Bugun...
Bizi izleyin:


İsa ALTUN Narkotik Uzmanı


Facebookta Paylaş

'SAĞLIKLI NESİL, SAĞLIKLI GELECEK' PROJESİ 81 İLDE
Tarih: 03-12-2016 22:43:00 Güncelleme: 03-12-2016 22:43:00


Yeşilay tarafından 2011 yılında İstanbul'da başlatılan, 2015'te Yeşilay şubelerinin bulunduğu illerde uygulanan Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek yarışması Milli Eğitim Bakanlığıyla imzalanan protokolle birlikte artık 81 ilde uygulanacak.

İlkokul, ortaokul ve liselerde, "bağımlılık" konulu kompozisyon, şiir, afiş, resim, karikatür ve kısa video kategorilerinde düzenlenecek yarışmada öğrencilerin zararlı alışkanlıklara karşı bilinçli bir şekilde yetişmeleri, sigara, alkol, uyuşturucu, teknoloji ve kumar bağımlılığının olumsuz ve yıkıcı etkileri konusunda kendilerinde ve çevrelerinde farkındalık oluşturmaları amaçlanıyor.

Yılmaz; "Gönüllü ve fedakâr öğretmenlere ihtiyaç var"

İmza törenine katılan Yeşilay Genel Müdürü Savaş Yılmaz, atılacak imzalarla çocukların farkındalığını geliştirecek aktiviteler düzenleneceğini ve bağımlılıkla ilgili riskler hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayacaklarını bildirdi. Yapılacak olan projelerin saha uygulamasında gönüllü, fedakâr öğretmenlere ihtiyaç bulunduğunu, bu nedenle, öğretmenlerin çabasının çok değerli olduğunu kaydetti.  Projeye imza atan, MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürü Celil Güngör ise, bu projeyle öğrencilerin bağımlılıklar konusunda farkındalıklarının daha da artacağını belirtti. 

Yeşilay ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İstanbul Bölge Müdürlüğü arasında imzalanan işbirliği protokolü, kurumlar arasında bilgi ve veri paylaşımının yanı sıra karşılıklı eğitim ve staj imkânlarını kapsıyor.

Yeşilay, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) İstanbul Bölge Müdürlüğü ile işbirliği protokolü imzaladı. Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Akif Seylan ve TÜİK İstanbul Bölge Müdür V. İsmail Gökalp arasında imzalanan işbirliği protokolü, ilgili istatistik verilerin kurumlar arasında paylaşımının yanı sıra karşılıklı eğitim ve staj imkânlarını da kapsıyor.

Resmi İstatistik Programı (RİP) kapsamında üretilecek istatistiklerde kapsam eksikliğinin olmaması amacıyla her iki kurumun işbirliğini öngören protokol kapsamında ayrıca, Yeşilay bursiyer öğrencilerinin ilgili bölümlerinde okuyanlarının, stajlarını TÜİK İstanbul Bölge Müdürlüğü'nde yapabilme imkânı sağlanacak.

İşbirliği çerçevesinde TÜİK İstanbul Bölge Müdürlüğü'nün, faaliyet ve araştırma konularına ve dair istatistikleri Yeşilay'la paylaşacağını belirten TÜİK İstanbul Bölge Müdür Vekili İsmail Gökalp, TÜİK tarafından Yeşilay'ın gerçekleştireceği araştırma projelerine saha ve analiz aşamalarında destek vereceklerini söyledi. Sosyal, ekonomik araştırmaları ve verileri kamuoyuna sunduklarını ve böylece mikro, makro düzeyde projelere zemin hazırladıklarını söyleyen Gökalp, kamuoyuna hizmet eden Yeşilay gibi örnek bir sivil toplum kuruluşuyla işbirliği yapmaktan heyecan duyduklarını belirtti.

"Bağımlılıklar araştırmalarında Yeşilay ve TÜİK birlikte hareket edecek"

Protokol töreninde konuşan Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Akif Seylan, bu işbirliğinin saha araştırmalarında veri sağlanması ve karşılıklı istatistik bilgi alışverişi açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Seylan, "Bilimsel temellere dayalı araştırmalarımızda, ulusal ve uluslararası analizlerimizde istatistik bilgiler bizim için büyük önem taşıyor ve çalışmalarımıza kılavuzluk ediyor. Bu tür çalışmalarımız ve bağımlılık araştırmalarında TÜİK'le dirsek temasında olacağız. Destekleri için TÜİK İstanbul Bölge Müdürlüğüne teşekkür ediyor, işbirliğimizin hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Protokole göre, Yeşilay ve TÜİK, sosyal sorumluluk ve eğitime destek bağlamında birbirlerine destek verecek. TÜİK İstanbul Bölge Müdürlüğü tarafından, Yeşilay gönüllü ve bursiyer öğrencilerine TÜİK'in tanıtımı ve TÜİK tarafından yürütülen çalışmalar kapsamında toplantı ve seminerler düzenlenecek. Yanı sıra Yeşilay, TÜİK İstanbul Bölge Müdürlüğü çalışanlarına Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi Programı (TBM) temel bağımlılık eğitimlerini de verecek.

 Antalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI