Bugun...
Bizi izleyin:


Seyit Mehmet ERTAŞ


Facebookta Paylaş

ŞAŞARIM DA ŞAŞARIM…
Tarih: 04-01-2017 22:03:00 Güncelleme: 04-01-2017 22:03:00


“Adamın biri iki öküzünü sabana koşup çift sürermiş. İki hırsız adamın öküzünün birini çalmaya karar vermişler. Bir tanesi yakındaki tepeye çıkıp “Şaşarım da şaşarım, şaşarım da şaşarım.” diye başlamış bağırmaya. Hiç durmadan bağıran adama acımış çiftçi, durdurmuş öküzleri, bağıran adamın yanına yavaş yavaş varmış. Bu arada çiftçi bağıran adamın yanına giderken diğer tarafta saklanmış olan ikinci hırsız, öküzün bir tanesini alıp götürmüş. Çiftçi yanına gelince sormuş adama: Arkadaşım sabahtan beri “şaşarım da şaşarım” diye bağırırsın neye şaşarsın? Hırsız: Sabahtan beri tek öküzle nasıl çift sürersin diye şaşarım, deyince çiftçi bakmış öküzün teki yok “Allah Allah, ben de şaştım şimdi bu işe” demiş. Ben neye şaştım bakın hele a dostlar.

·         Günde 5 vakit namaz kılıp her rekatta “(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız. Bize doğru yolu göster. Kendilerine lütuf ve ikramda bulunduğun kimselerin yolunu; gazaba uğramışların ve sapmışların yolunu değil!” ayetlerini, okuyup sonra da Allah’a ulaşmak için insanlardan aracı arayana şaşarım.

·         “Allah şöyle diyecek: “Bugün, doğrulara, doğruluklarının yarar sağlayacağı gündür.” Onlara içinden ırmaklar akan, içinde ebedi kalacakları cennetler vardır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır. İşte bu büyük başarıdır.”(Mâide 119) Ayetini okuyup insanları doğruluğa davet edip, referansının İslam olduğunu söyleyip sonra da deveyi havuduyla yutanlara şaşarım.

·         “İşte bu yüzdendir ki İsrailoğulları'na şöyle yazmıştık: Kim, bir cana veya yeryüzünde bozgunculuk çıkarmaya karşılık olmaksızın (haksız yere) bir cana kıyarsa bütün insanları öldürmüş gibi olur. Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur. Peygamberlerimiz onlara apaçık deliller getirdiler; ama bundan sonra da onlardan çoğu yine yeryüzünde aşırı gitmektedirler.” (Maide 32) Ayetini bile bile suçsuz insanları öldürüp sonra da cihat yaptığını zannedenlere şaşarım.

·         “Sen, onların dinlerine uymadıkça Yahudiler de, Hristiyanlar da senden asla hoşnut olmazlar. "Allah'ın hidayeti, asıl hidayetin tâ kendisidir" de. Sana gelen ilimden sonra, onların keyiflerine uyacak olursan, andolsun ki, senin için Allah tarafından ne bir yâr, ne de bir yardımcı bulunur.” (Bakara 120) Ayetini okuya okuya Batılıları dost kabul edenlere şaşarım.

·         “Bilsin ki insan için kendi çalışmasından başka bir şey yoktur.” (Necm 39) Ayetini ve “Ne kadar ekmek o kadar köfte”  atasözünü duyduğu halde çalışmadan sınav kazanacağını zanneden öğrenciye ve velilerine şaşarım.

·         Kendisi ömründe zayıfsız karne getirmeyip evlatlarından takdir bekleyen ana-babalara şaşarım.

·         Uçak krizinden sonra sosyal medyada Rusya’ya savaş ilan edip bu günlerde dostluk şiirleri yazan arkadaşlara şaşarım.

·         “Ayıdan post Moskoftan dost olmaz.” Atasözünü unutup Rusya’ya medhiyeler düzen ahbaplara şaşarım.

·         “Ey İnananlar! Alkol, kumar, dikili taşlar, fal okları şeytan işi birer pisliktir. Bunlardan kaçınınız ki kurtuluşa eresiniz.” (Maide 90) Ayetine rağmen, Yılbaşında piyango bileti kuyruğunda bekleyip çıkan parayla cami yaptıracağını söyleyen Müslümanlara şaşarım.

·          “Yahudilerin yaptıkları zulüm ve birçok kimseyi Allah yolundan alıkoymaları, kendilerine yasaklanmış olduğu halde faiz almaları, insanların mallarını haksız yere yemeleri sebebiyle önceden kendilerine helal kılınmış temiz ve hoş şeyleri onlara haram kıldık. İçlerinden inkar edenlere de acı bir azap hazırladık.” (Nisa 160) Ayetini okuya okuya haram para ile büyüttüğü evlatlarından hayır bekleyen ana-babalara şaşarım.

·         Kendisi zamanında derse girmeyip geç kalan öğrenciye kızan öğretmene şaşarım.

·         Kilisede , tekkede, türbede mum yakıp ölüden medet bekleyen Müslümana şaşarım.

·         Temelinde Pagan kültürüne dayanıp sonradan bir Hristiyan adetine dönüşen çam ağacı süsleme (sonradan “Noel Ağacı” adını almıştır) geleneğini yaşatıp  yılbaşında çam süsleyen insanlarımıza  şaşarım.

     Şaşarım işte ya ne yapayım daha nelere nelere şaşarım bir görseniz. Kalanını da sonra paylaşalım şimdilik Allah’a emanet olunuz.

                                                                                               Seyit Mehmet ERTAŞ

                                                                                 Manavgat Final Anadolu Lisesi MüdürüAntalya Haber İhbar

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
  Manavgatta Uyuşturucu Ticareti Güvenlik Kamerasında
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI