Bugun...
Bizi izleyin:


Seyit Mehmet ERTAŞ


Facebookta Paylaş

AT BENİM, HATUN BENİM…
Tarih: 13-12-2016 23:16:00 Güncelleme: 13-12-2016 23:16:00


      Hz Adem’den bu yana tüm peygamberlerin ısrarla üzerinde durduğu husus:  “Dini muhafaza, nefsi muhafaza, nesli muhafaza, malı muhafaza ve aklı muhafaza”dır.

Din aklı olan insana hitap eder. Aklı olmayan kişi dinin emir ve yasaklarından sorumlu değildir. Onun için atalar ısrarla “Ya Rabbi aklıma mukayyet ol ” diye dua eder. Bazı insanlarda çok baskın , bazılarında ise daha az yoğunlukta bir duygu olsa da mal mülk sahibi olmak insanın fıtratında olan bir duygudur. Dolayısıyla insanların sahip olduklarını korumak için her türlü yola başvurabildiğini görürüz. Nefsi muhafaza birinci planda kişinin kendini koruması gibi görünse de nesli muhafazayı da doğrudan etkiler. Nesli muhafaza ise toplumsal bir olaydır. Toplumun ayakta kalabilmesinin en önemli şartlarından birisi de sağlıklı bir nesildir. Bütün bunlar kişinin dinini muhafaza etmesini sağlar. Olaya tersinden bakarsak “Dini muhafaza “ diğer unsurların tamamının daha sağlıklı olmasını sağlar.

İnsanlık tarihine baktığımız zaman, insanların en süfli şartlarda bile yaşamaya çalıştığını, bitkisel hayatta yaşayan bir kişinin bile ölümü istemediğini görürüz. Ancak bunun bir istisnası var , o da, yukarıda saydığımız  hususlar; milyonlarca insanın dinini, aklını, namusunu, neslini, malını, vatanını koruma uğruna hayatını verdiğini görürüz.

 Peygamberimizin hareketine bakacak olursak ; AllahRasulü gücünün yettiği ilk fırsatta bir vatan edindi ve devletini kurdu, kuralları uygulamaya başladı.

  Medine’de yaşayan müslim- gayrımüslim tüm insanları vatandaş etti ve bir toplumsal mutabakat imzalattı. Buna tarihte “Medine Vesikası” denildi.

Rasulullah’ın bu hareketi bize bir konuyu gösterdi. Vatansız, devletsiz olmaz. Dinin, aklın, nefsin, neslin, malın korunması için vatan şart. Bu vatan ve devlet de kişilerin kendi çıkarları için kullanabilecekleri , cemaatlerinin gücünü gösterme , kendi mezhebinin , meşrebinin toplumsal veya bireysel egolarını tatmin yeri olmamalıdır.

Türk tarihinde vatanın önemini anlatan çok güzel bir rivayet var.

 Bir rivayete göre , güçsüz ve hazırlıksız olduğu bir dönemde, Çinliler, Hunları erken bir savaşa kışkırtmanın faydalarını düşünerek, Mete Han’a bir elçi gönderir ve atını isterler. Han, kurultayı toplar, görüşme açılır. Beylerin hepsi bir Türk hanından atını istemenin hakaret mânasına geldiğini, savaşmanın daha yerinde bir karşılık olacağını öne sürerler. 
            Ama Mete Han, kendisine ait bir şey için milleti savaşa sokamayacağını bildirir ve sevgili atını Çin İmparatoruna yollar.

            Bir müddet sonra, Çin’den yeni bir elçi gelir. Mete Han’ın eşini ister, verilmezse savaş açacaklarını bildirir. Kurultay bir daha toplanır, bütün beyler, sonsuz bir öfke içinde, derhal savaş kararı alınması gerektiğini söylerler. Mete Han yine karşı çıkar; eşini Çin İmparatoruna yollar. Anlatılır ki eşi de Çin sınırına girince intihar eder.
            Nihayet Çin’den üçüncü bir elçi gelir, Hun Ülkesinin hiçbir işe yaramaz, çorak bir parçasını ister. Kurultay toplanır. Beylerin kararı kesindir. Han’ın atı ve eşi verildikten sonra, işe yaramaz bir toprak parçası uğruna savaşa girilemeyeceğini öne sürerler. Fakat Mete Han şöyle der:

            “Atımı istediler verdim. Çünkü o benimdi. Hatun’umu istediler verdim, o da benimdi. Ama yurdumun bir karış toprağını asla veremem. Çünkü o benim değil, milletimindir. Hazırlanın, savaşacağız”.

     Mete Han tüm yetkililere ;siyasetçisine, bürokratına, cemaat liderlerine , tarikat şeyhlerine hasılı ağzından çıkan her sözün kendisinden başka insanların etkilendiği, yaptığı her işin sonunda bu ülkenin hayrına veya zararına olayların olduğu herkese diyor ki :

“Beyler at sizin hatun sizin , onlar üzerinde aldığınız kararlar sizi ilgilendirir . Ama bu ülke, bu topraklarda geçmişte yaşamış , şu an yaşayan ve gelecekte yaşayacak olan tüm insanlarındır. Hiç kimsenin bu ülkeye zarar verme hakkı yoktur. Bu ülkede yaşayan herkesin dinini, aklını, nefsini , malını , neslini koruması bu ülkenin dimdik ayakta durmasına bağlıdır . Mazlum milletlerin bir umutla gözlerini dikip baktığı bu millete kimsenin zarar verme hakkı yoktur. Bunu böyle bilesiniz.”

         Bu münasebetle bu vatan için canını veren tüm Polis, Asker, Sivil şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Allah yakınlarına sabır versin. Tüm emniyet güçlerimizin ve milletimizin başı sağ olsun.

        Kahpece tuzak kuran köpeklere ve onların tasmalarını ellerinde tutan insanlığın insan olmayan numunelerine de diyorum ki “Bu millet bu vatanın her karış toprağını kanları ile kutsadı ve bu kara toprağı “vatan” yaptı. Sizler gibi dört çakala da bu vatanı bırakacak değil bunu böyle bilesiniz.

      Allah’a emanet olun.

 

Seyit Mehmet ERTAŞ

Manavgat Final Anadolu Lisesi MüdürüAntalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI