Bugun...
Bizi izleyin:


İsa ALTUN Narkotik Uzmanı


Facebookta Paylaş

DERNEK İSTİSMARINA DİKKAT!
Tarih: 26-09-2016 01:12:00 Güncelleme: 26-09-2016 01:12:00


Madde bağımlısı olmuş ergenlerin ve canı yanmış ailelerin hikâyelerini 1994 yılından bu yana kaleme alıyorum. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Evladı bir şekilde madde bağımlısı olmuş aileler 'Denize düşen yılana sarılır' misali, çocuklarını bu illetten kurtarmak için her yola başvuruyorlar. Çünkü bağımlılık kavramı bilimsel bir alan. Canı yanmış aileler yol, yöntem bilmiyorlar. Kimi aileler de ku14laktan dolma bilgilerle bazı derneklere(!) başvuruyorlar.

 

Parası olmayana destek vermiyorlar

Benim bildiğim dernekler yardımlaşma ve dayanışma için, rehberlik ve yol göstermek için vardır. İşini dürüst ve onurlu bir şekilde yapan STK'lara lafım yok. Ama ailelerin çaresizliğini suistimal eden bazı Uyuşturucuyla Mücadele Dernekleri ile ilgili son zamanlarda çok şikâyet ulaştı. Amaçları tamamen maddi çıkar olmuş. Hatta bağımlı yakınlarını parası yoksa kapıdan içeri bile almıyorlar. Anlayacağınız iş çığırından çıkmış durumda. Şimdi bu dernek yöneticilerine soruyorum: Bu dernekleri kurma amacınız nedir? Para mı? Yoksa sosyal sorumluluk mu? Maddi durumu olmayan ailelerden astronomik ücretler istemek ya da almak vicdanınıza sığıyor mu? Sizde hiç vicdan yok mu? Bir sağlık kurumu gibi gelen bağımlıları tedavi etme cihetine giren, ( yatılı ya da ayakta)çokbilmiş ve bu alanda ahkâm kesen bazı dernekler, ailelerin canını maddi ya da manevi olarak yakıyorlar.

 

Bu dernekler izlenmelidir

   İllerde Valiliklere bağlı Dernekler İl Müdürlüğü bu yazımızı ihbar kabul edip bu alandaki de Derneklerin mali kayıtlarını kontrol edeceklerdir elbette. Sağlık Bakanlığı ve İl Müdürlükleri de bu dernekleri de sağlık uzmanı ya da doktor gibi muayene eden ve kendilerini Ruh sağlığı uzmanı gibi gösterip öyle davranan Dernek yöneticilerini de tebdili kıyafetle bir bağımlı yakını gibi takibe alırlarsa ak koyun kara koyun ortaya çıkacaktır.

 

Yeşilay Uyarıyor:

 

Yeni dönemde Okul ve arkadaşlıklara dikkat!

 

  Yeni eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla birlikte Yeşilay'dan okullara ve velilere uyarı geldi.  Okul ve arkadaşlık ilişkilerine dikkatleri çeken Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, aileleri ve öğretmenleri dikkatli olmaları konusunda uyardı ve çocuk ve gençlerin bağımlılıklar konusunda daha bilinçli olmaları yönünde desteklenmeleri gerektiğini belirtiyor.

 

  Öğrencilerin ders başı yapmasıyla birlikte Yeşilay, velileri ve öğretmenleri, çocuk ve gençleri bağımlılıklara karşı bilinçlendirmeleri konusunda uyardı. Ailelerin özellikle eğitimin başladığı, çocuklarının yeni arkadaşlıklar ve sosyal çevre edindiği şu günlerde daha dikkatli olmaları gerektiğine dikkat çeken Yeşilay Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk, anne babalara çocuklarını çok iyi gözlemlemelerini, onlarla iyi bir diyalog kurarak arkadaşlarını, gidip geldiği yerleri, sosyalleştiği kafeterya ya da merkezleri takip etmelerini öneriyor.

 

Merak ve özenti bağımlılığa kapı aralayabilir

 

  Arkadaşlar arasında merak, özenti ve kendini ispat etme davranışlarıyla bağımlılıklara yönelme olasılığının daha fazla ortaya çıktığına işaret eden Öztürk, "Ailelerin, bu konuda çocuklarına doğru bilgileri vermesi, aile içi iletişimin her zaman güçlü olması ve gençlere yaşam becerileri kazandırmaya özen göstermeleri çok önemli. Aynı şekilde öğretmenlerimizin de özellikle sigara içme konusunda öğrencilere rol model olmaları gerekiyor." Merak duygusunun çocukları ve gençleri madde bağımlılığına götüren en önemli nedenlerden biri olduğunun altını çizen Öztürk, şu bilgileri veriyor: "Yeni okul, yeni çevre, yeni sınıf ve yeni arkadaşlar çocuğun yeni alışkanlıklar edinmesine de kapı açar. Anne-babalara, onlara bu dönemlerde olumlu alışkanlıklar kazandırmakta rehberlik etmelerin tavsiye ediyoruz. Yapılan araştırmalar maalesef riskleri bize açık bir şekilde gösteriyor. Ailelerin özellikle eğitimin başladığı, çocuklarının yeni arkadaşlıklar ve sosyal çevre edindiği şu günlerde daha dikkatli olmaları gerekiyor. Aileler, gerektiğinde bizden yardım alabilir, her konuda bize danışabilirler."

 

Bağımlılıkla mücadele eğitimleri 10 milyon gence ulaştı

 

  Dünyanın en geniş kapsamlı bağımlılık önleme, koruma modeli ve eğitim programı olan Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı'nın (TBM) milyonlarca çocuğa ulaşmasından büyük mutluluk duyduklarını belirten Öztürk, yaş gruplarına ve hedef kitleye özelleştirilmiş ve uzmanlar tarafından hazırlanmış içeriklerle sigara, alkol, uyuşturucu, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam hakkında bilgileri yine TBM eğitimleri verilen 28 bin rehber öğretmen vasıtasıyla yediden yetmişe herkese ulaştırdıklarını söyledi. TBM kapsamında; 2015 – 2016 eğitim öğretim yılında rehberlik öğretmenleri tarafından yapılan eğitim faaliyetleri ile 10 milyon 756 bin öğrenci ve 2 milyona yakın veliye ulaşıldı. TBM'nin yeni eğitim döneminde de gerek  okullar, gerekse ilgili bakanlıklar ve kurumlar vasıtasıyla daha geniş kesimlere ulaştırılması planlanıyor. Antalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI