Bugun...
Bizi izleyin:


Seyit Mehmet ERTAŞ


Facebookta Paylaş

GENÇLER ADAMDAN SAYILIR MI ?
Tarih: 29-12-2016 18:21:00 Güncelleme: 29-12-2016 18:21:00


 Daha önceki yazımızda Allah ‘ın “akıllı ergeni” “adam” dan sayıp “muhatap” kabul ettiğini söylemiştim.

           Allah insanı yaratırken, insanı iyi ve kötüyü ayırt edebilecek yetenekte yarattı. Ayrıca diğer hiçbir yarattığına vermediği bir özelliği de insana verdi. ”Akıl ve nefis”. İkisini de verdiği tek varlık insan oldu. Meleklere sadece “akıl”; hayvanlara sadece “nefis” verdi. Ancak hiçbir varlığa “irade” vermedi. İnsanı özel yarattı. Akıl ve irade verdi. Sonra da dedi ki “Yoksa insan başıboş bırakılacağını mı sanır?” (Kıyame 36 ) Hayır… İnsan başıboş bırakılmamıştır. Zira  Allah buyuruyor ki “Ben  cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım. Ben onlardan rızık istemiyorum, beni beslemelerini de istemiyorum. Şüphesiz rızık veren, güç ve kuvvet sahibi olan ancak Allah ‘tır.(Zariyat 56-57-58 ) Görülüyor ki Allah insanı yaratma gayesini de apaçık belirtmiş; güç ve kuvvet sahibinin de sadece Allah olduğunu belirtmiştir. Bütün bunlara rağmen insana, kendisini (Allah’ı) bile inkar  edebileceği müthiş bir özgürlük vermiş. Dünyada ve ahirette sonucuna katlanmak koşuluyla her istediğini yapabilme özgürlüğü vermiş. Azıtan kavimlere, “ola ki doğru yola gelirler” diye peygamberler göndermiş. Peygamberlerine  de           ” baskı” yapmamalarını, “yumuşaklıkla” anlatmalarını söylemiş. ”Şayet sen kaba, katı yürekli olsaydın, hiç şüphesiz, etrafından dağılıp giderdi.(Ali İmran 159) ” Firavuna gidin, ona yumuşak söz söyleyin belki öğüt alır veya Allahtan korkar.”(Taha 44) Firavun gibi tanrılık iddiasında buluna bir kişiye bile yumuşaklıkla anlatmasını söylüyor. ”Dinde zorlama yoktur”(Bakara 256 ) diyerek de İslam dininin zorla kabul ettirilemeyeceğini de açıkça belirtmiştir.

           Şimdi gelelim bu anlattıklarımızın bizim konumuzla ilgisine. Anne baba çocuğu dünyaya getirir. Anne karnında başlayarak ilk terbiye edici anne ve babadır (çocuğun eğitiminde, başarısında anne babanın rolü %90 ın üzerindedir. Okul, dershane, öğretmen vs. gibi diğer paydaşların etkisi bilimsel verilere göre en fazla %7 dir). Çocuk 4-6 yaş gurubuna girince anasınıfı devreye girer ve öğretmenler çocuğa etki etmeye başlar. ”Aklı” olan çocuk “ergen” oluncaya kadar, anne, baba, çevre, öğretmen çocuğa rehberlik yapar. Çocuğa  bebeklik döneminden başlayarak onun anlayabileceği şekilde sorumluluk vermek ve geleceğe hazırlamak da anne ve babanın görevidir. Evde anne-baba, okulda öğretmen çocuğu en iyi şekilde yaşama hazırlamakla görevlidir.  Her yaşın kendine göre öğrenebileceği bazı davranışlar vardır. Anne-baba ve çevresinde çocuğa etki eden diğer paydaşlar unutmamalıdır ki çocuk sözden ziyade eyleme bakar. Çevresindeki yetişkinleri ve kendisinden büyük olan çocukları taklit eder. Çocuğun önünde yere çöp atan bir anne-baba çocuktan temiz, düzenli olmasını beklememeli. Ulu orta küfreden baba çocuğundan edep beklememeli. Dedikodu yapan aile dürüst çocuk beklememeli. Yani çocuklarımızın biz yetişkinlerin birer kopyası olduğunu unutmayalım. Ergen olunca  “genç”, sorumluluklarını almaya başlar. Bu dönemden sonra yaptıklarının ,tavır ve davranışlarının karşılığını bu dünyada ve ahirette göreceğinin bilincine varır. İşte bu dönemde aile ve öğretmen çocuğu “başıboş bırakmayacak” ancak ”baskı” da yapmayacak. Onun “ergen bir birey” olduğunu artık “adam” olduğunu görecek. Ona “yumuşaklıkla ”anlatacak.

          Bu konuya inşallah önümüzdeki haftalarda devam edeceğim ve çocukla doğru iletişim noktasında daha somut tespitler yapıp öneriler getirmeye çalışacağım.

          Mutlu, sağlıklı günler diliyorum. Allaha emanet olunuz.

 

                                                                                                   Seyit Mehmet ERTAŞ

                                                                                    Manavgat Final Anadolu Lisesi MüdürüAntalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI