Bugun...
Bizi izleyin:İş dünyası: Artık geleceğe bakılmalı

Tarih: 18-04-2017 15:41:45 Güncelleme: 18-04-2017 18:35:45 + -


REFERANDUMU değerlendiren Antalya iş dünyasının önemli isimleri, seçimin kazananı ya da kaybedeninin olmadığını, sandıktan uzlaşma çıktığını belirtti.


İş dünyası: Artık geleceğe bakılmalı
Antalya Haber İhbar

REFERANDUMU değerlendiren Antalya iş dünyasının önemli isimleri, seçimin kazananı ya da kaybedeninin olmadığını, sandıktan uzlaşma çıktığını belirtti. Artık geleceğe bakılmasını isteyen iş dünyası temsilcileri, gündemin ekonomiye çevrilmesi gerektiğini kaydetti.


 

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, 16 Nisan referandumuna ve bundan sonraki süreçte odaklanılması gereken konulara ilişkin değerlendirmede bulundu. Başkan Çetin, halkın yüzde 51.4'ünün başkanlık sistemine geçilmesine onay verdiğini belirterek, "Temennimiz, ülkenin yönetim sisteminin değiştiği bir oylamada milletin bir kesiminin kazanmış bir kesiminin kaybetmiş görülmemesi ve oylama sonuçlarının işaret ettiği uzlaşma ihtiyacının iyi anlaşılmasıdır. Türkiye tarihi, özellikle son iki yüzyıllık tarihimiz, toplumsal uzlaşmanın, birlik ve beraberliğin hayati bir konu olduğunu, toplum içinde kutuplaşma devam ettikçe temel sorunların çözülemediğini sayısız örnekle ortaya koymuştur. Toplumsal uzlaşma Türkiye'nin dünyada güçlü olmasının tek yoludur. Dolayısıyla demokrasimizi güçlendirecek adımların atılmasına hepimiz öncelik vermeli ve destek olmalıyız" diye konuştu.


 

İŞSİZLİK RAKAMLARI REFORM İHTİYACINI GÖSTERİYOR


 

TÜİK tarafından açıklanan işsizlik verilerinin, ekonomide yatırım ve üretim iklimine dönük daha radikal reformların aciliyetini bir kez daha hatırlattığını kaydeden Çetin, şöyle dedi:


 

"Son bir yılda çalışma hayatına 1 milyon 93 bin kişi girerken, ekonomi ancak 397 bin kişilik istihdam yaratabilmiştir. Bu istihdam artışının 81 bini tarım, 96 bini temizlik- güvenlik gibi destek hizmetleri, 61 bini ticaret, 37 bin sağlık ve sosyal hizmetlerden ve yeme-içme sektöründen kaynaklanırken, imalat sanayi, inşaat, ulaştırma ve diğer sektörlerde istihdam artışı çok yetersiz kalmıştır. İmalat sanayi istihdamı 2015 Ocak ayında 4 milyon 970 binden, 2017 Ocak ayında 4 milyon 906 bine inmiştir. Bunun sonucunda genel işsizlik oranı yüzde 13'e, tarım dışı işsizlik oranı yüzde 15.2'ye, genç nüfusta işsizlik oranı yüzde 24.5'e yükselmiştir. Genç nüfustaki işsizlik oranının bir yılda yüzde 19.2'den yüzde 24.5'a sıçraması, bu oranın tarım dışında yüzde 27'ye çıkması Türkiye'nin ekonomik reform gündemine odaklanması gerektiğini bir kez daha hatırlatmıştır."


 

GELECEĞE BAKMALIYIZ


 

"Ülkemizde tarımın GSYH payı yüzde 6.1 iken istihdam payı yüzde 20 olduğundan tarım istihdamı azalmaya devam edecektir. Büyük şirketlerin pazar paylarını artırmaları, sermaye yetersizliği ve ortaklık kültürünün gelişmemesi nedeniyle işveren sayımız 1.2 milyon düzeyini aşamamaktadır. Artık gelecekte nerede olmak istediğimize karar vermeli, önümüze bakmalıyız. Gelecek yıllarda akıllı makinalar, robotlar istihdamın hızlı artmasını engelleyecektir. Dolayısıyla Türkiye ar-ge yoğun yüksek teknoloji sektörlerinde hızlı bir ilerleme sağlamak zorundadır. Halen özel sektör daha garantili ve karlı olan altyapı, inşaat, enerji sektörlerine yatırım yapmakta olduğu için, teşviklere rağmen yüksek sermaye, uzun vadeli ar-ge gerektiren riskli alanlara girmemektedir. Bu alanlarda gelişme için kamunun yüksek teknoloji sektörlerine doğrudan yatırım yapması, uzmanlaşmış teknoparklar kurularakaçık inovasyonun özendirilmesi, küresel çapta öncü şirketlerin ve yüksek vasıflı işgücünün Türkiye'ye çekilmesi, vergi adaletinin sağlanması, fikri mülkiyet haklarını etkin koruyan bir hukuk sistemi, Türkiye'nin çağdaş, demokratik hukuk devleti olarak dünya kamuoyu tarafından saygı görmesi konularında hızlı bir ilerleme kaydetmemiz gerekmektedir. Referandum sonucunun bu yolda hızlı bir gelişme yaratmasını ümit ediyorum."


 

ÇANDIR: SANDIKTAN UZLAŞMA ÇIKTI


 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, anayasa değişikliği paketini içeren referandum sonucunu değerlendirirken, iş dünyasının beklentilerini dile getirdi. Türkiye'nin 16 Nisan'da Anayasa'nın 18 maddesinde değişiklik öngören referandumu oyladığını belirten Çandır, sandık başına gidenlerin yüzde 51.4'ünün yeni sisteme 'evet' dediğini belirtti. Türkiye'nin önemli bir seçimi geride bıraktığını kaydeden Çandır, seçimin kazananı ya da kaybedeninin olmadığını, sandıktan uzlaşmanın çıktığını belirtti.


 

'MİLLETİN DERDİ İŞ VE AŞ'


 

Çandır, kısır çekişme ve söylemlerin artık geride bırakılması, ekonomiye odaklanılması gerektiğini kaydetti. Yatırım ikliminin önünü açacak düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söyleyen Çandır, iş dünyasının güven ikliminin yeniden inşa edilmesini beklediğini, bunun için de hukukun üstünlüğü ve insan haklarından taviz verilmemesi gerektiğini vurguladı. Milletin 'iş' ve 'aş' derdinde olduğunu söyleyen Ali Çandır, “Özel sektörün önünü daha rahat göreceği, risk alarak yatırım yapabileceği bir ortam yaratılmasını bekliyoruz. Ortak hedef doğrultusunda geleceğe odaklanıp, önümüze koyduğumuz hedeflere birlikte koşmalıyız. Bölgesinde söz sahibi olan ülkemizin güçlü potansiyelini harekete geçirecek, ekonomimizi canlandıracak kararlar hayata geçirilmelidir. 'Şimdi çalışma ve üretme zamanıdır' diyor, referandum sonucunun ülkemize ve millimize hayırlı olmasını diliyorum" diye konuştu.


 

GENCER: ŞİMDİ EKONOMİYE ODAKLANMALI


 

Döşemealtı Sanayici ve İşadamları Derneği (DÖSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Gültekin Gencer, referandumun sonuçlanmasının ardından "Şimdi kaldığımız yerden devam ederek gündemimizi ekonomiye çevirelim" dedi. Vatandaşın demokratik hakkını kullanarak referandumda seçimini yaptığını ve sandıktan çıkan sonucun birlik ve beraberliğe vesile olmasını dilediğini belirten Başkan Gencer, "Seçimler, referandumlar demokrasinin en önemli parçasıdır. Birkaç aylık süreçte gündemimiz siyaset ve referandumdu. Şimdi bu demokrasi şöleninin ardından ekonomiye odaklanmalıyız. İstihdamda, üretimde, ihracatta yapmamız gereken çok işimiz var. Birlik ve beraberlik içinde herkesin elini taşın altına koyması gerekli. Ekonomimizi yönetenlerin de işadamlarına kulak vererek, iş dünyasının beklediği adımları atması, gücümüze güç katacaktır" diye konuştu.


 

REFAH VE HUZUR GETİRSİN


 

Demokrasilerde hiçbir tercihin ülkenin birliğine, beraberliğine zarar vermemesinin uygar toplumların en önemli özelliklerden biri olduğuna değinen DÖSİAD Başkanı Gencer, "Herkes tercihini yaptı. Kazanan da kaybeden de bu ülkenin fertleridir. Her seçim demokrasi koşusunda, ülke menfaatlerine el ele yürümenin bir aşamasıdır. Bu referandumda çıkan sonucun da refah, huzur ve özgürlüklere vesile olmasını diliyoruz" dedi.
Bu haber 2816 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Antalya Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI