Bugun...
Bizi izleyin:


İsa ALTUN Narkotik Uzmanı


Facebookta Paylaş

FATURAYI ÇOCUKLAR ÖDÜYOR
Tarih: 11-09-2016 11:57:00 Güncelleme: 11-09-2016 11:57:00


Çocuklar kendi iradeleri dışında dünyaya gelirler. Onları büyüten ve geliştiren en önemli ruhsal gıda sevgi, ilgi ve şefkattir. Temel dinamiklerden olan aile kurumunun önemi de yaşanan toplumsal dramlarda ortaya çıkıyor. Anne ve babaların duyarsız ve sorumsuz tavırlarında fatura maalesef çocuklara çıkıyor.

  Anne ve babaların tutumu çok önemli

Başta madde bağımlılığı olmak üzere bütün kötü yollara giden yol ebeveynlerin tutumundan kaynaklanıyor. İşte o dramlardan biri de Adana'da yaşanıyor. 13 yaşındayken öz annesi tarafından erkeklere pazarlanan G.Y,  yerleştirildiği yurttan kaçıyor, barlarda çalışırken uyuşturucu batağına düşüyor ve Konya'da gece yarısı yolun karşısına geçerken trafik kazasında yaşamını yitiriyor.

Yıllar önce Adana'ya göç eden Y. ailesi, geçimlerini sağlamak için tarlalarda tarım işçiliği yapmaya başlıyor. İddiaya göre anne Ç.Y. o dönem 13 yaşında olan en küçük kızı G'yi para için erkeklere pazarlamaya başlıyor. Polisin düzenlediği operasyonla gözaltına alınan anne Ç.Y. ile birlikte genç kızın yakın akrabalarının aralarında bulunduğu 11 kişi tutuklanıyor. Haklarında 'küçük yaştaki kızı pazarlamak' ve cinsel istismar suçlarından dava açılıyor.

Uyuşturucu batağına saplanıyor

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı Sevgi Evleri'ne yerleştirilen G. Y bir süre sonra yurttan kaçıp Antalya'ya gidiyor. Fiziksel olarak yaşından büyük gösteren Y, Antalya'da sahte kimlikle gece kulüplerinde çalışmaya başlıyor. Genç baba tarafı da 'kötü yola düştü' iddiasıyla infaz kararı alıyor. Uzun süre Antalya'da gizlenip, gece kulüplerinde çalışan G.Y, 18 yaşını doldurduktan sonra çeşitli illere giderek buralarda yaşamına devam ediyor.

Antalya'da çalışırken uyuşturucu ile tanışan G. Y, daha sonra gittiği illerde uyuşturucu batağına saplanıyor. Kimi zaman aldığı uyuşturucunun etkisiyle fenalaşınca, arkadaşları tarafından götürüldüğü hastanede tedavi görmeye başlıyor.

Hayatını kaybediyor

G.Y'in 13 yaşında erkeklere pazarlanmasıyla başlayan ve uyuşturucu batağına kadar uzanan yaşamı, henüz 18 yaşındayken bir gece yarası trafik kazasıyla son buluyor.

Konya'daki barlarda konsomatrislik yapan G. Y, gece yarısı merkez Selçuklu İlçesi'nde çalıştığı bardan çıkıyor. Sancak Mahallesi'ndeki İstanbul Caddesi'ne saat 00.30'da bitkin halde çıkan G.Y karşıdan karşıya geçmek isterken, Kenan T.'nin yönetimindeki otomobil çarpıyor.

Kazada ağır yaralanan G.Y, kaldırıldığı Konya Numune Hastanesi'nde doktorların tüm çabalarına karşın yaşamını yitiriyor

Polis, G.Y'in Adana'daki babası A. Y.'ye ulaşıp, G'in öldüğünü haber veriyor. Kızının hastane morgunda tutulduğunu söyleyen görevliler, "Gelin cenazesini teslim alın" diyor.

Kızının kötü yola düştüğünü, aşiret içerisinde itibarlarının kalmadığını söyleyen baba A. Y, "Benim öyle bir kızım yok. Kimsesizler mezarlığına gömün" diyerek cenazeyi kabul etmiyor.

15 günlük yasal sürenin ardından aileden başka kimse cenazeyi almaz ise G.Y, Konya'da kimsesizler mezarlığına defnedilecek.

 

İnternet bağımlılığı yalnızlığa itiyor

 

Genç yetişkinlerde sosyalleşme sorunuyla birlikte, internet bağımlılığının yol açtığı yalnızlık üzerine yapılan araştırma, gençlerin yüzde 57'sinin sosyalleşmek için sanal ortamları kullandığını, yüzde 45'inin de yalnızlığını sanal paylaşımlarla gidermeye çalıştığını ortaya koyuyor. Gençlerin yüzde 44'ü sanal ortamda kendini kontrol etmekte zorluk yaşadığını dile getirirken, yüzde 36'sı her seferinde internette daha fazla zaman geçirme isteği duyduğunu söylüyor.

 

Sanal ortam rahatlık ve özgürlük mü?

Toplumda sosyalleşme sorunu yaşayan gençlerin, sanal ortamda kendilerini daha rahat ve özgür hissetmesi sebebiyle internete olan bağımlılıkları da aynı oranlarda artış gösteriyor.

 

  Bağımlılıklarla ilgili araştırmaların, akademik çalışmaların yer aldığı Yeşilay'ın hakemli akademik dergisi Addicta: The Turkish Journal on Addictions'ın 5. sayısında, genç yetişkinlerde internet bağımlılığının yol açtığı yalnızlık üzerine yapılan araştırmanın çarpıcı sonuçları, "sanal ortam yalnızlığı" sorununda artışa dikkat çekiyor.

 

Yalnızlık sorunu artıyor

  Addicta'nın yeni sayısında yer alan, 2015 yılında 18-26 yaş arasındaki 237 öğrenci üzerinde yapılan araştırma, internet bağımlılığı hakkında ilginç veriler sunuyor.

 

  Marmara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Durmuş Ümmet ve Medeniyet Üniversitesi Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Füsun Ekşi tarafından yapılan, Türkiye'deki genç yetişkinlerde internet bağımlılığının incelendiği araştırma, gençlerin yüzde 57'sinin sosyalleşmek için sanal ortamları kullandığını, yüzde 45'inin de yalnızlığını sanal paylaşımlarla gidermeye çalıştığını ortaya koyuyor. 70 erkek ve 167 kadın denek üzerinde yapılan çalışmada, gençlerin yüzde 51,2'sinin ortalamanın üzerinde yalnızlık çektiği, yaklaşık yüzde 18'inin yüksek düzeyde yalnızlık yaşadığı ortaya çıkıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 40'ı ise sanal ortamda bulunmalarına rağmen sosyal paylaşımlardan uzak duruyor.

 

Gençler sanal ortamda kendini kontrol etmekte zorlanıyor

  Gençlerin yüzde 44'ü sanal ortamda kendini kontrol etmekte zorluk yaşadığını dile getirirken, yüzde 36'sı her seferinde internette daha fazla zaman geçirme isteği duyduğunu söylüyor.

Gençlerin yüzde 36'sının internet bağımlığı nedeniyle gerçek yaşamdaki sosyal ilişkilerinde çeşitli zorluklar yaşadığına dikkati çekilen araştırmaya göre, sanal ortamda sosyalleşme düzeyleri ve sanal paylaşım davranışları artan kişilerin daha fazla internet bağımlılığı yaşadığı görülüyor.

 

Paylaşımlarla sosyalleşiyorlar

Araştırmayı gerçekleştiren akademisyenler, sosyal ortamda kendilerine doyurucu ilişkiler bulamayan ya da gerçekleştiremeyen ve bu nedenle yalnızlık yaşayan bireylerin, bu olumsuz durumdan kaçabilmek için sanal ortamlardaki paylaşımları ile sosyalleşmeye çalıştıklarını ifade ediyorlar.

Söz konusu araştırma, genç yetişkinlerin reel yaşamda yalnızlık duygusu hissettikçe ve sanal ortamda sosyalleştikçe daha fazla kontrol kaybı yaşadıklarını gösteriyor.

 

 Antalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI