Bugun...
Bizi izleyin:


Seyit Mehmet ERTAŞ


Facebookta Paylaş

ÖĞRETMEN NASIL OLMALI
Tarih: 27-08-2016 11:19:00 Güncelleme: 27-08-2016 11:19:00


Okullar açılırken 32 yıllık meslek hayatımdaki tecrübelerimi, Final Eğitim Kurumlarında çalıştığım 16 yılda  her yıl birkaç kez katılmış olduğum Sayın Doğan CÜCELOĞLU, Sayın Acar BALTAŞ, Sayın İbrahim TAŞEL, Sayın Şevket ERTEM  gibi rehberlik ve öğretmenliğin duayenlerinin Rehberlik seminerlerindeki öğrendiklerimi sevgili meslektaşlarım, öğretmen arkadaşlarımla paylaşmak istedim. Bu maddeler önem sırasına göre dizilmiş değildir. Bence her bir madde kendi içinde önemlidir. Bunlar, yanlışı ile doğrusu ile benim düşüncelerim. Doğru kabul edilen kısımların tüm arkadaşlarıma yarar sağlaması umudu ile tüm öğretmen arkadaşlarıma saygılarımı sunuyorum.

1.    Öğretmen dürüst, açık olur, sözünde durur. Yalan söylemenin İslam inancına göre münafıklık alameti olduğunu , sözünde durmayan öğretmenin öğrenci üzerinde etkisinin olmayacağını bilir.

2.     Öğretmen işini sever, çalışkandır, üretkendir. Sempatiktir, sevecendir. Öğretmenliğin bir sevgi mesleği olduğunu bilir. İnsanı sevmeyen , insana hizmeti görev kabul etmeyen kişi öğretmen olamaz. Öğretmenliğin Peygamber mesleği olduğunun bilinciyle hareket eder.

3.     Zamanı iyi kullanır , planlıdır.

4.     Sorun çözer, sorun üretmez. Bilir ki sorunun çözümüne katkıda bulunmayanlar sorunun bir parçasıdır.

5.     Çevresine pozitif enerji verir, iyimserdir. Öğrenciye , meslektaşlarına, velilere karamsarlık aşılamaz.

 6.    Kendisine yapılmasını  istemediği şeyi başkaları için de istemez.

 7.   Takım ruhunu oluşturur. O okulda görev yapan herkesin bir görevi olduğunu, kimsenin diğerinden üstün  olmadığını,  parça eksik olursa tümün devre dışı kalacağını bilir. Her bireyin en az kendisi kadar kıymetli olduğunun farkındadır.  Kıskanç değildir.

8.    Öğretmenler kurulunda alınan kararları kendi fikrine uymasa bile kendi fikri gibi uygular. Bilir ki kurallar birlikte hareket edilirse uygulama alanı bulur. Kuralları olmayan kurumların yaşayamayacağının bilincindedir.

9.     İnandırıcıdır. İnanmadığı şeyi başkasına empoze  etmez.

10.   Öğrencinin davranışları karşısında  sabretmesi gerektiğine inanır. Bağışlamanın ilahi bir özellik olduğunu bilir, öğrenciye küsmez. Her şartta  arkadaşlarına, velilere ve öğrencilere karşı nezaketi elden bırakmaz.

 11.  Mütevazidir, gurur ve kibrin şeytani bir özellik olduğunu, Allah’ın en sevmediği davranışlar içinde olduğunu bilir.

12.     Önyargıdan uzaktır, öğrencileri sosyal durumuna , siyasi yapısına, fikri anlayışına, dini algılama biçimine (tarikat, cemaat vs.),cinsiyetine göre ayrıştırmanın öğretmenliğe yakışmayan aşağılık bir tavır olduğunu bilir, öğrenciler arasında ayırım yapmaz.

 13.   Adaletlidir, “ Camiyi yık, adaleti yıkma” diyen bir medeniyetin parçası olduğunu unutmaz. Kul hakkının Allah’ın affetmediği bir günah olduğunu, yapacağı bir iltimasın başkalarını ömür boyu hak kaybına uğratacağını, iltimas ettiği kişiye de ömür boyu haram lokma yedireceğini bilir. Birleştiricidir, öğrencileri gruplamaz, onları fitneye düşürücü davranışlardan kaçınır.

14.     Fitneye, dedikoduya bulaşmaz. Fitnenin cinayetten daha beter olduğunu bilir. Dedikodu yapmaz. Dedikodu, kişinin duyduğu zaman rahatsız olacağı  bir özelliğini söylemektir, o kişide olmayanı söylemek zaten iftiradır. “Ben doğru olanı söylüyorum, doğruyu ahrette mi söyleyeceğiz” gibi bir savunmanın onu kurtarmayacağını “dedikoducu” damgasını yiyeceğini bilir.

15.     Kişiliği değil davranışları eleştirir, amaç olumsuz bir davranışı yok etmektir, kişinin şahsiyetini rencide etmek değil.

16.    Eleştiriye açıktır, eleştiriye açık olmayan insanların gelişemeyeceğini bilir. Ölçülüdür,

17.    Başkalarının özel yaşamlarını araştırmaz. Sır saklar, kendisine güvenenleri mahcup etmez. Sırrın bir emanet olduğunu, emanete ihanetin de İslam inancına göre münafıklık olduğunu bilir.

18.    Kendini denetler. Sorumluluğunun bilincindedir. Maaş alma nedenini bilir. Öğrencilerin derslerinin ve geleceğinin kendine emanet olduğunu bilir. Derste boşa geçirilen her dakikanın, haksız alınan her iznin, hasta olmadan alınan her raporun vebal olduğunu, o dönem için alınan her kuruşun haram olduğunu bilir, çoluk çocuğuna yedirdiği her lokmanın endişesini taşır.

19.    Türkçe’yi  düzgün konuşur. Doğaldır, yapmacıklıktan kaçınır.

20.   Yeniliklere açıktır, alanıyla ilgili gelişmeleri takip eder.

21.    Bakımlıdır. Çevresine model olur, öğrencilerin öğretmenlerini taklit ettiklerini bilerek hareket eder. Sosyaldir.

22.    İnançlara ve geleneklere saygılıdır. Kendi inancı ne olursa olsun başkalarının onun gibi düşünmek zorunda olmadığını bilerek hareket eder.

23.    Kendini denetlemeye, yenilemeye çalışmayanların ya ölüler ya deliler olduğunun farkındadır.

24.    Öğretmen  değiştirendir, değişime inanmayan öğretmen olamaz

25.    Öğretmen;  diğer öğretmen arkadaşlarını yüceltir ki kendisi de yücelsin. Bilir ki tek başına hiçbir şey değildir.

 

26.     Öğretmen, Rehberlik servisinin ; müdürden  öğretmene; öğrenciden veliye  rehber olduğunu bilir. Beraber çalışmanın öneminin farkındadır.  

 

 

                                                                                                    Seyit Mehmet ERTAŞ

                                                                               Manavgat Özel Final Anadolu Lisesi MüdürüAntalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI