Bugun...
Bizi izleyin:


İsa ALTUN Narkotik Uzmanı


Facebookta Paylaş

UYUŞTURUCU! 'TEK SEFER ÖLÜME YETER'
Tarih: 27-09-2015 15:34:00 Güncelleme: 27-09-2015 15:34:00


Bu illet doğudan, batıya, tüm dünyanın başına bela olmuş durumda. Çok çeşitli isimleri var. Hepsi de zehir. Hiçbiri asla ve asla masum değil. Kimse büyük konuşmasın. Hele ki, haddini aşıp madde bağımlılığına tepeden bakmasın. 'Benim oğlum, kızım, eşim, dostum, yakınım bu illete bulaşmaz' demesin. Narkotik şubede kimleri ağırlamadım ki? Emekli General çocuğu mu dersiniz? Din görevlisi bir hocamızın oğlu mu dersiniz? Ünlüleri mi dersiniz? Kimler geldi, kimler geçti.

   Yaşanan acı durumlara üzülmedim mi ben daha çok üzüldüm. İçim mi yanmadı. Kahroldum. Neticede hepimizin evlatları var. Bir başka canın acısını duyumsayıp, empati kuracak kadar da insanım.

   İşte bir mektup.''İsa Bey, Bu bayram bize zehir oldu. Ben namazlı abdestli bir adamım. Benim çocuğum çok sorumsuz yaşıyordu. En sonunda bir arkadaşıyla yazışmasını yakalayarak öğrendik ki çocuğumuz bonzai kullanıyor.. Çaresiz durumdayız. Bonzai hakkında bilgiyi bir de sizden edinmek istiyoruz.'      

   Uyuşturucu madde bağımlılığı her bireyin başına gelebilecek, insanları gerek kendi hareketleri gerekse aile ve arkadaşlardan dolayı etkilemesi muhtemelen olan bir durumdur.

   Bir beyin hastalığı olarak literatüre geçmiş olan uyuşturucu bağımlılığı, modern toplumun yüzleştiği en zararlı ve bir o kadar da pahalı rahatsızlıklardan.

   Bize yazan baba ile telefonda görüştüm. Evladı sentetik kannabinoid kullanıyor. Halk arasındaki ismi bonzai. Bonzai, Laboratuar ortamında üretilmiş bir madde olmasından dolayı son derece ciddi riskleri de beraberinde getirir. Kullanıldığı zaman, tek seferde dahi öldürme tehlikesi vardır.

   Ciddi bir şekilde terlemeyle birlikte bazı uyuşturucu maddelerde görülen 'bad trip', yani ölüm tribi insanları gerçekten de ölüme götürebilir. Bir anda gelişen korku, öldüğünü düşünme, halisünasyonlar görme söz konusu olabilir; bu esnada kalp krizi görülme riski oldukça yüksektir. Ve bu kriz maddeyi kullanan kişileri ölüme götürebilmektedir.

Bonzai'nin zararları genel olarak şu şekilde sıralanabilir:

Kan basıncında hızlı artış ve nabız yükselmesi 
 Şiddetli ağız kuruluğu 
 Göz kızarıklığı 
Halüsinasyon hayal görme 
Açlık hissi 
 Ortam seçememe, nerede olduğunu hatırlayamama 
 Geçici körlük 
Geçici felç durumu. Bonzai diğer kimyasal uyuşturuculardan daha çok ağır bir maddedir, bu zamana kadar bonzai'nin içindeki maddelerin sadece ve sadece 1/4'ü tespit edilebilmiş olmakla beraber binlerce daha bilinmeyen maddelerin olduğu söyleniyor. Jwh-018 ve Hu-210 adında maddelerin yapılan araştırmalar ve deneylerde bütün gerçekliği ile ortaya çıkıyor. Kalp atışlarında şiddetli hızlanma, kalp krizi hissi, paranoya, aşırı terleme ve endişe/kaygı düzeyinde ciddi artışa neden olduğu saptandı. Etkisi ile beraber, zehirlenme, kalp atışı hızlanması, uyuşma ve felç riskini ortaya çıkarıyor.

Bonzai kullanmış bir gencin o anları anlattığı yazısı:

"Önce denge kaybı, sonra yavaşça bilinç yitimi ve geçici körlük olur. Sonra zaman ve mekân kaybı yaşarsınız, nerede olduğunuzu ne yaptığınızı unutursunuz normalde gayet net bildiğinizi bir şeyi hatırlamaya çalışırsınız ama hatırlamanız imkânsızdır. Cümle bile kuramazsınız. Nefes almaya çalışırsınız sadece. Ölüme bu kadar yakın olamazsınız. Kalbiniz aşırı çarpar. Bilincinizi yitirirsiniz bir başkasına çok rahat zarar verebilirsiniz. Çünkü kendinizi rüyada sanırsınız ya da kendinize çok ciddi zarar verebilir 9.kattan aşağı atlayabilirsiniz. Siz sigaraya benzediği için sigara kafasını yaşamayı beklerken 2 dünya arasında sıkışır kalırsınız. Bir an önce geçsin diye dua etmeye çalışırsınız. Sürekli ölüyormuşsunuz hissi olur ve bu çok ciddi bir his. Bunu tüm bilincinizle yaşarsınız. Hiç bir yerinizi hareket ettiremezsiniz. Bırak hareket etmeyi elinizi cebinize götürüp telefonu çıkarıp 112'yi bile arayamazsınız yardım çağırmak için. Eğer bu yazıyı okuyanlar arasında bunu denemeyi düşünenler varsa gidin kendinizi otobüsün altına atın daha iyi. Şaka yapmıyorum. Düpedüz intihar bu madde. Ötesi yok. Bonzai komasına girmek istemiyorsanız sakın denemeyin. Komasının dönüşü yok. Az çok demeyin sakın kimse denemesin kimyasal bu!.. Bu yazıyı okuduktan sonra 1 kişinin bile kararı değişirse ne mutlu bana."Bu yazı 15037 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI