Bugun...
Bizi izleyin:


Dr. Alp ŞEN


Facebookta Paylaş

ÇOCUKLARDA DIŞ KULAK YOLLARI ENFEKSİYONLARI
Tarih: 24-06-2016 12:12:00 Güncelleme: 24-06-2016 12:12:00


Son bir kaç gündür artan sıcaklar hepimizi bunaltırken mevsime bağlı hastalıkları da ciddi anlamda arttırıyor.Bunlardan birisi ve şu sıralar havuzlara da çok girdiğimiz için karşılaştığımız dış kulak yolu enfeksiyonları.Hem havuzların ne kadar çaba harcansa da çok hijyenik olmaması, hem de kullanılan bazı kimyasallar ( klor gibi ) bu problemlere sebebiyet vermektedir. 

 

Dış kulak yolu veya kulak kanalı, dış kulağı kulak zarından ayıran bölümdür. Bu kanalın etkilenmesi ve iltihaplanması  eksternal otit( dış kulak yolları enfeksiyonu )  olarak adlandırılır. Enfeksiyöz, alerjik ve dermatolojik nedenler dış kulak yolu iltihabına neden olabilir. Ancak en sık neden enfeksiyonlardır. Bu durum çocuklarda çok sık gördüğümüz orta kulak iltihaplarından tamamen farklı bir olaydır.orta kulak iltihabi üst solunum yolu enfeksiyonu( sinüzit, soğuk algınlığı gibi bir olayı takiben) oluşurken yani sıklıkla kış aylarında gördüğümüz bir olayken ,dış kulak iltihabı yazın daha fazla gözlenir. Orada etken olan mikroorganizma kulak zarında iltihap yaptığından çoğunlukla antibiyotik tedavisi gerekirken dış kulak yolunda damlalar daha etkilidir.

 

Dış Kulak Yolu İltihabı risk faktörleri nelerdir?

 

Kulak kanalındaki serümen dediğimiz dış kulak yolu kiri ( çoğunlukla ebeveynlerimiz bunu çocuğun kulağında sürekli akıntı oluyor diye tarifler )dış kulak yolunu koruyucu etkiye sahiptir. Kulak kanalının sık temizlenmesi, sık kulak çöpü kullanımı, veya yabancı cisimle (tığ vs) ile karıştırılması veya bazı çocukların yaptığı gibi boncuk, oyuncak parçaları ya da oyun hamurları sokulması , bu koruyucu tabakayı ortadan kaldırarak ve o bölgedeki cilde  hasar vererek daha kolay enfeksiyon geçirmemize neden olabilir. Düzenli, kulak koruması olmadan,sürekli  yüzmek ayrıca risk faktörüdür. 

 

Dış Kulak Yolu İltihabı belirtileri nelerdir?

 

Dış kulak yolu iltihabında kulak çekildiğinde, kulak önünde tragus adı verilen küçük kıkırdak çıkıntıya bastırıldığında veya kulak kepçesi hareket ettirildiğinde artan kulak ağrısı olur. Bu ağrı ayrıca tanı için tipik özelliktedir. Bunun dışında kulak kaşıntısı, kulak dolgunluğu, kulakta çınlama, kulaktan akıntı ve tıkanıklığa bağlı bir miktar işitme kaybı olabilir.

 

Dış Kulak Yolu İltihabı tanısı nasıl konulur?

 

Dış kulak yolu iltihabı tanısı için fizik muayene yeterli olmaktadır. Kulak muayenesinde dış kulak yoluna bakıldığında kırmızı, şiş, ve akıntılı bir dış kulak yolu görülmesi tanıyı koydurur. Ek kan tahlili ve görüntüleme yöntemi genelde gerekmez.

 

Dış Kulak Yolu İltihabı tedavisi nedir?

 

Tedavi dış kulak yolu iltihabının ne kadar ciddi olduğuna göre belirlenir. Tedavideki amaç kulak ağrısını azaltmak ve enfeksiyonu ortadan kaldırmaktır. Bu nedenle kulaktaki enfeksiyonu ve yangıyı azaltacak antibiyotikli veya farklı içerikli kulak damlaları verilir. Ağrı kesiciler ağrı için kullanılabilir. Genelde ağızdan antibiyotik tedavisi gerekli değildir.Tedavi süresince kulağın sudan korunması faydalı olacaktır. 

 

Sağlıklı günler dileklerimle

 

Dr. Alp ŞEN

 

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı UzmanıAntalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI