Bugun...
Bizi izleyin:
Manavgat Hocalar Mahallesinde sel tarım arazilerini vurdu

Tarih: 19-06-2017 14:37:19 Güncelleme: 19-06-2017 17:02:19 + -


Manavgat Hocalar Mahallesinde sabah saatlerinde etkili olan sağanak yağış ve yağmurun ardından oluşan sel mahalleye ulaşımın 2 saat kesilmesine ve yüzlerce dönüm ekili arazinin sular altında kalmasına neden oldu.


Manavgat Hocalar Mahallesinde sel tarım arazilerini vurdu

Antalya Haber İhbar

Manavgat Hocalar Mahallesinde sabah saatlerinde etkili olan sağanak yağış ve yağmurun ardından oluşan sel mahalleye ulaşımın 2 saat kesilmesine ve yüzlerce dönüm ekili arazinin sular altında kalmasına neden oldu.

Sabah saatlerinde Manavgat’ın bazı bölgelerinde etkili olan sağanak yağış, Salur ve Sırtköy mahallerinde yolların kapanmasına neden olurken, Hocalar Mahallesinde yüzlerce dönüm ekili arazinin yanı sıra, Buğday ve samanların sular altında kalmasına neden oldu. Sel sularının dereleri taşırdığı Manavgat-Antalya Karayolu ile mahallenin ulaşımının 2 saate yakın kesildiği Hocalar Mahallesinde zararın büyük olduğu bildirildi.

Sabah saat 07.00 sıralarında başlayan ve şiddetini artırarak 4 saate yakın devam eden sağanak yağışın büyük zarara yol açtığını belirten Hocalar Mahalle Muhtarı Hüseyin yanar “Yaz ortasında aniden başlayan yağmur mahallemizde hayatı felce uğrattı. Kışın bile böylesine afet yaşamadık. 100 dönümün üzerinde domates, 500 dönüm Susam, 100 dönüm biber-patlıcan, 3 bin dolayında Zeytin Ağacı, yüzlerce dönüm alanda saman balyaları, Mısır ekili alanlar, Toprak altında bekletilen Buğday selden zarar gördü. Sel suları önüne kattığı saman balyalarını derelere ve ekili alanlara taşıdı. Hayvancılık yapan çok sayıda mahalle sakini saman balyaları, Mısır ekili alanlar sular altında kaldığı için hayvanlar için yem sıkıntısı had safhada yaşanacak.Yetkililerden bir an önce gerekli incelemeleri yaparak yardımcı olmalarını bekliyoruz” dedi.

Mahallelerinin sel sularına teslim olmasının en önemli nedeninin dere yataklarının yeterli bakımının ve taşlanmasının yapılmamış olmasından kaynaklandığını belirten Yanar “Birkaç kez düzenleme yapıldı. Ne var ki yeterince taşlama yapılmadığı için dereleri bitkiler ve ağaçlar kapladı. Bu da sel sularının önünü keserek arazilerin sular altında kalmasına neden oldu” dedi.

Hocalar Mahallesine gelerek zarar gören köylülerle görüşen ve zarar gören arazileri gezen Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Tarım ilçe müdürlüğü ekiplerinin en kısa sürede zarar gören arazilerde inceleme yapacağını belirterek “Ben sabahın erken saatlerinde Salur ve Sırtköy taraflarındaydım. Yağmurdan uzun süre bulunduğumuz yerden hareket bile edemedik. Bir çok yerde sel sularının getirdiği kayalar yolları kapatmış, Gerçekten büyük bir felaket yaşanmış durumda. Hocalar mahallemiz yağmur ve selden en fazla zararı gören yer. Görüldüğü üzere yüzlerce dönüm arazi sular altında. Zarar çok büyük. Her zaman söylediğimiz gibi TARSİM’in önemine dikkat çekmek istiyorum. Eğer bugün zarar gören üreticilerimiz TARSİM yaptırmış olsaydı zararlarını düşünmek zorunda kalmayacaklardı. TARSİM ile gece uykuları kaçmayacak rahatça yataklarında uyuyabileceklerdi. Ne var ki TARSİM üreticilerimizin aklına sadece böyle felaketlerle karşılaştıklarında geliyor. TARSİM’in ücretinin yarısı devlet tarafından karşılanmaktadır. Üreticilerimizi ürünlerini korumak ve gece uykularının kaçmaması için TARSİM yaptırmaya çağırıyorum. Üreticilerimize geçmiş olsun dileklerimizi sunarken, yetkililerle ne yapılabileceği konusunda görüşmelerde bulunacağız” dedi.HABER VİDEOSU

Bu haber 12476 defa okunmuştur.

DİĞER Tarım - Hayvancılık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI