Bugun...
Bizi izleyin:Sağlık çalışanına şiddete dikkat çekmek için boksa başladı

Tarih: 03-08-2018 15:31:25 Güncelleme: 03-08-2018 18:43:25 + -


ANTALYA'da aile hekimi Mehmet Ozan Uzkut, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete dikkat çekmek ve olası şiddet olaylarına karşı 54 yaşında, savunma sporu boksa başladı.


Sağlık çalışanına şiddete dikkat çekmek için boksa başladı

Antalya Haber İhbar

ANTALYA'da aile hekimi Mehmet Ozan Uzkut, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete dikkat çekmek ve olası şiddet olaylarına karşı 54 yaşında, savunma sporu boksa başladı.

 

Antalya'da aile hekimliği yapan, aynı zamanda Mobbingle Mücadele Derneği Şube Başkanı olan Mehmet Ozan Uzkut, sağlık çalışanlarına yönelik son dönemde artan şiddet olaylarına dikkat çekmek ve önlem alınması için, farkındalık yaratmak amacıyla boksa başladı. Uzkut, aile sağlık merkezindeki görevinin ardından günde 3 saat antrenman yaparak, boks öğreniyor. Mehmet Ozan Uzkut, boks öğrenerek hem kendisini savunmayı hem de hekimlerin yaşadığı sorunlara dikkati çekmeyi hedeflediğini dile getirdi.

 

'NE ZAMAN YUMRUK YİYECEĞİZ KORKUSU YAŞIYORUZ'

 

Sağlıkta şiddet olaylarının artması nedeniyle savunma sporlarına ilgi duyduğunu aktaran Uzkut, "Dedem şampiyonluk yaşamış bir boksördü. Küçükken beni boksa yönlendirmeye çalıştığında, 'Ben doktor olacağım. İnsanları kurtaracağım, onlara hayat vereceğim' diyerek boks öğrenmeyi reddetmiştim. Şiddet vakalarından sonra benim de başıma tuğla ile vurulur, bıçaklanırım, yumruk atılır korkusuyla boksa başladım. 50 yaşından sonra boksa başladım. Şiddet nasıl durur, kanunla mı, uygulamayla mı biliyorum. Herkesin bir gün doktora ihtiyacı olacak. Her hastamızdan ne zaman yumruk yiyeceğiz korkusu yaşıyoruz. Acil önlem alınmasını talep ediyorum" diye konuştu.

 

'KENDİMİ KORUMA GEREĞİ HİSSETTİM'

 

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete önlem amacıyla 'Beyaz Kod' adlı uygulamanın yetersizliğine değinen Uzkut, "Daha önce şiddetle ilgili eğitim almadık. Görevimiz hep insanı kurtarmak üzerine olduğu için, insandan gelecek tehlikelere karşı güvencesiziz. O nedenle kendimi koruma gereği hissettim. Beyaz Kod uygulaması da sorgulanmalı, yetersiz kalıyor. Hastaların kurallara aykırı isteklerine karşı şiddet gördüğümüzde ne yapacağımızı bilmez durumdayız. Dünyada hiçbir meslektaşımızın başına gelmeyecek şeylerle karşılaşıyoruz. Bize her türlü şiddeti gösteren, kafamızı yaran hastalar ertesi gün geziyor" dedi. Uzkut, sağlık sisteminde sevk zinciri uygulaması, acil servislere ilaç yazdırmak için gelen hastaların önlenmesi ve reçetesiz ilaç satışının engellenmesi gerektiğini söyledi.

 

HASTA İLE HEKİMİ KARŞI KARŞIYA GETİREN OLAYLAR

 

Türkiye'de son üç yılda 31 bin civarında sağlık çalışanına şiddet olayının yaşandığını anlatan Uzkut, bunların önlenebilmesi için gerekli yasal düzenlemelerin yapılmasını talep etti. Sağlık çalışanlarına şiddet olaylarının meydana gelme nedenlerinden bahseden Uzkut, şunları söyledi:

 

"Her devlet kurumunda, alışveriş merkezi girişinde x-ray cihazı var. Maalesef hastanelerimizde yok. İsteyen kişiler bıçak gibi kesici aletle sağlık merkezine girebiliyor ve şiddet olayını rahatça gerçekleştirebileceği düşüncesine kapılıyor. Hastanın kendisi olmadan ilaç yazma şansımız yok. Yazarsak cezalandırılıyoruz. Usulsüz ehliyet, istirahat raporu isteniyor, vermezsek şiddet olaylarıyla karşılaşıyoruz. Hasta sayısı yoğunluğundan doktorun gerekli ilgiyi gösterememesinden şiddet olayları yaşanıyor. Hastanede uzman hekim 40 kişiye bakarken, devlet hastanesinde 120 hastaya bakması gerekiyor. İnsanlarda beklentinin yüksekliği nedeniyle şiddetle karşılaşıyoruz. Hastanede her doktorun her tedaviyi edebileceği, tanınmış doktorların kendisiyle ilgilenmesi beklentisi yaşıyor. Sağlık merkezlerinde güvenlik önlemi ve çalışanları yok. Odada hasta ve hasta yakınlarıyla baş başa kalıyoruz."

DHA
Bu haber 6484 defa okunmuştur.

DİĞER Antalya Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI