gibi bir çok önemli unsur bölgeye Bahçeşehir sayesinde gelmiş oldu. Bölgedeki arazilerin ekonomik değerine de değer katmış oldu. Vizyonunu dünya markası olarak belirleyen Bahçeşehir Koleji gibi bir eğitim kurumu Manavgat eğitimine katkı yapmanın farkındalığını hissettirmektedir. Manavgat’ta yaşayan vatandaşlarımızın, eğitimi ne kadar çok önemsediğinin bilinci içerisindeyiz. Kaliteli eğitim almak her çocuğun en doğal hakkıdır. Biz de fırsat eşitliği sağlamak adına elimizden geldiğince kaliteli eğitimi toplumun her kesimine ulaştırmaya çalışıyorum. Çünkü toplumun her kesiminden ilgi görmekteyiz. Manavgat Bahçeşehir Kolejlerinin yanı sıra Uğur Lisesi’ni Manavgat Merkez’de Atatürk Caddesinde eğitim öğretime açtık. Önümüzdeki süreçte eğitim yatırımlarımızı Manavgat’ın batı yakasına da taşımanın çalışmalarını yapıyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tüm eğitim yatırımlarımız oğullarımla birlikte kurduğumuz aile şirketimiz bünyesi altında olacaktır. Bizim tek işimiz eğitimdir” dedi.
Bu haber 18210 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Sektör Haberler Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI