Bugun...
Bizi izleyin:LÖSEV İl Koordinatörü Tutku Canıdar; “Her kurban lösemili çocuklar için candır”

Tarih: 09-08-2018 15:19:40 Güncelleme: 10-08-2018 00:59:40 + -


LÖSEV Antalya İl Koordinatörü Tutku Canıdar, yaklaşan kurban bayramı öncesinde vatandaşlara çağrıda bulunarak “LÖSEV’e kurban vekaleti veren vatandaşlarımız, lösemili çocuklarımıza can vermektedir” dedi.


LÖSEV İl Koordinatörü Tutku Canıdar; “Her kurban lösemili çocuklar için candır”

Antalya Haber İhbar

LÖSEV Antalya İl Koordinatörü Tutku Canıdar, yaklaşan kurban bayramı öncesinde vatandaşlara çağrıda bulunarak “LÖSEV’e kurban vekaleti veren vatandaşlarımız, lösemili çocuklarımıza can vermektedir” dedi.

LÖSEV’in hiçbir zaman dergi ve benzeri şeyler satarak yardım toplamadığını belirten Canıdar, vatandaşlardan cadde ve sokaklarda LÖSEV adına yardım topladıklarını söyleyenlere itibar etmemelerini istedi.

 

Kısa adı LÖSEV olan Lösemili Çocuklar Vakfı Antalya İl Koordinatörü Tutku Canıdar, LÖSEV Antalya Şubesi’nin çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

 

HABERCİ 07’yi ziyaret eden, Manavgat Radyo ve Side fm7de canlı yayın konuğu olan LÖSEV Antalya İl Koordinatörü Tutku Canıdar, başta LÖSEV adına dergi satıp bağış toplayan şahıslar olmak üzere vekaletle kurban kesimi ve sadece Ankara’da bulunan lösemili çocuklar köyünün Antalya’da da kurulması için yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi Manavgat’ta bazı gençlerin başta tarihi köprü olmak üzere Antalya caddesinde vatandaşların yolunu kesmek suretiyle LÖSEV adına dergi satılması ve bağış toplanması sorunuyla sürekli karşılaştıklarını belirten LÖSEV Antalya İl Koordinatörü Tutku Canıdar “Eğer birisi sizi sokakta durduruyorsa, eğer kapınıza geliyorsa eşittir dolandırıcıdır. Elinde ne olduğu, makbuzu olduğu olmadığı, ücretsiz olduğu böyle bir şey yok. Çünkü LÖSEV kapı kapı dolaşmaz. Lösev sokakta insanları durdurup bir şey satmaz. İçeriğine bakmayın. Sokaktaysa kapıya gelmişse eşittir dolandırıcıdır. 20 yıllık bir sivil toplum kuruluşu olan LÖSEV’de böyle bir sistem yok. Bizim kendimize ait bağışçılarımız var. Biz insanları ziyarete gidip sadece LÖSEV'in işleyişini anlatmaya çalışıyoruz. Tabi ki gönüllü desteğine ihtiyacımız oluyor. Ama bunun ucu yine paraya bağlanmıyor.  Siz 2. el temiz eşyalarınızı LÖSEV’e verebilirsiniz. Emekli öğretmenseniz, Üniversite öğrencisiyseniz sadece hafta sonlarında 1 saatinizi ayırıp okula gidemeyen çocuklarımıza etüt verebilirsiniz. Ramazan aylarında hasta çocuklarımızın aileleri için ramazan kolisi hazırlıyoruz. Bu kolilerde çocuklarımızın yememesi gereken gıda maddeleri olabiliyor. Bu kolilerin ayrıştırmasında bize yardımda bulunabilirsiniz. Kısacası her şeyin nakit olmadığını görmekteyiz. Küçük dokunuşlarla lösemi hastası bir çocuğumuzun yüzünde tebessüm oluşturmak mümkün. Sokakta LÖSEV adına dergi satan, yardım toplayanların önüne maalesef geçemiyoruz. Bu dolandırıcılar, günlük 3-4 bin lira gibi bir para kazandıkları için 150 lira cezayı ödemeyi gönüllü kabul ediyor. Bunun önüne geçilmeli ve LÖSEV bu gibi kişiler yüzünden sorgulanmaktan kurtulmalıdır” dedi.

 

LÖSEV olarak bir çok vakıf gibi kendilerinin de vekaleten kurban kesimi yaptıklarını belirten Canıdar “Bu yılki kurban bedelimiz de 920 TL. Tabii ki insanların kafasında birtakım sorular var. Bunlar gerçekten kurbanı kesiyor ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor mu? diye. Biz entegre bir et tesisiyle anlaşıyoruz. Orada bir din görevlisi, Noter, veteriner hekim ve bizim arkadaşlarımız oluyor. Siz vekaleti kime verdiyseniz din görevlisi dualarını okuduktan sonra vekaleti veren kişinin ismini zikrettikten sonra aynı şekilde kesimler gerçekleştiriliyor. Ve biz bu kesimler gerçekleştirildikten sonra bağışçılarımıza tek tek bağışınız alınmıştır, kesimlerimiz gerçekleştirilmiştir diye bilgiler veriyoruz. Ardından eti biraz dinlendirdikten sonra ihtiyaç sahibi ailelerimize dağıtıyoruz. Geri kalanını entegre et tesislerine emanet ediyoruz ki 12 ay boyunca hastalarımıza et dağıtabilelim. Sistem bizde böyle. Kurban Bayramı bizim için çok önemli çünkü çocuklarımız kemoterapi görüyorlar. Bağışıklık sistemleri düşük. Proteine çok ihtiyaçları var. Ve maddi durumları oldukça kötü. Çünkü bizde kayıtlı yüzde seksen beş hastamız ya asgari ücretle geçiniyorlar. Ya da hiç bir geliri yok. Yani tabii rica edilirse kuru ekmekte dahi zorlanırken o eve bir de et girmesinin ne kadar zor olduğunu anlatıyoruz insanlara. İçleri rahat etsin. Yani biz zaten bu et dağıtımlarını da Antalya olarak Manavgat, Alanya, Burdur, Isparta bize bağlı. Biz bizzat dağıtıyoruz. Onun için neyin ne olduğunu çok iyi biliyorum. Yine de acabaları olduğu takdirde LÖSEV 'in şubelerini arayabilirler. Biz kendilerine detaylı bilgi verebiliriz” dedi.

LÖSEV’in Türkiye’deki tek Lösemili Çocuklar Köyü’nün Ankara’da olduğunu belirten Canıdar “Biz orada organik tarım yapıyoruz. Çünkü Kemoterapi dediğiniz şey çok hassas bir nokta. Çocukların çok iyi beslenmesi, çok hijyenik ortamlarda bulunması gerekiyor. Çünkü bağışıklık sistemleri düşük olduğu için gerek mikrop almaları gerek iyi beslenmemeleri durumunda biz bu çocukları kaybetme boyutuna kadar gidebiliyoruz. Onun için hijyen çok önemli, beslenme çok önemli, moral çok önemli, sevgi çok önemli. Bizim orda lösemili çocuklar köyümüzde çocuklar ücretsiz olarak aileleriyle birlikte kalıyor. Bazı çocuklar hastanede kalırken bazı çocuklar günü birlik kemoterapi tedavisi alıyor. Şimdi hastaneye gidip döndüğü zaman kalacak bir yere ihtiyacı var. Biz orada konaklatıyoruz. Organik tarımla organik gıdalarla besliyoruz. Biz bu sistemin aynısını Antalya'da yapmak istiyoruz. Biz devlet büyüklerimizin kapılarını lösemili çocuklar köyüne yer tahsisi için çalıyoruz. Neden Antalya derseniz;  Antalya onkoloji konusunda çok kuvvetli bir şehir, kemik iliği nakli yapılan bir şehir bundan dolayı Türkiye'nin dört bir tarafından sağlık göçü alan bir şehir ama dediğim gibi bu insanlar otunu ocağını her şeyini orada bırakıp geliyorlar. Anne ve çocuk hastanede kalıyor. Babanın kalacak yeri dahi yok. Şu an da mesela yüzleri geçen oranda insanın hastanede bahçede yattıklarını biliyor musunuz? Günlerce haftalarca duştan, hijyenden uzak yaşadıklarını. Bunun için biz de aynı şeyi Antalya’da yapmak istiyoruz. Kamu yararına yer tahsisi istiyoruz. Ve diyoruz ki inşaatını biz yapalım, tefrişatını biz koyalım, personelini biz koyalım ve bununla ilgili devletimize hiçbir şekilde yük olmayalım. Aile evleri yapalım ve bahsettiğim bu mağdur insanları da tedavileri bitene kadar ücretsiz bir şekilde bu evlerde konaklatalım. Yani bundan daha masumane bundan daha iyi niyetli ve şeffaf ne olabilir ki. Antalya çevresinde maalesef bunu ticarete döken insanlar var, evlerini kiralık olarak veriyorlar, anormal fiyatlara. Fakat işin ilginç tarafı insanlar bizi arıyorlar. Düşünün eşyalı denilen şey küflü yataktan bahsediyorlar. O çocuk orada yatamaz. Diyorlar ki biz bunu bir kenara koysak bize bir yatak bağışı bulabilir misiniz? Hani eşyalıydı… Yani vicdan yok insanlarda. Onun için bunlarla ilgili acil bir şeyler yapılması gerekiyor. Sözde değil özde bir çözüm bulunması gerekiyor. Bunu yaşayan bilir. Onun için bizim çok duyarlı olmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.


DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI