Bugun...
Bizi izleyin:İş Adamından üniversite öğrencilerine öneriler

Tarih: 01-11-2016 13:42:46 + -


Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde “Ziraat Fakültesi-Tarım Sektörü Buluşmaları” başlığı ile gerçekleştirilen seminere konuşmacı olarak katılan İş Adamı Ziraat Mühendisi Osman Dirican, öğrencilere tavsiyelerde bulundu.


İş Adamından üniversite öğrencilerine öneriler
Antalya Haber İhbar

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nde “Ziraat Fakültesi-Tarım Sektörü Buluşmaları” başlığı ile gerçekleştirilen seminere konuşmacı olarak katılan İş Adamı Ziraat Mühendisi Osman Dirican, öğrencilere tavsiyelerde bulundu.

 

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi’nde öğrencilere yönelik olarak “Bir Ziraat Mühendisinin Yaşam Öyküsü” konulu seminer düzenlendi.  Öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği seminer “Ziraat Fakültesi-Tarım Sektörü Buluşmaları” başlığı ile gerçekleştirildi ve konuşmacı olarak İş Adamı Ziraat Mühendisi  Osman Dirican katıldı. Dirican konuşmasına kendisinin de aynı fakültenin Bahçe Bitkileri Bölümü’nden mezun olduğunu, bununla gurur duyduğunu söyleyerek başladı. Meslek yaşamında sektörün hemen her alanında çalıştığını belirten Dirican, “İlk iş deneyimim, kısmi zamanlı olarak yabancı bir ilaç firmasında reklam afişlerini çivi ile direkleri tutturmak oldu. Bu işi yaparken çiftçiler ilacın ne olduğunu, neye yaradığını sorduklarında bu teknik bilgileri henüz mühendis olmasam da öğrenmek zorunda olduğumu anladım. Bu vesile ile işimin iyisi olmam gerektiğini öğrendim” dedi.

 

Hangi bölümden mezun olurlarsa olsunlar, hangi işi yaparlarsa yapsınlar en iyisi olmaları gerektiğini öneren Dirican, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “İşe başladıktan sonra ülkemizde hem ilaç hem tohum ve hem de gübre üretimi konusunda biz bunları yapamayız, üretemeyiz algısının olduğunu gördüm. Hep bu ön yargıyı kırmayı hedefledim. Bu sektör içerisinde ithal gübre, ithal tohum alıp satarken, şimdi hedeflediğimiz gibi yerli kaynaklarımızla üretip, ihraç ediyoruz. Tarım stratejik bir sektördür. Bu açıdan yerli tohum üretimine yatırım yaptık ve artık ihraç ediyoruz. Türkiye'mizin doğal koşullarından elde ettiğimiz bakterilerden oluşan mikrobiyolojik gübreler üretiyoruz. Fidecilik sektöründe de varız, gıda sektöründe de. Biz ortaklarımızla beraber asla küçülmeyi değil birlik halinde büyüyerek ülkemize hizmet etmeyi hedefliyoruz. Türkiye çiftçisine asla inanmadığımız ürünü satmadık, satmayız. Sizlere de bunu tavsiye ediyorum. Bizim mühendislerimiz hem akıllı hem de çalışkan. Başarılamayacak bir şey yok. Yeter ki engelleri aşmayı hedefleyelim ve vazgeçmeyelim.”

 

Öğrencilerin yoğun şekilde yönelttikleri sorular eşliğinde sona eren seminer sonrasında Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kurunç, seminerler ve konferanslar dizisine devam edip öğrenci ve öğretim elamanlarını tarım sektörünün farklı kesimleri ile buluşturmayı amaçladıklarını belirterek, tecrübe paylaşımları için Dirican’a teşekkür etti. Prof Kurunç tarafından, Osman Dirican’a bir de plaket takdim edildi.
Bu haber 990 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Eğitim Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI