Bugun...
Bizi izleyin:


İsa ALTUN Narkotik Uzmanı


Facebookta Paylaş

ÇOCUĞUNUZA BAĞIMLILIĞI NASIL ANLATMALISINIZ?
Tarih: 22-06-2016 22:04:00 Güncelleme: 22-06-2016 22:04:00


Tüm dünyada insan sağlığı her şeyden önce gelir. Bilgi sahibi olmak, aydınlanmak gelebilecek olumsuzlukları da azaltır. Kişi bilmediğinin düşmanıdır. Hele ki konu sağlık ise ayrı bir önem taşır. Bir konu hakkında sağlıklı bilgiyle donatılmış birey, oluşabilecek tehlikelerden nasıl korunacağını bilir. Herhangi bir maddeye bağımlı hale gelmeyi önlemek için daha çocukluk döneminde ailelerin bilinçli bir şekilde çocuklara eğitim vermesi gerekiyor.

  Bağımlılık yapan maddelere karşı eğitim verirken ailelerin çocukları korkutmak ve baskı kurmak yerine, boş zamanlarında eğlenceli aktiviteler yapmaları veya sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olmalarının teşvik edilmesi en sağlıklı yoldur.

 

  Beslenmeden, sağlıklı diş fırçalamaya kadar, tüm sağlıklı alışkanlıklar için okul öncesi dönemde verilen eğitim büyük önem taşıyor. Bu nedenle bağımlılık yapan maddelerden uzak kalmada bu dönemin aileler tarafından iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerekiyor. Uzmanlar, okul öncesi dönemde çocuklara sigara, alkol ya da diğer bağımlılık yapıcı maddeler hakkında bilgiler vermenin yaş gruplarına uygun olmadığı için gerekmediğini, ancak çocukların karar verme ve problem çözme becerilerini geliştirerek, onların geleceğe dönük riskli davranışlara yönelmelerini önlemenin mümkün olduğunu belirtiyor.

   Bununla birlikte pek çok aile, okul öncesi dönemde bağımlılık yapıcı maddelere karşı çocuğunu nasıl koruyacağı ve bu konuyu nasıl anlatabileceği konusunda yeterince bilgi sahibi değil.

Yeşilay Dergisinde çocukların bağımlılıklar konusunda erken yaşlarda nasıl bilinçlendirileceği ve olumlu davranışların nasıl kazandırılacağı konusu ele alındı.

  Uzmanlara göre, okul öncesi dönemde, sağlıklı yaşamın önemini eğlenceli şekilde çocuğa anlatmak ve doğru tercihler yapabilmesi için yol gösterici olmak gerekiyor. Aileler, çocukların sosyal becerilerini geliştirmeye yönelik çeşitli fırsatlar oluşturmalı; sağlığı, refahı ve bireysel çevresi için önce kendi sorumluluğunu alması gerektiği bilincini kazandırmalılar.

Doğru alışkanlıkları, eğlenceli şekilde anlatarak çocuğunuza aşılayın

  Bu konuda ilk adım olarak, ailelerin çocuğun yakın dünyasındaki mevcut zararlı maddelerden uzak durmasına yardımcı olması öneriliyor. Bunu yaparken, çocuğun kabul edeceği net, anlaşılır ve mantıklı sınırlar oluşturulması gerekiyor. Uzmanlar, aile içindeki değerini ve kendisini önemli hissetmesini sağlayacak bir dil kullanılmasının önemine dikkat çekiyor.

   Çocuğun tanımadığı insanlardan herhangi bir şey kabul etmemesi gerektiğinden, kendi elbisesini seçmesine ve ayakkabısını bağlamasına kadar kendi kararlarının sorumluluğunu almasını sağlamak gerektiğini belirtiyorlar.

  Çocuklar, erken yaşlarda merak dürtüsüyle basından ve internetten sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerle ilgili birçok bilgiye kolayca ulaşabilirler. Ailelerin ve öğretmenlerin bu konuda uyanık olması gerektiğini ifade eden uzmanlar, konuyla ilgili ilk bilgilerin aile tarafından verilmesini tavsiye ediyor.

Çocuğa konuyu anlatırken korkutmak yerine, zararlarını daha kolay anlayabilecekleri kötü kokmak, dış görünüşün kötüleşmesi, hastalıklara yakalanma riskinin artması gibi örneklerin verilmesi öneriliyor. 

En riskli dönem olan ergenlik çağındaki çocuklarda ise aileler çocuklarının okul sürecini de takip etmeli ve rutin toplantılar dışında çocuğun da haberi olacak şekilde öğretmenleri ile konuşmaları, işbirliği yapmaları tavsiye ediliyor.

   Madde kullanım riskinin yüksek olduğu boş zamanları verimli şekilde geçirebilmeleri için de ailelerin ve öğretmenlerin gençlere rehberlik etmeleri, fırsatlar oluşturmalı, hatta sosyal sorumluluk projelerinde gönüllü olmalarının teşvik edilmesi büyük önem taşıyor.

 

                               Okuyucumuzdan gelen duygu dolu mesaj

 Akşamüzeri sosyal medya hesabıma bir mesaj geldi. Mesaj bir madde bağımlısı kardeşimizden. Şimdiye kadar aldığım en duygu dolu ifadelerle dolu bir mesaj. 1994 yılından bu yana maddeyle mücadelemde çokça mektup, telefon aldım. Ama Manavgat ilçemizden gelen bu mesaj gözlerimi yaşartmaya yetti de arttı bile. Çünkü hayatının baharında bir genç. Umutları, hayalleri, yaşama sevinci olan bağımlı kardeşime sonsuz minnet duyguları içindeyim. İşte O mesaj: ' Bende bir bağımlıydım. Ama sizin bir semineriniz hayatıma ışık oldu. Manavgat Belediye Başkanımıza ve bu semineri gerçekleştirmede emeği geçen Nalân Yunusoğlu hanımefendiye teşekkür ediyorum. Maddeyle mücadelemde sizin yol haritanızı izledim ve yaşantım değişti. Kendimle hesaplaştım. İnanır mısınız oruç tutuyorum ne acıkıyorum ne de susuyorum. Tek ihtiyacım sigara vs. Tuttuğum oruçtan dolayı kendimden utanıyorum. 3 yıl önce bir seminerinize katılıp imzalı kitabınızı almak nasıp oldu bana. Gerçekten çok başarılı zeki birisiniz. Bunu benim söylemem haddime değil belki. Ama söylemek istedim. Başarılarınızın devamını dilerim. Bu ülkenin gençlerinin size ihtiyacı var. Kitabınızı okuduktan sonra hayatım değişti. Hem de çok etkisi oldu daha da bilinçlendim. ' 

 Antalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI