Bugun...
Bizi izleyin:


Mehmet Fatih Tekin


Facebookta Paylaş

ANTALYA'DA ULAŞIM VE TRAFİK
Tarih: 22-10-2016 15:53:00 Güncelleme: 22-10-2016 15:53:00


Antalya, özellikle son 15 yıldır hızla büyüyen bir şehir ve Ankara’dan sonra en çok göç alan ikinci kent durumunda. 1980’li yılların başları ile birlikte turizm sektörünün canlanmaya başlaması,kentinde buna paralel olarak imarlaşma ve nüfus artışını hızlandırdı. 2000’li yıllara kadar birçok ailede araç olmaması trafik sorunu çok fazla ön plana çıkarmıyordu.Fakat daha sonraları yıldan yıla taşıt sayısı sürekli artış gösterdi ve trafik problemi şehrin en büyük problemlerinden birisi haline geldi.

Türkiye’ye genelinde her yıl trafiğe yaklaşık bir milyon yeni araç çıkıyor. Şehrimizde ise bu rakam yıllık 45-46 bin civarında.Bu gereçten büyük bir rakam.Ayrıca buna ilave olarak her yıl yerli yabancı 10 milyon turisti ağırlıyoruz şehrimizde. Bu rakamın yarısının şehir merkezine uğradığını düşündüğümüzde, her ay ortalama 400 bin kişinin şehir trafiğine girdiğini düşünebiliriz.

Bundan 10 yıl öncesi şehir içinde köprülü kavşaklar yapıldı.Şimdi de yeni yapılan batı çevre yolu ve kuzey çevre yolu, Alanya-Manavgat,Kemer-Demre hattına gidecek araçları bir nevi şehir içine girmeden by-pass ederek rahatlatacak,trafik sorununun çözümüne ciddi manada katkı sağlayacaktır.

Peki bu çalışmalar yeterli midir?Elbette ki hayır.O halde ne yapmak gerekiyor? Antalya merkezinin ilk giriş yolu olan Şarampol caddesi tamamen trafiğe kapatıldı.Güllük caddesinin şehir içi araç trafiğini kaldırma kapasitesi belki 1980 yılına göre mümkündür ama 2016 yılına göre pek mümkün görünmemektedir.İşin içerisine otobüs ve minibüsleri de dâhil ettiğimizde şehir içi trafik gerçekten çekilmez bir hal alıyor.Şu halde şehir merkezine ulaşmak için Kızıl Toprak- Yüzüncü Yıl – Cam Piramit yolu kalıyor ki, çok değil birkaç yıl sonra bu yolun hali de içler acısı bir hal alacak. Şimdiden belli başlı çözümlerin üretilmesi elzem bir durum olarak karşımızda durmaktadır.

Büyük kentlerde toplu ulaşım trafik sorunu için önemli bir çözüm kaynağı.Ayrıca geniş ve katlı otoparklar yapmak, en önemlisi de bu hizmeti uygun fiyatlarla halkımızın istifadesine sunmak başkaca bir çözüm yoludur. Yol kenarına yapılan parklar, dar olan yollarımızı daha da daralmasına neden oluyor.

Antalya’da bitmek bilmeyen rant savaşlarından dolayı, toplu ulaşım kullanımı bir türlü istenilen seviyelere gelemedi.Sürekli değişen hatlar, değişen kartlar ile halkımız mağdur ediliyor.Bugün baktığımızda İstanbul’da İETT’nin,Ankara’da EGO’nun oturmuş bir sistemi var.Tam bu noktada şu örneği vermek istiyorum. İBB’nin 500T isimli otobüsü ile Tuzla’dan biniyorsunuz,Cevizlibağ’da iniyorsunuz.Ne zaman giderseniz bu otobüsün hem saati hem güzergâhı hep aynıdır, değiştiğini göremezsiniz.Ama Antalya bugün hala otobüsleri bir sisteme oturtamadı. Şimdi yine bir otobüs tartışmasıdır gidiyor. Mağdur olan, her zaman ki gibi halkımız…

Ayrıca şehrimize önemli maliyetler ile raylı sistem geldi. Peki bu sistem ne kadar tercih ediliyor?Trafiğin yükünü ne kadar alıyor?Bunları zamanla göreceğiz.Acaba tramvay Çallı kavşağından sonra çevre yolundan devam etseydi şehir içindeki trafik daha rahat olur muydu? Bu soruyu sormadan da geçemiyoruz.

Politik rant kurbanı Antalya’mıza 50 yıllık ve 100 yıllık kent planı yapılması kaçınılmaz bir durum.Bununla birlikte ulaşım ağının da en az 50 yıllık planın çıkarılması gerekiyor.Yoksa günü kurtaran yatırımla ile bir yere varmamız mümkün değildir.Bu güzel kentin biran önce trafik probleminden kurtarılmasını temenni ediyorum…Antalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI