Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   90,38
   % 0,69
   BIST
  • DOLAR
   3,61
   % -0,56
   Dolar
  • EURO
   3,91
   % -0,44
   Euro
  • ALTIN
   144,56
   % -0,10
   AltınMHP milletvekillerine 'başkanlık' mektubu

Tarih: 22-11-2016 13:43:21 Güncelleme: 22-11-2016 14:11:21 + -


ANTALYA'da Türkçe'nin doğru konuşulması amacıyla MHP'lilerin oluşturduğu Türkçe Birlik Gönüllüleri, başkanlık sistemiyle ilgili MHP'li 40 milletvekiline uyarı mektubu gönderdi.


MHP milletvekillerine 'başkanlık' mektubuAntalya Haber İhbar

ANTALYA'da Türkçe'nin doğru konuşulması amacıyla MHP'lilerin oluşturduğu Türkçe Birlik Gönüllüleri, başkanlık sistemiyle ilgili MHP'li 40 milletvekiline uyarı mektubu gönderdi. Devlet Bahçeli'nin başkanlık sistemine karşı olduğuna dair 2012 yılında yaptığı açıklamadan alıntılar yapan Türkçe Birlik Gönüllüleri, anayasaya aykırı olan fiili durumun yasal hale getirilmeye çalışıldığını, bunun ülkenin sonunu getirebileceğini ileri sürdü. 

Aralarında Antalya Barosu eski başkanlarından Cengizhan Gököz, Aslıhan Bozkurt, Hayri Tolga Motorcu, Necati Ayhan, Mehmet Kerim Tacettin gibi isimlerin yer aldığı Türkçe Birlik Gönüllüleri'nin 16 Kasım tarihinde MHP genel merkezi ile Devlet Bahçeli de dahil olmak üzere 40 milletvekiline gönderdiği mektupta şu ifadeler yer alıyor:

“Değerli milletvekilleri. Ülkemiz, Kurtuluş Savaşı'ndan beri bugünkü kadar tehlikeli bir durum yaşamamıştır. Bugün, ülkemizin birliği, bütünlüğü tartışmaya açılmıştır. Bölücü Şeyh Sait, kahraman ilan edilmiştir. Kumpaslarla, FETÖ darbeleriyle, Türk Ordusu adeta dağıtılmıştır. Adalet felç olmuştur. Eğitim yazboz tahtasına dönmüştür. Ülkemiz; meczupların, cemaatlerin, ilim yapanları kafirlikle suçlayan ilkel yaratıkların kuşatması altına girmiştir. Farabi ve İbn-i Sina'ya kafir diyenlere, Osmanlı'yı Atatürk yıktı diyebilecek kadar gaflet içinde olanlara zemin hazırlayan bir anlayışla karşı karşıya kalınmıştır. Güven endeksi, dünya sıralamasında en alt sıraya düşmüştür. Bütün bu olumsuzlukların sürdüğü bu süreçte, iktidar partisi tarafından anayasaya aykırı olarak sürekli tekrarlanan 'fiili başkanlık var' söylemlerine karşılık, başkanlık konusunun meclise getirilmesi düşüncesi dile getirilmeye başlanmıştır."

Başkanlık konusunun TBMM'ye getirilmesini öneren MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 9 Mayıs 2012 tarihli basın açıklamasında 'Hâlihazırda başkanlık sistemi hakkında Milliyetçi Hareket Partisi'nin yaklaşımları net olup, Türkiye'nin bugünkü siyasi ve sosyal ortamı içinde hayata geçirilmesi asla uygun değildir. Bilinmelidir ki, Başbakan Erdoğan'ın başkanlık sistemine istekli olması Türkiye Cumhuriyeti'nin feshedilmesine ve milletimizin ayrıştırılmasına dönük sinsice döşenmiş tuzaklarla doludur. Bu itibarla Milliyetçi Hareket Partisi başkanlık sistemine karşı duracak, karşı gelecek ve karşı çıkacaktır' dediğine dikkat çekilen mektupta, “Sayın Devlet Bahçeli'nin daha önce yaptığı açıklamalardan da anladığımız, MHP, cumhuriyetimizi feshe, milletimizi ayrıştırmaya götürecek olan başkanlık sistemine karşıdır ve her zaman karşı olacaktır. Bu sebeple, başkanlık ile ilgili teklifin meclise getirilmesi halinde, başta MHP milletvekilleri olmak üzere, hangi partiden olursa olsun Türkiye Cumhuriyeti Devletinin bekasını isteyen, ülkesini ve milletini seven, üniter devlet yapısını savunan bütün milletvekillerinin başkanlık sistemine hayır oyu vereceklerine dair inancımız sonsuzdur" ifadelerine yer verildi. 

Mektubu gönderen Türkçe Birlik Gönüllüleri'nden Cengizhan Gököz, “Başkanlık adı altında ülke hukukun denetleyemediği bir sisteme götürülmek isteniyor. 'Başkanlık gelmezse ülke bölünür' iddiaları da doğru değildir. Aksine başkanlık sistemi bölünmeyi getirir. Nitekim sayın Devlet Bahçeli de 2012 yılındaki açıklamasında bunu açıkça dile getirmiştir" dedi.
Bu haber 2912 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Siyaset Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI