Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınMASTOB Başkanı C. Haydar Barut “Turizmde kaliteyi artırmamız lazım”

Tarih: 27-08-2018 15:50:05 Güncelleme: 27-08-2018 21:51:05 + -


Ocak 2018’den bugüne Antalya’nın 8.5, Manavgat’ın ise 3 milyon turiste ulaştığını belirten MASTOB Başkanı Barut “artık sayıları bir kenara bırakıp turizmde kaliteyi artırmalıyız” dedi.


MASTOB Başkanı C. Haydar Barut “Turizmde kaliteyi artırmamız lazım”

Ocak 2018’den bugüne Antalya’nın 8.5, Manavgat’ın ise 3 milyon turiste ulaştığını belirten MASTOB Başkanı Barut “artık sayıları bir kenara bırakıp turizmde kaliteyi artırmalıyız” dedi.

 

Yıl sonuna kadar Antalya’da 14 milyon Manavgat’ta ise 5 milyon turistin hayal olmadığını belirten Barut “Artık, Türkiye’de hizmet kalitesini, çevre kalitesini, bölge kalitesini nasıl arttırırız onu konuşmamız lazım” dedi.

 

Kısa adı MASTOB olan Manavgat-Side Turistik Otelciler Birliği Başkanı Cengiz Haydar Barut, Turizmin Antalya ve Manavgat’ın yüzde doksanını temsil eden bir sektör olduğunu Türkiye’de Turizm hareketinin ilk geliştiği yerin Side ve Manavgat bölgesi olduğunu belirterek “1960’lı yıllarda Side’de başlayan hareket ilerleyen zamanlarda Rahmetli Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın gerçekleştirdiği bir hamleyle bu günlere kadar ulaştı. Bugün Manavgat Turizm’i diye baktığımız zaman 250 bin kişiye yaklaşan turisti ağırlıyoruz. Bu dünyanın en büyük turizm hareketi demek. Tabi bunun olumlu, olumsuz yönleri de var. Bazen hayatımıza da yansıyor. Bu 250 bin turist hareketini idare etmek de çok kolay değil. Ben burada yöneticilerimize özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bu hareketin bu günlere gelmesinde katkısı olan tüm yöneticilerimize, Bakanlarımıza, Bölgesel belediye başkanlarımıza hepsine çok teşekkür etmek istiyorum.

Manavgat her açıdan çok şanslı bir bölge. Normal olarak Türkiye’de hep söz edilen “Deniz, Güneş, Kum” turizmi yapıyoruz ama bunların içinde kullanabildiğimiz çok değerli tarihimiz var. Ve bu enstrümanları sürekli elimizden geldiğince kullanmaya çalıştık. Bölge yatırımcıları olarak bugüne kadar bunlara her türlü katkımızı elimizden geldiğince yaptık. Ve bugünlere geldik” dedi.

 

Manavgat-Side destinasyonunun dünyanın en büyük destinasyonları arasında yer aldığına dikkat çeken Barut “Bugün itibariyle 8,5 milyon turist Antalya Havalimanına indi. Bu demektir ki 8,5 milyonun, 3 milyonunu 1 Ocak’tan beri Manavgat’ta ağırladık. Biz de bu kadar düşünmüyorduk. Sezon başında yaptığımız toplantılarda 14 milyonu telaffuz etmiştik. Ama bugünlere gelince 14 milyon turist Antalya için hayal değil. Bunu eminim ki aralık ayının sonuna kadar Antalya Havalimanına gelen turist sayısının 14 milyonu bulacağından eminiz. Bu Manavgat ölçeğinde 5 milyon turist demektir. 5 milyon turisti ağırlamak bir bölge için çok da kolay değildir. Bir gurur meselesidir. Ben burada özellikle 5 milyon turisti ağırlarken tüm yöneticilerimizin, tüm yatırımcı arkadaşlarımızın, bölgede turizme hizmet eden tüm arkadaşlarımızı kutluyorum tebrik ediyorum” dedi.

 

Turizmde artık rakamlarla konuşmak yerine kaliteyi arttırmanın yollarına bakmak gerektiğini belirten MASTOB Başkanı Barut sözlerini şöyle sürdürdü “Artık bugüne kadar biz tamam sayılarla hep gurur duyduk. Sayılarla konuştuk. Ama sayılarla konuşmak artık bundan sonra bizim işimiz olmamalı. Biz öncelikle bölgemizde başlamak üzere tüm Türkiye’de hizmet kalitesini, çevre kalitesini, bölge kalitesini nasıl arttırırız onu konuşmamız lazım. Bunun için de artık “Deniz, Güneş, Kum, Çevre” dememiz lazım. Çevremize iyi bakmamız lazım. Bunları konuşmamamız gerekiyor. Ama bölgemizde bugüne kadar bu konularda yatırım yapan Belediye başkanlarıma özellikle son dönem Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e, Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’e doğaya ve bölgeye yaptığı yatırımlar dolayısıyla çok teşekkür etmek istiyorum. Ve bundan sonraki amacımız turizmi 12 aya yaymak. Bunu çok uzun yıllardır konuşuyoruz. Ama biliyorsunuz Türkiye o kadar kritik bir noktada ki biz bunu konuşuyoruz biraz oturtmaya çalışıyoruz. Kışı unutuyoruz yazımızı kurtarmaya çalışıyoruz. Ama inşallah bugünden sonra biraz önce de söylediğim gibi şu an da 8,5 milyon turist, 2 yıl önceki bütün yıl Antalya’da ağırladığımız turist sayısıydı. Şu an da kışın nasıl daha çok turist getirebiliriz buna kafa yormamız lazım. Bunun içinde bölgemizde kültür, sanat, spor olmazsa olmaz. Tarih zaten var. Tarihe yatırım yapmamız lazım ama tarihe yapılan yatırım çok uzun vade isteyen bir yatırımdır. Şimdi bugün Side’de kazılara girelim diye başlasak belki önümüzde ki 25 yıl devam etmemiz gerekecek. Ama kültür ve sanata hemen yatırım yapabiliriz. Biraz önce terasta otururken bazılarınızın belki dikkatini çekmiştir. Türkiye’de hiçbir turizm bölgesinde olmayan bir şansımız var. Hemen bu otelin terasından baktığımız zaman Kızılağaç’a kadar devletimize ait boş bir alanımız var. Ben sizlerin de desteğini istiyorum. Bugünün bir milat olmasını istiyorum. Buraya yapacağımız yatırımlar Manavgat’ı Dünyada en iyi markalardan bir tanesi haline getirecektir. Burada yapılacak olan kongre merkezi, özellikle burada yapılacak olan açık hava spor tesisleri mesela başta golf, golfun yanına tüm dünyada yapılan ama aslında birçoğumuzun bilmediği sporların yapılacağı çok büyük alanlar. Hep söylüyorum Manavgat’ın artık bu bölgesi konaklama planlamadan tamamen Manavgat’a gelen misafirlerin kışında daha çok faydalanabilecekleri alanlar kurulması gerekiyor. Onun için de burada özellikle şehir dışında olan Manavgat'lı bürokratlarımızdan bize destek olmalarını istiyoruz”
Bu haber 13130 defa okunmuştur.

DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
18447 Okunma
10414 Okunma
9856 Okunma
7256 Okunma
6500 Okunma
5505 Okunma
5244 Okunma
4677 Okunma
3718 Okunma
3615 Okunma
3543 Okunma
2952 Okunma
18447 Okunma
16683 Okunma
15760 Okunma
15058 Okunma
12731 Okunma
10918 Okunma
10414 Okunma
10020 Okunma
9856 Okunma
9139 Okunma
8826 Okunma
7922 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI