Bugun...
Bizi izleyin:


Seyit Mehmet ERTAŞ


Facebookta Paylaş

AMAN HA DİKKAT
Tarih: 02-11-2016 18:35:00 Güncelleme: 02-11-2016 18:35:00


Allah selamet versin bir şair dostum var kitabında bulunduğu ilçenin “bekrilerini”  anlatır.    Kitabı zaman zaman açar yeniden okurum güzel ve hoş şiirler. Okurken de bazen düşünür bazen de katıla katıla gülerim.İşte meşhur Şakir Emmi’nin hikayesini de o kendine has üslubuyla dörtlüklere dökmüş.

            Şakir Emmi demlenmiş, zil zurna sarhoş olmuş, paltoya sarınmış, kış günü akşam vakti eve doğru gitmeye çalışıyor. Kar diz boyu. Bunu  gören iki kişi girip koluna “yolda belde düşüp kalmasın eve götürelim” derler. O zamanlar hala insanların birbirine yardım etmeyi görev bildikleri zamanlarmış. Ama Şakir Emmi sağlamcı adam. Her ihtimale karşı kar yağar, tipi eser, yollar kapanır, çarşıya çıkılır çıkılamaz neme lazım deyip paltonun cebine yedek bir şişe şarap atmış. Eee gün görmüş adam(!) kendisine yardım edenlere bir ikramda bulunmasa olmaz tabi . Çıkarmış cebinden yedek şişeyi ısrar etmiş dostlarına birer fırt çekin diye. Biraz nazlandılarsa da  Şakir Emmi’nin ısrarlarına dayanamayıp(!) birer fırt çekmeyi kabul ederler. Bu işten anlayanların dediğine göre bitmez fırtlar, bir daha , bir daha… Nihayet şişenin dibi görününce bizim yardımseverlerin de Şakir Emmi’den farkı kalmaz. Yerde yatan Şakir Emmi’nin paltosunun kollarından tutup güç bela götürürler eve. Kapıyı çalıp yengeye “ Yenge yıkılıp kalmış yolda ,soğukta kalmasın diye getirdik eve, şuna mukayyet ol “ deyip içeriye doğru itelerler paltoyu. Bizim yardımseverler çıkınca kapatır kapıyı yenge hanım kaldırır paltoyu , aman Allah’ım yok, paltonun içinde Şakir Emmi yok. Meğer fırtları çekmeye başlayıp iyice demlenip kafalar kıyak olunca,bizim yardım severler yolda gelirkenkarın üstüne düşürmüşler paltonun içinden Şakir Emmi’yi.

…………………………………………………………………………………………………

            Rahmetli bir Dayı vardı bizim.  Can yoldaşını da alır yanına traktöre biner tarlaya giderler. Çalışırlar akşama kadar karınca kararınca. Gün dağa dayanınca  “Hanım gidelim bee yeter bu kadar” Der. Dayı traktörü çalıştırır seslenir yengeye “tak şu arabayı  da gidelim” . “ Hemen” der yenge.  Davranır, römorkun  okuna yapışır, ama ağırdır mübarek ,ha dedin mi hemen takılmaz ki. Yenge uğraşırken takayım diye Dayı basar gaza “nasıl olsa takmış arabaya binmiştir düşüncesiyle.”Düşer yola tam gaz. Yenge seslendiyse de duyuramaz sesini. Akşam olmuş hava kararmıştır. Dayı karanlıkta gelir evin önüne durdurur traktörü, seslenir hanıma “sal arabayı” bu arada da döner bakar arkaya ,aman Allah’ım ne araba var ne hanım. Görünmeden çocuklara hemen geldiği yoldan geri döner. Giderken yol kenarlarındaki çukurlara da dikkat etmektedir acaba yolda bir sarsıntıda araba kurtulup traktörden bir yerlere devrilmiş olabilir mi diye. Tarlaya varınca şaşar araba var yenge yok. Meğer yenge  Dayı’ya sesini duyuramayınca yola çıkıp gelen bir vasıta ile eve gelmiş. Dayı takar römorku traktöre etrafı kolaçan ede ede döner eve. Çocuklar annelerini saklayıp kapıya çıkarlar,sorarlar “ Baba anam nerede?”  Dayı boynunu bükermahcubiyet içinde “kaybettim ananızı oğlum “ der.

………………………………………………………………………………………………………………

            Zaman zaman basına yansır “belediye otobüsünde unutulan eşyalar” diye.Ama böylesi ne görüldü ne de duyuldu.  Öğrenciliğim döneminde Konya’da Kayalı Park’tan belediye otobüsüne bindim.MengeneMahallesine  gidiyorum. Otobüs tıklım tıklım. Muhabbet sıkı olsun diye sanırım saflar çok sık. Ta çocukluğumdan beri belediye otobüslerinde ayakta durmayı özellikle tercih etmişimdir. Bunun iki nedeni var. Birincisi çocuk olunca illa ki büyüklere yer vereceksin, ikincisi de halen de öyle otobüse binince uykum gelir, gözümü açamam desem yalan olmaz. Ortalarda tost vaziyetinde yolculuk sürüyor , şehir merkezinden uzaklaştıkça duraklarda insanlar grup grup inmeye başlıyor. İnenin yerine hemen ayaktakilerden biri kendini atıyor. Yanlarında dikildiğim bay-bayan kalkınca artık bana da oturmak nasip oldu deyip iki kişilik koltuğa tek başıma oturdum. Şöyle etrafı da bir süzdüm “ bakın ben tek başıma nasıl kaplamışım her yeri “ der gibi. Ben şöyle yerleşirken, önümde oturan anne fırladı yerinden ve  feryadı bastı. “Amanin benim herif nirde?” En yakın genç olarak ben de kalkıp koştum “Ne herifi yenge?” Kadın “Az önce benim yanımda oturan herif.”“Bilmem”,  diyecektim ki kadın şoföre bağırdı “ şifer efendiii , dur, bizim herif yok” şoför arabayıkenara çekti durdu. Yenge kıyameti koparıyor “ Nire gitti bu heriif? “Meğer bir durak önce adam inmiş. Yenge uyudu mu, araları limoni idi adam ses etmeden mi indi, yoksa “fırsat bu fırsat hiç olmazsa bir süre şunun çenesinden  kurtulayım (!)” diye ses çıkarmadan mı indi bilinmez. Yenge söylene söylene indi arabadan.  Ee aşağıda hangi kıyametler koptu bilemeyiz artık.

Bu gün biraz tebessüm edelim dedim. Toplum olarak ihtiyacımız var. Anlatılanların hepsi yaşanmış gerçeklerdir. Allah’a emanet olun.

                                                                                                          Seyit Mehmet RTAŞ

                                                                                          Manavgat Final Anadolu Lisesi MüdürüAntalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI