Bugun...
Bizi izleyin:


Dr. Alp ŞEN


Facebookta Paylaş

ÇOCUKLARDA MEVSİMSEL OLARAK KARŞILAŞTIĞIMIZ ATEŞLİ HASTALIKLAR
Tarih: 10-06-2016 13:21:00 Güncelleme: 10-06-2016 13:21:00


Artık gribal enfeksiyonları iyice azalmaya başladığı ancak yinede bulaşıcı virüs  hastalıkların sık olduğu bu dönemde , çocuklarda sık karşılaştığımız enfeksiyonlar hakkında bilgi vermek istedim.

 

Bulaşıcı (infeksiyon) hastalıkları genellikle ağız, burun, göz salgıları ve dışkı yoluyla bulaşır. Bu nedenle basit bazı genel hijyen kurallarına uyulması bu hastalıklardan korunmada çok önemlidir.

 

 

Bulaşıcı hastalıklardan korunmada genel kurallar:

 

1.El yıkama: .

2.Temiz içme suyu kullanılması

3.Et ve ürünleri, yumurtanın iyi pişirilerek yenmesi

4.Çiğ yenen sebze ve meyvelerin çok iyi yıkanması

5.Hasta kişilerle temasın mümkün olduğunca önlenmesi

6.Çocukların sigara içilen ortamlarda bulundurulmaması

7.Çocukların gerekli aşılarının yapılmış olması

 

ÇOCUKLARDA ŞU DÖNEMDE SIK GÖRÜLEN BULAŞICI VİRUS HASTALIKLARI

 

BEŞİNCİ HASTALIK (ERİTEMA İNFEKSİYOZA): Etkeni parvo virüsüdür. Genellikle ilkbahar ve yaz  aylarında görülür. Bulaşma direkt temas yoluyla olur. Kuluçka süresi 4-15 gündür. Hastalık ortalama 3-10 gün kadar sürer. En sık 2-12 yaşları arasında görülür. Belirtileri; yanaklarda yoğun kızarıklık ( tokat atılmış gibi) ile başlar daha sonra kol ve bacaklarda kırmızı döküntüler görülür. Kalçalarda da kızarıklık olabilir. Döküntü 2-3 hafta süreyle kaybolup tekrar ortaya çıkabilir. Tedaviye gerek olmadan kendiliğinden iyileşir. Aşısı yoktur.

 

ALTINCI HASTALIK (ROSEOLA İNFANTUM) : Etkeni bir virüstür. Her mevsimde görülür. Daha çok 2 yaş altındaki bebek ve küçük çocuklarda görülür.. Bulaşma solunum yolu salgıları ve dışkı-ağız yoluyla olur. Kuluçka 5-15 gündür. Hastalık ortalama 1 hafta kadar sürer. Hastalık yüksek ateşle başlar. Huzursuzluk, iştah kaybı olur. Bazen burun akıntısı, lenf bezlerinde şişlik ve nadiren ateş yüksekliğine bağlı    havale de olabilir. 3-4. gün sonunda ateş düşer ve yüz ve vücudun her yerine yayılan  pembe döküntüler görülür. Bazen döküntü olmayabilir.Genellikle 3 gün sebebi saptanamayan ateş sonrası ateşi tamamen geriler ve döküntü oluşur.

 

KABAKULAK: Etkeni kabakulak virüsüdür. Kış ve ilkbaharda daha sık görülür. Bulaşıcılık dönemi belirtiler başlamadan 2 gün önce ve başladıktan 9 gün sonradır. Solunum salgılarıyla doğrudan bulaşır. Kuluçka 15-18 gündür. Yaygın ağrı, ateş ve iştah kaybıyla başlar. Daha sonra çenenin iki tarafındaki tükürük bezlerinde şişme, çiğneme sırasında ağrı gibi bulgular oluşur. Bazen kusma, baş ağrısı, uyuklama ense ve sırt ağrısı oluşabilir. Ateş ve ağrı kesiciler, yanaklara soğuk kompres uygulanabilir.Son dönemlerde düzenli uygulanan aşılar sonrası artık çok nadir olarak görülmektedir, yada subklinik dediğimiz hemen hiç belirti vermeden kendiliğinden geçebilir.

 

VİRAL ÜST SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONU(BASİT SOĞUK ALGINLIĞI): Etken çeşitli virüslerdir. Bütün yıl boyunca görülür. Kuluçka süresi 1-4 gündür. Bulaşma özellikle el teması ve solunum yolu salgıları ile olur. Hastalık ortalama 3-10 gün sürer. Belirtiler ; burun akıntısı, hapşırık, burun tıkanıklığı, kuru öksürük, ateş, halsizlik ve iştahsızlıktır. Kesin bir tedavi şekli yoktur. Bulgulara yönelik tedavi (burun tıkanıklığının damlalarla açılması, ortam havasının nemlendirilmesi, ateş için ateş düşürücüler ve bol sıvı verilmesi) yapılır.

 

 EL AYAK AĞIZ HASTALIĞI: Etkeni koksakivirüs denilen bir virüsün yaptığı özellikle 4 yaş altı çocukları daha sık etkileyen bir hastalıktır.Yüksek ateş ile başlayıp ardından ağız içi , el ve ayakları tutan döküntüler karakterli bir hastalıktır.Bazen popo kısmında da yoğun döküntüler olur.Su çiçeği ile karışabilir, salgınlar tarzında ve genellikle yaz aylarında ortaya çıkar. Havuz ve havuz civarlarında bulaşması daha yaygındır. Ağız içi yaralar bazen 4-5 gün çocuğun ağızdan beslenmesini engelleyecek derecede ağırdır.Tedavide ateş düşürücü ve ağrı kesiciler ile beraber lokal ağız krem yada rahatlatıcı spreyler kullanılır.Ağızdan hiç alamayan ve çok bitkin düşenlerde kısa süreli serum tedaviler uygulanabilir.

 

 

Sağlıklı günler dileklerimle

 

Dr. ALP ŞEN

 

Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı UzmanıAntalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI