Bugun...
Bizi izleyin:


İsa ALTUN Narkotik Uzmanı


Facebookta Paylaş

SİGARA İÇEN KADINLAR ERKEN YAŞLANIYOR
Tarih: 12-06-2016 01:10:00 Güncelleme: 12-06-2016 01:10:00


  Yapılan son araştırmalara göre, dünyada ve Türkiye'de erkekler sigara içme alışkanlıklarından vazgeçerken kadın içicilerin sayısı sürekli artıyor. Uzmanlar, sigaranın kadın cildinde kırışıklıklara, deri ve damar yolu hastalıklarına ciddi oranda sebep verdiğine dikkat çekiyor. 

 

  Araştırmalar, sigaranın günümüzde hala en çok erkekler tarafından tüketildiğini ancak sigara içen kadınların sayısının her gün daha da yükseldiğini, özellikle gelişmekte olan ülkelerde kadın içicilerin arttığını gösteriyor. Dünya genelinde sigara içen kadın sayısı ise 200 milyona ulaşıyor. Gelişmekte olan ülkelerde sigara içen kadınların yüzdesi, sigara içen erkeklerin sayısına ulaşırsa, bir sonraki nesilde sigara içen kadın sayısı 500 milyondan fazla olacak.

 

  Yeşilay Dergisi sigaranın kadınlar üzerindeki etkisi detaylı olarak ele alındı. Günde bir paket sigara içen kişinin cildi, yaklaşık bir gün boyunca yeterli oksijeni alamıyor. Bu nedenle sigara içen kadınlarda, ciltte ve özellikle yüzdeki kırışıklıklar, sigara içmeyen kadınlara oranla daha çok oluyor. Sigara içen kadının normal yaşından iki-üç yıl daha yaşlı göstermesinin yanı sıra sigaranın ana maddesi olan nikotin, derideki kan damarlarında daralmaya da yol açıyor. Kan damarlarındaki daralmayla damarın beslediği dokunun yeterli oksijeni alamaması sonucunda ise ciltteki yaraların iyileşmesi gecikiyor.

 

Akciğer kanseri ilk sırada...

  Sigara içen kadınlarda, görünüşlerine ne kadar dikkat ederlerse etsinler, erken yaşlanma belirtileri ve cilt kırışıklıkları gözlemleniyor. Endişe bozukluğu olan kadınların sigara içmeye daha meyilli olmasının yanı sıra sigara içen kadınların içmeyenlere oranla daha depresif oldukları belirtiliyor. Kadınlarda, nedeni kanser olan ölümlerin başında akciğer kanserinin gelmesi, rahmi ağzı kanseri ve osteoporoz gelişme riskinin sigara içmeyen kadınlara oranla daha fazla olması, hamilelik ve emzirme döneminde sigara içen annelerin sütleri üzerinde kötü etkileri olması da sigaranın zararlı diğer yönlerinden.

 

  Amerika'dan 101 bin hemşirenin sağlık durumunun 30 yıl boyunca izlenmesiyle sonuçlanan bir araştırmaya göre; kadınlar sigarayı çok az, hatta günde bir tane bile içse kalp hastalığı, dolayısıyla ani ölüm riskleri iki kat artıyor. American Heart Association dergisinde yayımlanan araştırmada, sigarayı bırakanların kalp krizi riskinin birkaç yıl içinde hızla azaldığına değiniliyor. Yapılan araştırmalar ayrıca, sigara içilen her beş yılın ani kalp hastalığından ölüm riskini yüzde 8 artırdığını gösteriyor. Sigarayı bırakan kadınlarda ise, 20 yıl sonra bu riskin hiç içmemiş biri düzeyine indirdiği görülüyor. Kanada'daki Alberta Üniversitesi'nden Dr. Roopinder Sandhu "Bu araştırmanın en önemli sonucu kadınlara sigarayı derhal bırakmanın ne kadar önemli olduğu mesajını vermesidir" diyor.

 

  Yeşilay'ın, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile birlikte düzenlediği, "Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" yarışmasında kazananlar belli oldu. Yarışmada dereceye girenlere ödülleri, 3 Haziran Cuma günü Yeşilay Genel Merkezi Sepetçiler Kasrı'nda gerçekleştirilen törende takdim edildi.

 

"Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" yarışmasında kazananlar belli oldu

 

  Bu yıl 6.'sı düzenlenen ve ana teması "bağımlılık" olarak belirlenen "Sağlıklı Nesil Sağlıklı Gelecek" yarışmasına ilkokul, ortaokul ve liselerden, sigara, alkol, uyuşturucu madde ve kumar bağımlılığının zararlarını anlatan pek çok eser katıldı. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Yeşilay temsilcilerinden oluşan jüri üyeleri, afiş, resim, kompozisyon, şiir, karikatür ve kısa video gibi kategorilerde değerlendirmeye hak kazanan 125 çalışma arasından 15 eseri derece almaya layık gördü.

 

  Sunuculuğunu sevilen radyo programcısı Cem Arslan'ın yaptığı törende konuşan Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk bağımlılıkların önlenmesinde doğru bilgilerin, doğru yöntemlerle uygulanmasının ve aktarılmasının önemini vurgulayarak şunları söyledi:

"2011 yılından bu yana Yeşilay'ın ilkokul, ortaokul ve liseler arasında gerçekleştirdiği bu yarışmayla öğrencilerimiz bağımlılıkların insan hayatına etkisini hem öğreniyor, hem de yeteneklerinizle harika eserler ortaya çıkarıyorlar. Gençlerimizin eserlerinde yansıttıkları bağımlılık tanımı ve sebep olduğu etkiler, bizim de bu konuya farklı perspektiflerden bakmamızı sağlıyor. Yarışmamıza katılan tüm öğrencilerimize, emeği geçen okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize, ailelerine, jüri üyelerine ve bu çalışmada her zaman yanımızda olan İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönülden teşekkür ediyoruz." Törene dereceye giren eser sahibi öğrenciler, öğretmenler, okul yöneticileri ve aileler katıldı. Dereceye giren öğrenciler, madalya, başarı plaketleri ve para ödülleri ile ödüllendirildi.Antalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI