Bugun...
Bizi izleyin:


Dr. Alp ŞEN


Facebookta Paylaş

ÇOCUKLARDA ÖKSÜRÜK
Tarih: 04-11-2016 20:13:00 Güncelleme: 17-11-2016 09:14:00


Şu sıralar gecelerin belirgin soğuması ile beraber  , çocuk  polikliniklerine  başvuruların neredeyse % 90 ını  oluşturduğu için tekrar öksürük konusuna dönmek istedim.

 

Genelde anne babalar olarak en büyük yakınmalarımızdan birisidir öksürük. Hep hastalık olarak kabul ettiğimiz  bu yakınma aslında  tek başına bir rahatsızlık değil, bir hastalığın belirtisidir. Bu yüzden öksürük tedavisinde ilk amaç öksürüğün geçirilmesi değil, nedenini bulmaktır.

 

Öksürüğe neden olan rahatsızlık tedavi edildiğinde, öksürük de zaten kendiliğinde  geçecektir. Öksürüğün nedeni öksürük türüne göre anlaşılabilir. Öksürükle birlikte seyreden diğer bulgular hastalığın tanısını koymaya yardımcı olur.

 

Öksürük nedenleri

 

Üst solunum yolu enfeksiyonu geçiren çocuklar 10-15 gün süre boyunca öksürebilir. Öksürüğün hemen 1-2 günde düzelmesini bekleriz ,ancak bu hem mümkün değil, hemde normal değildir.Yine son derece sağlıklı çocuklar özellikle kış aylarında senede  7-8 kez öksürüklü üst solunum yolu enfeksiyonu geçirebilirler. Eğer ateş, solunum sıkıntısı, halsizlik, bitkinlik gibi yakınmalar yoksa bu dönemde öksüren çocuğa sadece bol sıvı gıdalar verilmesi yeterlidir.

 

Çok fazla öksüren çocukların odasının kuru tutulmaması, nemlendirilmesi gerekir. Soğuk buhar makineleri ile öksüren çocuğun odası nemlendirilebilir.Ama bu arada aşırı makine çalıştırıp odayı iyice nemlendirmek de doğru değildir.Son dönemlerde artık odaya buhar veren makinelerin evlerde mantar üremelerine sebebiyet verdiği kanıtlandığı için artık hiç önerilmiyor.Kışın hava fazlaca kuru olduğundan çocuklar sık öksürürler ( kullandığımız ısıtıcılar klima vs gibi )

 

Öksürüğü olan çocuklara bal, zencefil, nane içeren sıcak veya ılık içecekler verilebilir.

 

Öksürük şurubu tedavi etmez, Genellikle çocuklarda öksürük olduğunda ilk tedavi hemen öksürük şurubuna sarılmaktır, unutulmamalıdır ki bu şuruplar sadece şikayete yönelik, ya öksürük kesici, ki hiç önerilmez , ya da balgam sökücülerdir, bunlarda öksürüğü bir miktar arttıracaklardır.Balgam sökücülerde balgamı parçalayarak etki gösterir, ancak bu durumda oluşacak  küçük balgam partikülleride alt solunum yollarına daha kolay inerek tıkanma yapabilecektir.O yüzden en iyisi öksüren çocuğa bol sıvı  vererek balgamın sökülmesini sağlamak daha uygun olacaktır.

Öksürük şurupları tedavi için değil, öksürüğü gidermek için kullanılabilir.Bu ancak aşırı öksürükten dolayı hiç uyuyamayan aşırı derecede rahatsızlık duyanlar için geçerlidir.

 

Öksürük şuruplarının tedavi edici ya da tedaviye katkıda bulunucu özelliği yoktur. Bu nedenle 2 yaşından küçük çocuklarda öksürük şurubu kullanılması zaten fazlaca önerilmez.

 

Piyasada satılan birçok öksürük şurubu reçetesiz olarak satılıyor. Ancak öksürük şurupları sadece doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Çünkü öksürük şuruplarının yan etkileri, sağladığı faydalardan daha fazla orandadır

Ancak çok sık ve aralıksız öksüren, beraberinde ateş ve nefes alma güçlüğü olan, ıslık gibi ses çıkaran çocuklarda altta yatan enfeksiyon ( zatürre, bronşit vb. ), alerjik hastalıklar ( astım, bronşit vb.), ya da yabancı cisim aspirasyonu gibi bulgular olabileceğinden hemen doktora başvurulmalı ve gereğinde ileri tetkikler yapılarak tedavisi düzenlenmelidir.

 

Sağlıklı günler dileklerimle

 

Dr. Alp ŞENAntalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI