Bugun...
Bizi izleyin:


Dr. Alp ŞEN


Facebookta Paylaş

ÇOCUKLARDA BESİN ALERJİLERİ
Tarih: 14-04-2017 18:14:00 Güncelleme: 14-04-2017 18:14:00


2 haftadır sürekli alerji konusundan bahsederken bu haftada besin alerjileri hakkında bilgi vermek istedim. 

 

Öncelikle besin alerjisi nedir ?   Dışarıdan ağız yoluyla aldığımız bir besinin vücudun yanlışlıkla yabancı tanıması sonrası oluşan ve değişik mekanizmalarla ortaya çıkan alerji durumuna besin alerjisi diyoruz.

 

Peki neler oluyor bu durumda ? Ağız etrafında kızarma ,yüz ve tüm vücutta kızarıklık, kaşınma,hatta dil ve dudaklarda şişme,yanısıra akciğer kaynaklı hırıltı, öksürük , nefes alma güçlüğü, burunda tıkanma, nefes alamama, bazen kakada kan görülmesine kadar varan şiddetli karın ağrıları, hazımsızlık, şişkinlik, hatta  şoka kadar varan yakınmalar oluşur.Büyüme gelişme geriliği, reflü gibi yakınmalarda görülebilir.Bazen besin alerjisi olan çocuk yanlışlıkla bronşit, barsak enfeksiyonu , bebeklerde kolik gibi tanılarda alabilmektedir.

 

Genelde ek besinlere başladığımız 6 aydan sonra oluşurken, inek sütü proteini alerjisi gibi durumlarda annenin beslenmesine bağlı ilk 1-2 ay içinde bile oluşabilir. Çocukluk     çağında % 6-8 oranında görülen bu yakınmalar, erişkin dönemde % 1-2 oranında görülür.

 

Hemen her besin değişik bünyelerde reaksiyon oluşturabilirken pratikte en sık gördüklerimiz ise,süt, yumurta , fıstık, soya, buğday, kabuklu deniz ürünleri, balık ve badem, antep fıstığı gibi çerezlerdir.

 

Tanısını koymada özellikle anne babanın vereceği hikaye çok önemlidir.Yanısıra cilt deri testleri ve kandan yapılan özel alerji testlerinden faydalanılabilinir.Yine alınan alerjen maddeye ara verilmesi ve besin yükleme testleri de önemlidir.Alerji testlerinde hem cilt ve hemde kan testi beraber daha faydalıdır.Tek başına alerji testinin tanı koydurucu özelliği yoktur.Yine bu testlerde alerji saptanmaması alerji olmadığını kanıtlamaz, çünkü alerjinin farklı tipleri olmasından dolayı test saptamasa bile farklı bir tip alerji olabilir. Bu testler doğumdan itibaren yapılabilirse de en azından bebek 3-4 ayı doldurduktan sonra yapılması daha uygundur.

 

Herhangi bir besine karşı alerji saptandıktan yada şüphelenildikten sonra besin eliminasyonu denilen işlem uygulanır ve 2 ile 4 hafta arası o besin diyetten tamamen çıkarılır.Bu esnada bebek emiyor ise annesinin de o besin ile tüm teması kesilir.Ardından alerji oluşup olmadığı gözlemlenir ve şikayetler düzeldikten sonra şüpheli gıdanın tekrar yüklemesi yapılır. Özellikle  bebeğe hangi saatlerde verildiği ya da annenin ne zaman gıdayı alıp bebeği emzirdiği tanısı açısından çok önemlidir.Bu eliminasyon ve yükleme testlerinin alerji uzmanları gözetiminde yapılması gereklidir.

Tedavide o alerjen maddenin vücuda hiç alınmadığı, hatta hiç temas ettirilmediği çok sıkı bir diyet uygulanmalıdır. Emziren annelerinde bu diyete sıkı bir şekilde riayet etmesi gerekir.Örneğin inek sütü alerjisi düşündüğümüz bazı anneler çay kaşığının ucu kadar tereyağ yedim, ekmeğe ufacık peynir sürdüm, yada gece sadece ufak bir parça çikolata yedim , bu kadardan ne olacak ? gibi sorularla gelmektedir.Bırakın yemeyi bazen cilt yolu temasta bile çocukta alerjik yakınmalar şiddetle oluşabildiğinden sıkı diyet çok önemlidir.

Besin alerjilerinde ilaç tedavisi yoktur, sadece şiddetli deri , barsak ya da solunum sistemi reaksiyonlarında düzeltici ilaçlardan faydalanılabilir, ama önleyici bir tedavi yoktur

 

En sık sorulan sorulardan biriside besin alerjisinin düzelip düzelmeyeceğidir.Bu hangi besine bağlı alerji olduğu,kaç yaşında teşhis konulduğu, alerjinin şiddeti, beraberinde astım ve alerjik nezlesinin de eşlik edip etmediğine bağlıdır.Süt , yumurta, soya ve buğdaya karşı düzelme şansı yüksekken, fıstık balık ve deniz ürünlerinde düşüktür

Sağlıklı günler dileklerimle 

Dr. Alp ŞENAntalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI