Bugun...
Bizi izleyin:


İsa ALTUN Narkotik Uzmanı


Facebookta Paylaş

ÇOCUKLAR İSTEDİĞİNİZ GİBİ DEĞİL, YETİŞTİRDİĞİNİZ GİBİ OLUR
Tarih: 09-07-2016 23:33:00 Güncelleme: 09-07-2016 23:33:00


  Bundan 26 yıl önce mesleğim gereği uzun takipten sonra bir canlı bombayı eylemden önce kıskıvrak ele geçirip adli makamlara teslim etmek üzere sorgularken neden bu yolu seçtiğini sormuştum. Bana cevaben ' ailemde sevgi, saygı, şefkat, merhamet, duygudaşlık yoktu. Çocuk yaşta mahallede bu durumumu bilen birisi bana 'sen çok iyi birisin. Çok değerlisin, sen gelecekte çok tanınacaksın. Çünkü kahraman olacaksın.' diyerek bana aidiyet duygusu aşılamaya çalıştı. Oysa beni en zayıf yerimden ele geçirip 'onay' duygusu vermişti. Şimdi daha iyi anlıyorum. Ailemde bulamadığım ama eksikliğini yaşadığım şeylerdi bunlar.

  Meğerse eli kanlı örgüt beni tespit edip kendilerine mahkûm etmek için uzun süre metamfetaminler ( uyuşturucu haplar ) ile beynimi yıkamışlardı. Robot gibi kurgulanmıştım. Uyuşturucu krizine girmemek için ne dedilerse harfiyen yapıyordum. Hiçbir fikir karşısında görüş beyan edemiyordum. Ne red etme, ne de tartışabilme durumum yoktu. Çünkü madde bağımlısı olmuştum. Suç örgütlerinde merhamet yoktur. Hastalandığında, aciz duruma düştüğünde kimseye acımazlar. Gereğini yaparlar. Bu yüzden diyeceğim odur ki, aileler çocuklarına sahip olsunlar. Sokaklar çok acımasız. Para için, dış güçlerin uşakları gençlerimize acımadan kıyıyorlar.'Bu itiraflar aslında tüm evlerde ve okullarda ders kitaplarına konu olacak kadar hayati önem taşıyor.

  Suç örgütlerin vazgeçilmez kaynaklarından birisi de çocuklar. Çünkü çocukların suç işleyip, ele geçirilseler bile ceza konusunda daha az yaptırımlarla karşılaşacaklarını biliyorlar. Diğer yandan çocukların soyut- somut kavramlar üzerinde muhakeme yetenekleri henüz gelişmediğinden organize suç çeteleri çocuklara güvenlik güçlerine yönelik taş ve molotof bombası attırmaktan tutun da, uyuşturucu ve uyarıcı madde satışına, eylemlerde canlı bomba olarak kullanmaktan, diğer suç unsurlarına kadar birçok alanda çocuklar üzerinde karanlık emelleri vardır.

  Ailelere okulların kapanmasıyla birlikte birtakım önerilerim olacaktır. Geçtiğimiz hafta kendi sokağımızda gözlerimle gördüğüm bir olayı anlatacağım. Yaşları 8 ile 9 arasında bir grup çocuğa sigara verip içirten 13-14 yaşlarında yabancı iki çocuğu görünce tehlikenin ne denli yakınımızda olduğunu fark ettim. Çocukların sigara içme anında yanlarına gittiğimde çocuklara sigara veren çocukların sağı solu gözetleyip aniden kaçıştıklarını görünce başka bir mahalden geldiklerini ve bunları tanımadıklarını söylediler. Ama ne acıdır ki verilen sigaraları da içen bu çocukların anne ve babaları bu acı olaydan haberdar değiller. Madde bağımlılığında bir dönem büyük kentler daha çok riskliydi. Oysa şimdi en ücra köşelere bile karanlık ruhlu insanlar her türlü araçlarla ( internet, sosyal medya vb ) propagandalarını yapabiliyorlar.

 

  Geçtiğimiz gün gazetelerde bir haber dikkatimi çekti ve beni 26 yıl öncesine götürdü. Olay şöyle gelişiyor: Bursa'da oturan 15 yaşındaki E.N. ve İzmir'de yaşayan aynı yaştaki B.Ö. geçen hafta ortadan kayboluyor. 2 arkadaşın sosyal medya hesaplarını inceleyen aileleri, E.N.'nin terör örgütü üyeleriyle yazıştığını, canlı bomba ve silahlı eylemler hakkında bilgi aldığını öğrenince polise başvuruyor. İddiaya göre, örgüt üyeleri ile görüşmek için İzmir'in Dikili İlçesi'ne giden, oradan da kampa katılmaya hazırlanan çocuklar parasız kalıyor ve Dikili merkezde bir telefon bayiine telefonlarını satıyorlar. İşyeri sahibi, sosyal medya üzerinden kayıp olarak aranan çocukları fark ediyor ve kamera görüntülerini ailelerine gönderiyor. Dikili'ye giden aileler, çocuklarını bir lokantada yemek yerken buluyor.

  Terörle Mücadele Şubesi ekiplerine ifade veren ve annesine yaşadıklarını anlatan liseli E.N.'nin, "İnternetten tanıştığım bir kız bana 3 ay eğitim aldıracaktı. Eğitim aldıktan sonra İstanbul'a gidip herkesi patlatacaktım" dediği öğreniliyor.

  Polis, yaptığı çalışmayla 'Müslin' isimli 20 yaşlarındaki kadının E.N.'yle yazıştığını ve "Örgütün Dikili'de yaz kampı var. Eğitim alacaksın. Sonra da silahlı ve bombalı eylemler için İstanbul'a gönderileceksin. Kampta daha özgür olacaksın" diye kandırdığını saptadı. E.N.'nin de İzmir'de oturan aynı yaştaki çocukluk arkadaşı B.Ö.'yü ikna ettiği belirleniyor.

  Anne N.N, "Bütün aileler çocuklarının sosyal medya hesaplarını kontrol etsin. Örgüt çocukları tuzağa düşürüyor" dedi. E.N.'nin kaçmadan önce, "Canlı bomba olacağım, kendimi patlatacağım. İnsan öldürsem kaç yıl yatarım, çocuk cezaevleri nasıl?" gibi sorular sorduğu kayıtlara geçiyor.

   Ailelere yönelik hemen her yazımızda evde internet bağlantısı var ise mutlaka salonda olması gerektiğini üzerine basa basa belirtiyoruz. Çocukları dışarıda bekleyen tehlikeler sadece madde bağımlılığı ile sınırlı değil. Terör örgütleri, insan kaçakçıları ve diğer karanlık odaklar da pusudalar. İşkence dahil her yöntemi acımasızca kullanıyorlar. Biliyorlar ki çocuk ya da ergen kişilik ve kimlik karmaşası içindedir. Bu karmaşayı çok iyi kullanmaktadırlar. Bir Alman atasözü der ki' Çocuklara güvenmek iyidir ama kontrol ve takip etmek daha da iyidir' Tıpkı gözlerimizle şahit olduğumuz sigara örneğinde olduğu gibi. Okul tatili döneminde çocukların hem bedensel hem de ruhsal gelişimleri için Belediyelerin sportif ve kültürel kulüpleri kayıt için bekliyor. Bilginiz olsun. Antalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI