Bugun...
Bizi izleyin:


Dr. Alp ŞEN


Facebookta Paylaş

BEBEKLERDE UYUMA SORUNLARI, NE YAPALIM ?
Tarih: 30-10-2016 00:10:00 Güncelleme: 30-10-2016 00:10:00


Bebeklerimizdeki en sık yakındığımız konulardan biride bir türlü bebeklerin uyumaması, uykuya dalmada zorluk yada uymamak için ısrarla inatlaşmaları.Bunun için bazı faydalı olabilecek önerilerde bulunmak istedim.

-Yatmadan önce bazı  aktiviteler yaptırın (küçük bebeklere masaj, jimnastik gibi, çocuklarla hareketli oyunlar oynamak gibi, bunlar hem biraz yorulmalarını sağlar hem de uykuya dalmayı kolaylaştırır)

 Çocuğunuzu mümkün olduğunca aynı saatlerde yatırmaya dikkat edin. Banyosunu, uyku saatinin hemen öncesinde yaptırın.Bazı aileler bunu önerdiğim zaman uykusunun daha fazla kaçtığını belirtir. Haliyle bu hepimizde ilk başta uyanıklığa sebebiyet verip ardından vücudumuzun gevşeyip uykuya dalmamızı kolaylaştıracaktır.Yoksa zaten banyo yaparken uyuyakalırdık. Çok sıcak ya da soğuk ortamda ve gerektiğinden fazla çocuğunuzu uyutmaya çalışmayın.

 

 Şık olduğu ya da sıcak tuttuğu için tercih edilen kalın, rahatsız giysileri giydirmeyin.Bebek mutlaka rahat ettiği kıyafetler içinde olmalı, lahana gibi sarıp sarmalamaya ve  bebeği sıkmaya hiç gerek yok.

 Her gün yatağına yatmasını, yatağının uyku alanı olduğunu anlamasını sağlayın. Bu dönemde sabırlı olmaya özen gösterin. Uykuya yatırmadan önce mutlaka ihtiyaçlarını karşılayın (altını değiştirin, karnını doyurun,gazını çıkarın veya  oyun oynayın). 

 

Uyuması için ayağınızda sallamayın. Bu çok önemli , çünkü sadece bebeği sersemletmeye yarıyor, aynı çok sert darbeler almış boksör gibi.( içinizden kolaysa sallamadan sen gel uyut dediğiniz duyar gibiyim )

Uyku zamanı geldiğinde, uyumak istemiyorsa ve ağlıyorsa, onu yalnız başına yatağında bırakmayın. 

Uyuması için tamamen sessiz ve karanlık bir ortam oluşturmaya çalışmayın. Ama yinede ne kadar az ses ve ışık uyarısı gelirse o kadar iyidir. Gece salınan melatonin hormon düzeyini artırmak amacı ile.

Hafif düzeyde seslere alıştırın. Hafif sesle uyumaya alışması, ileride de daha rahat uyku uyumasına yardımcı olacak alışkanlıklar kazanmasını sağlayacaktır. Evin içindeki olağan seslerin yanı sıra, onu uykuya yatırdığınızda hafif bir müzik sesi açmanız, mırıldanarak şarkı söylemeniz ve masal anlatmanız, bebeğinizin hem uykuya geçişini kolaylaştıracak, hem de ileride her ortamda uyuyabilme alışkanlığı kazanmasını sağlayacaktır. 

 

Gece uyanıp koynunuza geldiğinde, onu yatağına götürmeniz, gerekirse bir süre onun yanında oturarak, uyuyacağı yerin, kendi yatağı olduğunu tekrar hatırlatmanız gerekir.

 

 Gece uyanıp, oyun oynamak isteyen çocuğunuzu, yatağına yatırmanız ve sessizce uykuya geçmesini beklemeniz gerekir.

 

 Özellikle ilk bebeklikte mutlaka bebeğinizin gece gündüz farkını öğrenmesini sağlamalısınız. Sevdiği bir oyuncağı yanına almasına izin verebilirsiniz.Çoğu zaman gündüz mışıl mışıl uyuyup, gece sürekli ayakta olan ve tabiri caizse anne babayı çıldırtan bebeklere rastlıyoruz. Zamanla özellikle gece kavramını öğrendikçe hem siz ve hemde bebek rahat edeceksiniz.

 

Sağlıklı günler dileklerimle...

 

Dr. Alp ŞENAntalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI