Bugun...
Bizi izleyin:


Dr. Alp ŞEN


Facebookta Paylaş

ÇOCUKLARDA ANTİBİYOTİK KULLANIMI
Tarih: 09-09-2017 23:24:00 Güncelleme: 09-09-2017 23:24:00


Bugünlerde maalesef ateş yine çocuklarımızda çok yaygın ve sıcak havalarında etkisi ile 39-40 c bulan ateşlerle karşılaşıyoruz.Genelde virüslere bağlı olan ve belki %90 a varan oranda kendiliğinden düzelebilecek bu enfeksiyonlarda halen sık olarak antibiotik kullanımına maruz kalıyoruz.Bazen aman aksi bir şey olmasında diye korkudan, bazende en azından virüs enfeksiyonu olduğunu çok iyi bildiğimiz halde üzerine başka bir enfeksiyon eklenip dahada ağırlaşmasın diye çok sık reçete ediliyor.Tabii ki burda ebebeynlerinde doktorları yöneltmesi, hatta ilaca mahkum etmeside sık yaptığımız hatalardan.Ne yani bir antibiotik bile yazmadan mı göndereceksin, ya kötüleşirse,ya da bir türlü ateşi düşmüyor , sen halen ılık banyo yaptır, ateş düşürücü kullan deyip duruyorsun şeklinde sözlerlede çok karşılaşıyoruz.En çok antibiotik reçete eden ülke konumundayız.Neredeyse çerez yer gibi antibiotik ve ağrı kesicileri kullanıyoruz.Gelişigüzel kullanılan antibiyotikler fayda sağlamadıkları gibi, pek çok ciddi sağlık problemine de neden olabiliyor. Böbrek veya karaciğer yetmezliği ile obezite bunlardan sadece bazıları.

 

Türkiye, kişi başına düşen antibiyotik miktarı açısından Avrupa'da da ilk sırada yer alıyor. Ülkemizde toplam ilaç harcamalarının yüzde 35'ini antibiyotikler oluşturuyor. Bunun nedenleri arasında ise geçmişte toplumun kontrolsüz antibiyotik kullanımının zararları yönünden yeterince biliçlendirilmemesi ve ilaca kolayca ulaşılabilmesi yer alıyor.

 

Antibiyotikler, bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ve oldukça başarılı sonuçlar alınan ilaç grubu. Ancak hekimin önerisi doğrultusunda ve uygun görülen doz ile sürede kullanıldıkları takdirde. Aksi halde tedavide etkisiz kalmalarının yanı sıra pek çok ciddi sağlık sorununa da davetiye çıkartabiliyor

MUTLAKA HEKİM ÖNERİSİ İLE KULLANILMALI

 

 "Antibiyotikler hastaların kendi kendilerine kullanmaya başlayacakları ilaçlar değildir. Antibiyotikler 'ateş düşürücü, ağrı kesici, kırgınlık giderici' ilaç grubuna girmiyor. Ayrıca ateş vücutta bulunan bir enfeksiyonun belirtisi olabiliyor. Ancak her ateş bir enfeksiyon belirtisi olmayabileceği gibi her enfeksiyon da bakteriden kaynaklanmayabiliyor."

 

ANTİBİYOTİKLERE KARŞI DİRENÇ ÖLÜMCÜL TABLOYA NEDEN OLABİLİYOR

 

Antibiyotiğin gelişi güzel kullanılmasının neden olduğu en önemli sorunlardan biri; o bakterinin antibiyotiğe direnç oluşturması. Biz gerekli olmayan bir durumda antibiotik kullanarak hem mikroorganızmaları dahada kuvvetlendiriyoruz, hemde ilerde yaşayabileceğimiz en büyük probleme sebep oluyoruz.Dirençli mikroorganizma, yani bir gün gelecek ve ortaya çıkacak olan dirençli şusa elimizde  hiç etki edecek ilaç bulunmayacak ve daha önce insanların yaşadığı büyük veba , tüberküloz salgınları gibi durumlarla karşılaşıp milyonlarca insanın ölümüne neden olacak tablolarla karşılaşacağız.

 

GELİŞİGÜZEL ANTİBİYOTİĞİN YOL AÇTIĞI 6 BÜYÜK SORUN

 

1. Ciddi alerjik reaksiyonlar oluşturabiliyor: Bu alerjik reaksiyonlar sadece hafif bir kaşıntı ya da deri döküntüsü şeklinde gelişebildiği gibi, ölümle sonuçlanabilecek kadar şiddetli olabiliyor.

 

2. Karaciğer fonksiyonlarını bozabiliyor: Karaciğer fonksiyon testleri adı verilen kan tetkikleriyle bu yan etkiler takip edilebilmektedir. Altta yatan karaciğer hastalığı olanlarda karaciğerde metabolize olacak bir antibiyotiklerden kaçınılmaktadır.

 

3. Böbrek yetmezliği yapabiliyor: Böbrekler üzerine toksik etkiler oluşturarak organ yetmezliğini tetikleyebiliyor. Akut böbrek yetmezliğinin en az 5'te biri, kullanılan ilaçlar nedeniyle gelişiyor.

 

4. Antibiyotik ilişkili ishale yol açabiliyor: Normalde bağırsak içinde 400'den fazla bakteri türü bulunuyor ve bunlar hastalık oluşturmadıkları gibi, fayda sağlıyorlar. Antibiyotik kullanımı bu normal floradaki bakterilerin ölmesine ve böylelikle fırsatçı bakterilerin üremelerine ortam hazırlıyor ve böylelikle ishaller oluşabiliyor. Hatta dizanteriyi taklit eden kanlı ishal tablosu gelişebiliyor.

 

5. Obeziteye neden olabiliyor: Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki; özellikle bebeklik ve çocukluk dönemlerinde daha sık antibiyotik kullananlarda obezite daha çok görülüyor.

 

6. Bağırsak sistemine hasar verebiliyor: İshal dışında görülebilen sindirim sistemi yan etkileri arasında bulantı, kusma, karın ağrısı gibi belirtiler de görülebiliyor.

Yine son zamanlarda astım gibi alerjik hastalıklarının en önemli nedenleri arasındada antibiotikler suçlanıyor.

 

ANTİBİYOTİK KULLANIRKEN BUNLARA DİKKAT

 

1. Hekiminiz önermediyse kendiniz gelişigüzel kullanmayın. Örneğin soğuk algınlığı ve grip gibi viral hastalıklarda antibiyotikler etkili olmuyor.Bir keresinde bir hastanın kullandığı antibiotiği kestirmiştim.Babası bana geri kalanı öbür çoçuğuma kullanabilirmiyim ? diye sordu.Öbür çocukta mı rahatsız diye sorduğumda, hayır ama kalan ilaç yabana gitmesin istedim diye yanıtladı

 

2. Bir yakınınızın aynı belirtilerde kullandığı, sağlık problemine iyi geldiği için antibiyotiğe başvurmayın.Bu durumuda maalesef çok görüyoruz, hatta bu durumda bize kızan hastalar bile oluyor.Komşunun çocuğuna yazdığın ilaçların aynısı kullandım hiç faydası olmadı.Çocuk muayene oldu mu ?, hayır ama bulgular aynı olunca bende aynı ilaçları hatta aynı antibiotiği kullandım , çocuk hiç düzelmedi.

 

3. Hekiminizin önerdiği dozun tamamını, önerilen sürede kullanın. Örneğin doktorunuzun önerdiğinden daha uzun süre almayın veya kendinizi daha iyi hissettiğiniz için yarıda kesmeyin. Tedaviye ara verilmesi veya doz atlanması bakterilerin direnç geliştirmesine yol açıyor. Bunun sonucunda tedavi başarısızlığa uğruyor ve hastalık tekrarlıyor.

 

Sağlıklı günler dileklerimle

Dr. Alp ŞEN

 Antalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI