Bugun...
Bizi izleyin:Manavgat Sivil Toplum Platformu “Sorgun Çamlığı Manavgat halkınındır”

Tarih: 12-01-2019 14:42:42 Güncelleme: 12-01-2019 23:07:42 + -


Manavgat Sivil Toplum Platformu; “Sorgun ormanımız bize Atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık. Aldığımız bu emaneti daha da güzelleştirerek çocuklarımıza bırakmak en kutsal görevimizdir.”


Manavgat Sivil Toplum Platformu “Sorgun Çamlığı Manavgat halkınındır”

Antalya Haber İhbar

Manavgat  Sivil Toplum Platformu; “Sorgun ormanımız bize Atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık. Aldığımız bu emaneti daha da güzelleştirerek çocuklarımıza bırakmak en kutsal görevimizdir.”

 

Manavgat STP tarafından yapılan açıklamada; “Bizler Manavgat halkını temsil eden Sivil Toplum Kuruluşları olarak Sorgun Çamlığının Manavgat halkının kullanımında olmasını talep etmekteyiz.” denildi.

 

Manavgat Sivil Toplum Platformu 2004 yılında Manavgat’taki odaların katılımıyla Şoförler Odası Başkanı Muammer Ünal Başkanlığında oluşturulmuş ve siyasete alet olmaksızın Sorgun Çamlığı’nda yapılması planlanan golf olayını başarıyla önlemişti.

 

Manavgat Şoförler Odası Başkanı Muammer Ünal’ın makamında bir araya gelen Manavgat Esnaf Odası Başkanı Hasan Özcan, Manavgat Pazarcılar Odası Başkanı Sami Dursun Doğan, Manavgat Bakkallar Odası Başkanı Abdullah Akça,  Manavgat Ziraat Odası Başkanı Rasim Metin, Manavgat Baro Temsilcisi Umut Sertçelik, Manavgat Süt Üreticileri Birliği Başkanı Bilal Ay,  TÜRSAB BTK Başkanı Mehmet Uslu, Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Abdurrahman Erdoğan,  Manavgat Servis Araçları Odası Başkanı Mustafa Aydın,  Manavgat Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Salim Aksoy, Manavgat Avcılar Derneği Başkanı Engin Tüter ve Manavgat Muhasebeciler Odası Başkanı Nezih Özgenç yapmış oldukları görüşmelerde bundan sonra Manavgat ve Manavgat halkını ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunma ve Manavgat Sivil Toplum Platformu adı altında birlikte hareket etme kararı aldı.

 

Manavgat Sivil Toplum Platformu ilk toplantısında son günlerde Manavgat kamuoyunu meşgul eden Sorgun Çamlığında tahsislerin ardından gelişen süreçle ilgili basın açıklaması yaptı. Sorgun Titreyengöl mevkiindeki inşaat alanına giden STP üyeleri adına açıklamayı Manavgat Baro Temsilcisi Umut Sertçelik okudu.  Son günlerde Manavgat kamuoyunda gündem oluşturan Sorgun çamlığındaki tahsisler ile ilgili gelişen süreci Manavgat Sivil Toplum Kuruluşları olarak endişe ile izlemediklerini belirten Sertçelik “Bizler Manavgat halkını temsil eden Sivil Toplum Kuruluşları olarak Sorgun Çamlığının Manavgat halkının kullanımında olmasını talep etmekteyiz.

 

Sorgun ormanında bulunan ağaçlar Kızıl çam ve Fıstık çamı olup ekolojik olarak nesli tükenmekte olan ve başka yerde örnekleri bulunmayan çam türleridir ve mutlaka korunmalıdır.

 

Her kentin ve bu kentte yaşayanların bu alanları koruma, topluma kazandırma ve bu alanlarla ilgili kararlar verilirken müdahil olma hakkı mevcuttur. Sorgun çamlığı Manavgat’ımızın en önemli oksijen deposu olup gözbebeğimizdir.

Sorgun ormanımız bize Atalarımızdan miras kalmadı, çocuklarımızdan ödünç aldık. Aldığımız bu emaneti daha da güzelleştirerek çocuklarımıza bırakmak en kutsal görevimizdir. Nitekim 1994 ve 2004 yıllarında bu alanın golf alanı olarak tahsis konusu gündeme geldiğinde Manavgat Sivil Toplum Kuruluşları önderliğinde tüm Manavgat kadınları, çocukları ve gençleriyle haklı mücadelelerini yapmış ve gelecek nesillere bırakılmasını sağlamıştır.

 Canlıların yaşamasında 3 temel öğe hava, su ve topraktır. Burada Sorgun çamlığına zarar verilmesi halinde bizden sonra gelecek nesillere büyük zarar verilecektir.  Burada doğal dokunun bozulması halinde Manavgat halkının temiz hava almasının, ayaklarının toprağa değmesinin ve temiz su içmesinin önüne geçilecektir.

Açıklanan kaygılarımızda göz önüne alınarak konuyla ilgili tüm yetkililere buradan Manavgat halkının yanında olmaları yönünde sesleniyoruz. Sorgun Ormanının Manavgat halkına kazandırılması tarafındayız, bunun haricinde olan tüm oluşumlara karşıyız.  Bizler Sivil Toplum Kuruluşları olarak tarafımıza verilecek her türlü görevde elimizi taşın altına koymaya hazırız.” dedi.

 

Sorgun Çamlığı konusunda Manavgat halkının taleplerini dile getirmeye devam edeceklerini belirten Manavgat STP üyeleri, yakın zamanda ses getirecek büyük bir toplantı gerçekleştireceklerini belirterek Titreyengöl’den ayrıldılar.HABER VİDEOSUDİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI