izmir escort
Bugun...
Bizi izleyin:


Dr. Alp ŞEN


Facebookta Paylaş

YÜKSEK ATEŞ, ATEŞLİ ÇOÇUK
Tarih: 17-06-2016 18:37:00 Güncelleme: 17-06-2016 18:37:00


Son günlerde ateş yine özellikle küçük çocuklarda en sık yakınma olarak karşımıza çıkmaya başladı. 6, hastalık, el ayak ağız hastalığı  yada basit virüse bağlı üst solunum yolu hastalıkları en sık sebepler arasında .1 yaş altı çocuklarda çok yüksek seyrettiği ve ebeveynleri ciddi sıkıntılar altına soktuğu için tekrar bu konu ve yapmamız  ya da yapmamamız gerekenler hakkında  tekrar bilgiler vermek istedim.Yavaş yavaş öksürük yakınması gerilemeye başladı. Hava sıcaklığının da birden artması ateşin daha belirgin hissedilmesine neden oluyor..Bu durum ne kadar korkutucu olsa da özellikle ateş karşısında paniklememek gerekiyor. Hem çocuğu sıkıntıya sokarız, hem de elimiz ayağımız dolaşacağı için çocuğumuza faydamız olmaz.

 

Artık hepimiz çok iyi biliyoruz ki vücuda giren mikroorganizmayı yok etmek ya da etkisiz kılabilmek için vücudumuzun ilk reaksiyonu ateşi yükseltmek.Bu durum bir yandan bize vücuda bir hastalık etmeni girdi, dikkatli ol ! diye uyarı verirken, kendi sağlığı açısından da o mikrobu yok etmek amacı ile vücut ısısını arttırmaktadır.Bu da yabancı organizmayı etkisiz kılmak için vücudumuzun olması gereken yanıtıdır.Vücuda giren herhangi bir yabancı cisim, mikroorganizma vs. durumunda metabolizma kendini savunmaya geçecektir. Bu savunmanın en büyük göstergesi ise ateşin yükselmesidir. Bu yabancı cismi yok edebilmek için vücut beyinde hipotalamus denilen bir merkez aracılığıyla vücut ateşini yükseltir ve mikroorganizmayı yok etmeye çalışır.Yani ateşe bilinçli bir şekilde yaklaşıldığında zararlı olmadığı söylenebilir. Ancak maalesef pek çok anne baba ateşli çocuğa yaklaşım konusunda yeterli bilgiye sahip değil, ya da kulaktan dolma aldıkları bilgiler doğrultusunda hareket ediyor. Bu durum da ateşin çok daha yükselmesine ve sorunun artmasına neden oluyor. Bütün ebeveynlerin amacı altta yatan neden ne olursa olsun hemen ateşin düşürülmesi.Sanki ateş düşürücü şurup ya da fitil verip ateşi düşürdüğümüzde çocuğumuzu tedavi etmiş oluyoruz.Aslında olay sıfırdan tekrar başlıyor ,vücut yeniden savaşa baştan giriyor, ama biz ve çocuk rahatladı ya, artık bizlerde görevimizi yerine getirmiş olduk.Ardından hemen antibiotik tedavisi başlıyor ve işlem tamamlanmış oluyor.

 

Ateşli çocukların sadece yüzde10- 15 gibi az bir kısmında antibiyotik tedavisi gereksinimi olan bakteriyel enfeksiyonlar söz konusudur. Ateş tedavisinde temel amaç çocuğunun rahatlatılması ve rahatsız edilmemesidir. Ateşin normale döndürülmesi, ateşe neden olan hastalığın tedavisi anlamına gelmez. Semptomatik tedavide amaç, vücut ısısının normal düzeyine döndürülmesi olmamalıdır. Büyük çocukların kendini iyi hissettiği küçük çocukların ise rahatladığı bir vücut ısısı düzeyi tedavi için yeterlidir. Yani ateşin tedavisi için vücut sıcaklığının mutlaka 36,5  dereceye düşmüş olması gerekmiyor.

 

 Ateşli durumda neler yapıp neler yapmamamız konusunda bilgiler vermek istedim

Ateş durumunda yapılmaması gereken 5 hareket

-Üşüyen ve titreyen ateşli çocuğunuzun üzerini asla örtmeyin, kalın kıyafetler giydirmeyin, 

-Kesinlikle  soğuk suyla banyo yaptırmayın, alkol ve sirkeli suyla kompres uygulamayın

-Ayrıca sık aralıklarla ateş düşürücü ilaç kullanmayın.Ateş düşürücüler arasında en az 4-6 saat olmalıdır.Değişimli ateş düşürücüyü ateşe tam hakim olamadığımızda kullanalım.Sürekli rutin olarak değil.Eğer 37,5-38 c civarında seyrediyor ise sadece bir tanesini 6 saatte bir kullanmak daha uygundur.

 

Ateşe karşı ilk 5 önlem 

1-    Kıyafetlerine dikkat edin: 38.5 derece civarındaki hafif ateşte çocuğunuzun üzerindeki fazla giysileri çıkartın, ince ve bol bir pijama giydirin. 

2-    Sıvı alımına özen gösterin: Bol miktarda su ve sulu gıdalar almasını sağlayın.

3-    Ortamın sıcaklığını muhafaza edin: Bulunduğu ortamın sıcaklığını 21-22 derece arasında tutmaya dikkat edin. 

4-    Ilık duş aldırın: 29-32 derece sıcaklıktaki ılık suyla duş aldırın veya ılık-ıslak bezlerle pansuman yapın.

5-    Hemen ateş düşürücüye sarılmayın: Ateşin 38,5- 39 dereceye çıkması durumunda doktorunuza danışarak çocuğa ateş düşürücü verebilirsiniz. 

 

Çocuklarda ateş, genellikle 2-3 gün içinde kendiliğinden iyileşen basit viral hastalıklardan kaynaklanır. Ancak ateşli çocuğun yaşı burada çok önemli.  Özellikle 3 ayın altındaki ateşli her çocuk hiç zaman kaybetmeden mutlaka doktor tarafından değerlendirilmeli, duruma göre ileri tetkikler ( kan idrar testleri ), hatta gerekirse hastane şartlarında yatırılarak takibi yapılmalıdır.

3 aydan büyük çocuklarda ateşin derecesi ve süresi yanında hastanın genel durumu göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir. Genel durumu iyi, beslenmesi bozulmamış, ateşi 38.5 derecenin altındaki çocuklar evde semptomatik ateş tedavisi ile 3 güne kadar izlenebilir. Şayet ateşin süresi 3 günü geçiyorsa doktor muayenesi mutlaka gereklidir. 

Ateşli çocuklarda ve özellikle bebeklerde aşağıdaki bulgulardan bir veya bir kaçı ateşe eşlik ediyorsa yaşamı tehdit eden ciddi bakteriyel enfeksiyon olasılığı nedeniyle zaman kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır.

 

-    Ateş 40 derecenin üzerine çıkıyor ve  72 saatten daha uzun süre devam ediyor ise,

-    Ateşle beraber çocuğunuzda susturulmayan sürekli ağlama, inleme ve dokunulduğunda huzursuzluk hali varsa ,

-    Ateş düşmesine rağmen huzursuzluğu devam ediyorsa,

-    Sürekli uyuklama hali, bilinç bulanıklığı ve sayıklama gibi bulguların varlığında,

-    Bıngıldağında atma ve kabarıklık durumunda,

-    Ateşle beraber cildinde mor döküntüler oluşuyorsa,

-    Daha önce havale geçirmişse,

-    Ağız mukozasında kuruluk, göz yaşının olmaması ,göz küresinde ve bıngıldakta çöküklük gibi  sıvı kaybı bulguları varsa,

-    Zor ve sık nefes alıyorsa, öksürük, hırıltı, göğüs ağrısı, kulak ağrısı, karın ağrısı,boğaz ağrısı,ense sertliği,devamlı kusma,sık ishal,idrar yaparken yanma,idrar renginde değişme gibi bulguların varlığı durumunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız

 

Sağlıklı günler dileklerimle

 

Dr. Alp ŞEN

 

Çocuk sağlığı ve uzmanıAntalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI