Bugun...
Bizi izleyin:


Seyit Mehmet ERTAŞ


Facebookta Paylaş

GÖZÜAÇIKLAR VE ALIKLAR
Tarih: 30-11-2016 20:46:00 Güncelleme: 30-11-2016 20:46:00


Dinleyin a dostlar bir taş bana neler yaptırdı.

              İlkokulda okurken Türkçe kitabımızda bir okuma parçası vardı. Karga ile Tilki.Hikaye kısaca şöyle:Peyniri çalan karga bir ağacın dalına konar bunu gören tilki iltifatlar yağdırır, “Karga cenapları ne güzel sesiniz var” diye. Karga bir an coşar ve ötmek için ağzını açar,gagasındaki peynir düşer. Tilki kapar  peyniri yer ve peyniri kaptırdığı için çırpınan kargaya  “Her gözü açık bir alığın sırtından geçinir.” der.

 Diyeceksiziniz ki nereden çıktı şimdi bu hikaye. Aşağı yukarı yirmi beş yıldır, böbrek sancısı çekeriz. Mübarek  fabrikagibi taş üretir.İş iddiaya bindi.Biz kırdırıp düşürürüz o iki yıla varmaz yeniden imal eder. Hatta ben zayıflamak için rejim yaptığım zamanlarda bile bana inat o, taşı büyütmeye devam eder.Derler ki “doktor kim ,başından geçen”. Benim bu dertten muzdarip olduğumu bilen dostlarım bana birçok tavsiyelerde bulundular. Bunların çoğunu da uyguladım. Bazısını tam uyguladım bazısını da maymun iştahlı olunca başlayıp bir müddet sonra bıraktım. Bir gün yine hastanede taş mücadelesi yaparken öğretmen bir arkadaşım bir ot karışımı önerdi hemen gidip aldım tam bir ay otun zehir gibi suyunu içtim. O arkadaşın bir buçuk santim taşını eriten ot, benim sekizmilim taşı bir ayda birbuçuk santime çıkardı. Yani taşa gıda oldu mübarek. Kırdırdık kurtulduk, derken bir süre sonra yine başladı. Tabi bizde de arayış  başladı. İşte tam bu esnada bir dostum  geldi. Adını soyadını söylemeyeyim de onunda benim durumuma düştüğünü kimse anlamasın(!!). Dedi ki “Abi Eşkina diye bir balık varmış. O balığın kafasında iki tane taş varmış. O taşları kırıp toz haline getirip limonla içersek böbrekteki taşları eritirmiş” O da aynı dertten muzdarip. Amanı bilir misin deyip hemen internete girdik. Googledan bulduk.  Peşin paraları yatırıp taşları getirttik. Yarım fasulye büyüklüğünde iki taş. Adam balığın kafasından nasıl çıkarıldığını  video da göstermiş hoşumuza gitti.Bir taraftan da balığın boyun kısmında iki taş,peki kim bu taşları kırıp, ezip limon suyu içine karıştırıp bir gün beklettikten sonra içilirse böbrek taşını eriteceğini fark etmiş. Nereden öğrenmişler bunu diye düşünüyorum. Ama dedim ya böbrekle inatlaştık o üretiyor ben kırdırıp atıyorum. “Bu sefer eriteceğim senin taşlarını” diyorum. Tabi uyguladık bir hafta limon suyu içine karıştırılmış taşı içtik.Tamam ben galibim böbrek bu sefer taşı büyütemeyecek. Son günlerde yeniden ağrılar başlamıştı.Doktora gittim. (Tabi doktora balık kafasından çıkan taşı ezip içtim filan demedim ) Bekliyorum ki: “Hocam geçmiş olsun böbreğinde taş filan kalmamış tertemiz.” desin. Bana dedi ki “Hocam senin taşlar yeterince büyümüş artık  kırdırabilirsin.”

İşte o zaman anladım ki balık kafasından çıkan taşı satan , bir gözü açık, ben de bir alık. Benim gibiler olmasa adam ne yiyip içecek değil mi ama.Balık kafası taşından sonra bir de “ot kökü” alıp suyunu içtim onu satan da “Eğer taşları eritmezse paranı geri vereceğim” demişti. Bir daha adamı görmedim, görürsem paramı isteyeceğim. Galiba sonucu anladınız. Ha unutmadan söyleyeyim bir dostumuz bir meyvenin suyunu önerdi şimdi de onu içmeye başladım ,  bunun sonucunu da sizlerle paylaşacağım. Bu suyu dostumuz denemiş taşları dökmüş, parasal olarak da bir ilişkisi yok onun için olumsuz sonuç alırsak onun bir gözü açıklığı yok.  Yani o, “gözü açık”  pozisyonunda değil, ben de “alık” değil ,denize düşen yılana sarılır atasözüne sarılıp işi geçiştireceğim o zaman.  Ama taşlar bir de düşerse dilesin benden ne dilerse.

      Allah’a emanet olun, sağlıklı ve mutlu günler yaşayın.

Seyit Mehmet ERTAŞ

  Manavgat Final Anadolu Lisesi MüdürüAntalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI