Bugun...
Bizi izleyin:Vatandaşın direk tepkisi

Tarih: 14-11-2016 17:35:39 Güncelleme: 14-11-2016 23:08:39 + -


Kaş İlçesi'nde tapulu arazilerine izinsiz yüksek gerilim hattı dikilmesine tepki gösteren bölge halkı eylem yaparak, duruma karşı çıktı.


Vatandaşın direk tepkisi
Antalya Haber İhbar

 Kaş İlçesi'nde tapulu arazilerine izinsiz yüksek gerilim hattı dikilmesine tepki gösteren bölge halkı eylem yaparak, duruma karşı çıktı.


Kaş'a bağlı Çerler Mahallesi'ne özel bir şirket iki vatandaştan aldığı 60 dönümlük alan üzerine 4 megavat gücünde güneş enerji santrali kurulması için çalışma başlattı. Tamamlanmak üzere olan proje kapsamında üretilecek elektriğin şebekeye bağlanacağı enerji nakil hatlarının direkleri de dikilmeye başlandı. Bölge halkı ise direklerin izinsiz dikildiği gerekçesiyle eylem yaptı. Mahalle Muhtarı Mehmet Alahabalı ve bölge halkı 'Tapusunu devlet verdi bize, kullanma hakkını kim verdi size', 'Sanayileşme şirketimizin planı, köylü fark etti direkten döndürdü olayı', 'Kömür ile yazdık yazı, kışın keseriz kızıl kazı, alın gidin buradan direği, kızdırmayın Çerler Muhtarı' yazılı pankartlar taşıdı.


Grup adına açıklama yapan Muhtar Mehmet Alahabalı, "Burada enerji santrali yapılmasına karşı değiliz. Evlerimizin arasına santral kurdu. Sesimizi çıkarmadık. Ancak şirket yetkilileri, tapulu arazilerimize nakil direklerini dikmeye başladı. Kendilerine bunun yanlış olduğunu, bunun bir bedeli ve izni olması gerektiğini söyledik. Bize bunun izinli olduğunu söylediler. 'Sadece mahallenin içinden geçen eski ahşap direkli enerji hatlarını değiştiriyoruz' diyerek bizi aldattılar. Gerekli makamlara durumu ilettiğimiz zaman hiçbir yerden izin almadıklarını öğendik. Biz de direklerin dikilmesine karşı çıktık. Buralar tarım arazisi. Burada fundalık orman arazileri var, oradan geçirsinler" dedi.


Protestonun ardından enerji santraline giden grup şirket yetkilisiyle görüştü. Tapulu arazilerine direk diktirmeyeceğini söyleyen bölge halkı ile şirket yetkilisi arasında sert tartışmalar yaşandı. Şirket yetkilisi Hasan Tahsin Avcı, yaptıkları işin yasal olduğunu savunarak, "Biz TEDAŞ adına sadece eski hattın ahşap direklerini değiştiriyoruz. Ankara'dan izin aldık. Vatandaşın mağduriyeti yok. Vatandaş, yüksek gerilim hattı geçen araziye sera kuramayacağını zannediyor. Böyle bir şey yok. Ayrıca burada santral için suya ihtiyaç var. Burada biz 1000 tonluk su deposu yapacağız. Vatandaşın da su sorununu çözeceğiz" diye konuştu.


Muhtar ve halk ise suyla kandırılmak istendiklerini öne sürerek, "Arazilerimizden direk geçmesini istemiyoruz. İzin kağıdını gösterin, arazimizin parasını verin direği öyle dikin. Bize izin yazınızı getirmez, arazimizin ücretini ödemezseniz diktiğiniz direkleri sökeceğiz. Yeni direklerin dikilmesine karşı duracağız" şeklinde tepkilerini dile getirdi.

 Bu haber 1991 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

DİĞER Kaş Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI