Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAğız sağlığını ihmal etmeyin

Tarih: 26-10-2015 16:15:35 + -


AKDENİZ Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Tozoğlu, çenede görülen kist, tümör gibi birçok patolojinin sebebinin dişlerden ya da dişlerle ilişkili dokulardan kaynaklı olabileceğine dikkat çekerek, ağız sağlığının ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.


Ağız sağlığını ihmal etmeyin

AKDENİZ Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Tozoğlu, çenede görülen kist, tümör gibi birçok patolojinin sebebinin dişlerden ya da dişlerle ilişkili dokulardan kaynaklı olabileceğine dikkat çekerek, ağız sağlığının ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi. 

Prof. Dr. Sinan Tozoğlu, kök ucunda lezyon olan dişlerin çekim sonrası gerekli küretaj (derin kazıma) işlemleri yapılmazsa yine kist oluşumuna neden olabileceğini belirterek, "Çenede yerini alamamış dişler veya dişlerle ilgili dokular, kırık diş kökü parçaları veya düşme, çarpma gibi nedenlerle canlılığını kaybetmiş dişler, çenelerde kist veya tümörlere neden olabilir" dedi. Dişten kaynaklı tümörlerin birçoğunun iyi huylu olduğunu aktaran Prof. Dr. Tozoğlu, "Bununla birlikte malign dediğimiz kötü huylu tümörler de mevcuttur. İyi huylu kist veya tümörler ilerde kötü huylu kanser diye tabir edilen lezyonlara da dönüşme eğiliminde olabilmektedir. Kötü huylu veya agresif (saldırgan) dediğimiz, yani tedavileri sonrası sık sık tekrarlayan veya çevre dokulara hızlıca yayılan lezyonların tedavisi daha çok dikkat gerektirmektedir" diye konuştu.

BELİRTİ VERMEZLER

Çenede kist veya tümör gibi istenmeyen oluşumlar meydana gelirken her zaman belirti vermediğine değinen Prof. Dr. Tozoğlu, "Bazen hiç ağrıya neden olmayan, genellikle yavaş büyüyen, yüzde asimetriye neden olabilen şişlikler şeklinde görülürler. Bazen de çeneleri kaplayacak kadar, burun, göz gibi organlara ulaşacak kadar büyüdüklerinde burun tıkanıklığı, göz yaşı kanalının tıkanması gibi problemlere sebebiyet verebilirler. Eğer sinirlere bası yapacak kadar büyürlerse ilgili bölgede ağrı ve uyuşukluk hissine neden olabilirler. Bu patolojilerle birlikte enfeksiyon da görülürse şiddetli ağrılara ve kötü kokulara neden olurlar" diye konuştu. 

RUTİN KONTROL ERKEN TEŞHİSE YARDIMCI OLUR

Ağrı yapmayan kist veya tümörlerden kişinin farkında olmayabileceğini belirten Prof. Dr. Tozoğlu, bu türlerin iyice büyüyüp tedavisi ciddi ameliyatlar gerektirecek boyutlara ulaştığında fark edilebileceğini kaydetti. Prof. Dr. Tozoğlu, şöyle dedi:

"Diş kaynaklı kist veya tümörler bazen de diş muayenesi esnasında alınan çene radyografilerinde tesadüfen tespit edilirler. Hastaların 6 ayda bir rutin diş kontrollerine gitmeleri ve radyografik takiplerinin yapılması çenede görülen kist, tümör gibi oluşumların erken teşhisine yardımcı olacaktır. Hastaların sürmemiş dişleri, çenelerinde kırık kök parçaları varsa veya geçmiş hikayelerinde dişlerine herhangi bir travma gelmişse, mutlaka bu dişlerini takip ettirmelidirler. Hastaların yüzlerinde veya ağız içinde fark ettikleri şişlikler, kokulu ya da kokusuz akıntılar varsa veya kızarıklıklar 15 gün içinde geçmiyorsa mutlaka bu alanla ilgili bir uzmana başvurmalıdırlar."

İLAÇLA TEDAVİ ZAMAN KAYBIDIR

Öncelikle bu tip problemlerin erken teşhis edilip, kesin doğru tanı konulması ve tedavisine bir önce başlanması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Tozoğlu, "Kist ve tümörlerin tedavisi cerrahi olarak yapılmakta olup sadece ilaç verilmesi yeterli değildir. Yalnızca ilaç vermek zaman kaybıdır" dedi.
Bu haber 1823 defa okunmuştur.

DİĞER Sağlık Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
138017 Okunma
42327 Okunma
38369 Okunma
25088 Okunma
17731 Okunma
12508 Okunma
12084 Okunma
11845 Okunma
10505 Okunma
10047 Okunma
9925 Okunma
9300 Okunma
330818 Okunma
138017 Okunma
105938 Okunma
95084 Okunma
86194 Okunma
74647 Okunma
56005 Okunma
50907 Okunma
44629 Okunma
42327 Okunma
40172 Okunma
38369 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI