Bugun...
Bizi izleyin:İş dünyası TL için bir arada

Tarih: 09-12-2016 13:41:17 Güncelleme: 09-12-2016 16:03:17 + -


ANTALYA iş dünyası sivil toplum kuruluşları, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) çatısı altında çalışmalarını yürüten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Antalya Genç Girişimciler Kurulu (GGK) ev sahipliğinde bir araya geldi.


İş dünyası TL için bir arada

Antalya Haber İhbar

 ANTALYA iş dünyası sivil toplum kuruluşları, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) çatısı altında çalışmalarını yürüten Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Antalya Genç Girişimciler Kurulu (GGK) ev sahipliğinde bir araya geldi. Antalya'nın iş dünyası kuruluşları, Türk Lirası'nın dolar karşısında değer kaybetmesinden sonra ortak basın açıklaması yaptı. 


TOBB Antalya GGK Başkanı Ulaş Yıldırım, Antalya Genç İş Adamları Derneği (ANTGİAD) Başkanı Volkan Barutcu, Antalya İş Adamları Derneği (ANTİAD) Başkanı Musa Saraç, Yörük Sanayici İş Adamları Derneği (YÖRSİAD) Başkanı Semih Beken ve Antalya İş Kadınları Derneği (ANTKİAD) Başkanı Leman Sedef Tuna'nın katıldığı toplantıda, Türk Lirası'na verilecek desteklerle ilgili sorunlar ve çözüm önerileri sunuldu. Toplantıya katılan 5 sivil toplum kuruluşu adına ortak açıklamayı yapan TOBB Antalya GGK Başkanı Ulaş Yıldırım, Türkiye ekonomisinin zor bir süreçten geçtiğini, bu süreçte Türk Lirası'nın dolar karşısında olumsuz ayrıştığını söyledi.


Türk Lirası'nın yıllık bazda dolar karşısında yaklaşık yüzde 21 değer kaybettiğini ifade eden Yıldırım, “Türk Lirası'na güven duyulduğunu gösteren, Türk Lirası'nı güçlü tutacak, Merkez Bankası'nın Türk Lirası'nı savunma gücünü artıracak adımlar atmak durumundayız. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Lirası'nı daha görünür ve kullanılan bir para birimi haline getirmek üzere döviz mevduatlarının Türk Lirası'na çevrilmesi yönünde çağrısı var. Mevcut durumda bankalarda yaklaşık 800 milyarlık Türk Lirası ve 540 milyar Türk Lirası karşılığı döviz mevduatı bulunuyor. Bu rakam son kur artışlarından sonra daha da artmış durumda ve bu döviz mevduatının yarıya yakını da gerçek kişilere ait. Bizler de bu döviz mevduatının yatırıma dönüştürülerek ekonomiye aktarılmasını öneriyoruz" dedi.


Şirketlerin ithal girdileri nedeni ile döviz pozisyonlarında aşırı bir indirime gitmelerini beklemenin yanlış olduğunu belirten Yıldırım, “Diğer yandan özel sektörün hatırı sayılır miktarda dış borcu bulunmakta. Bu yüzden mevcut döviz rezervlerini eritmelerini beklemek çok da gerçekçi olmayabilir. Ancak vatandaşın mevduatını döviz olarak tutmasının uzun vadede kendisine de ekonomiye de faydası yoktur. Vatandaşın dövizden Türk Lirası'na geçmesi, Türk Lirası'nda kısa vadeli bir güçlenme sağlayabilir. Doların Türk Lirası karşısındaki baskısını azaltır ve ekonomiye katkı sağlar. Ancak Türk Lirası'nın orta ve uzun vadede güçlenmesi için hem yabancı sermayeye hem içeride halka ve özel sektöre güven verilmesi zorunludur" ifadelerini kullandı.


Ulaş Yıldırım, Antalya iş dünyası temsilcileri adına Türk Lirası'nın güçlenmesi için şu önerilerde bulundu:


"Alışveriş merkezleri ve gayrimenkul kiralarının döviz yerine Türk Lirası olarak düzenlenmesi. Turizm bölgelerinde ve otellerin içerisinde yer alan işletmelerin Türk Lirası olarak ödeme yapması. Otomotiv sektöründeki ödeme ve alımların Türk Lirası'na çevrilmesi. Spor kulüplerinin ödemelerinin Türk Lirası olarak yapılması. Fuar ve ticari tanıtım faaliyetlerin Türk Lirası olması."


Türk Lirası'nın değer kaybetmesinin daha büyük sorunlara yol açmaması için pek çok alanda vizyon reformlara ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Yıldırım, “Eğer reformlar gerçekleşmezse kur artışının bedelini yüksek enflasyon, refah kaybı, ekonomik ve sosyal sorunlar ile daha yüksek ödeyebiliriz. Bu durumda kamu kurumlarının Türk Lirası'na geçmesi olumlu olmakla birlikte, Türkiye'nin gelişmesinin en önemli itici faktörü olan özel sektörün de bu geçişe destek vermesi gerekli. Sadece bulunduğumuz süreçte değil, bundan sonra sürekli Türk Lirası'na destek politikalarının devam ettirilmesi gerekir. Biz özel sektör temsilcileri olarak, kendi üyelerimiz arasında aldığımız bu kararlara, ülkemizde bulunan tüm özel sektör temsilcilerinin de Türk Lirası'na destek vermelerini, ticaretlerini Türk Lirası bazında yapmalarını öneriyoruz. Güçlü Türk Lirası, Güçlü Türkiye demektirö" diye konuştu.

 Bu haber 3040 defa okunmuştur.

DİĞER Ekonomi Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI