Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAk Parti Manavgat İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu Manavgat gündemi hakkında basın açıklaması yaptı

Tarih: 29-07-2020 20:37:03 Güncelleme: 29-07-2020 20:54:03 + -


Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu Manavgat gündemini değerlendirerek basına açıklamalarda bulundu.


Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu Manavgat gündemi hakkında basın açıklaması yaptı

Ak Parti Manavgat İlçe Başkanı Yusuf Halimoğlu Manavgat gündemini değerlendirerek basına açıklamalarda bulundu. 

 

Ulualan İmar planının unutturulmaya çalışıldığını dile getiren Yusuf Halimoğlu vatandaşın beklediği Devlet Hastanesi projesi ile ilgili Manavgat Belediyesi’nin gerekli adımları atmayı geciktirdiğini imar kanununa göre tarla vasfında olan bir kısmın arsaya dönüştürülmesi için 18 uygulamasını yapması gerektiğini vurguladı.

 

Ulualan bölgesi İmar planı için vatandaştan toplanan kişisel bilgilerin nasıl ve nerede muhafaza edildiğini de soran Halimoğlu sıcak hava nedeniyle sivrisineklerden şikayetçi olan vatandaşların çözüm isteğinde olduğunu da hatırlattı.

 


‘’ULUALAN UNUTTURULMAYA ÇALIŞILIYOR’’

 

Bakanlarla birlikte yapılan iki hafta önceki toplantının ardından basın açıklaması gerçekleştirdiklerini ve sonrasında bir sessizlik çöktüğünü dile getiren Yusuf Halimoğlu, ‘’ Değişik konularda gündem oluşturulmaya çalışıldı. Ulualan sanki unutturulmaya çalışılıyor gibi geliyor bana. Bakanlar gelmeden önce Manavgat’ta Golf istemiyoruz denildi. Farklı konu ve projeler dile getirildi ama en önemli nokta vatandaştan saklanan gizlenen her defasında yapılan yine Ulualan’da da yapıldı. 1915 dönüm Golf arazisinin olduğu unutturulmaya çalışılıyor. Bu proje Manavgat Belediyemizin projesi. Bakanlığa sunduğu taslak. Sorgun bölgesi, Titreyengöl bölgesi, Kızılağaç bölgesi. Sadece bu golf alanlarının olduğu yer plan dışı kaldı denilen alanda maalesef saklanmak istenen 1915 dönüm Manavgat Belediyemizin hazırladığı planda golf alanı var. Plan notlarını açıklayabilirler isterlerse, bizler de öğrenmiş oluruz. Gerçekten Golf alanı diye gösterilen yerde mi eğlence mekanları, aktivite mekanları var, yoksa yanındaki diğer alanlarda mı var? Açıklama bekliyoruz bu konuda.

 

Özelllikle çevrecilikten dem vuruyorlar. 2019 seçimlerinin öncesine dönelim. Titreyengöl bölgesinde yapılan bence bir şovdu. Orada yapılan siyasi bir şovdu. Oradaki ticari alanların teklifini kendilerinin sunduğunu geçenki toplantıda bakanların huzurunda Şükrü Sözen başkanımız kendisi ifade etti. Daha doğrusu itiraf etti. Oradaki planı yapan Manavgat Belediyesidir.  Her defasında karşılaşıyoruz. Hep halkı ayaklandırıyoruz, STK’ları toparlıyoruz. Ben yapmadım bakanlık yaptı. Ondan sonra geri çekil. Vatandaşın aklını karıştırıp ondan sonra hep geri çekilme oluyor. Kendilerini mağdur pozisyonuna sokuyorlar. Buradan siyaset üretilmeye çalışılıyor. Yapılan proje planına göre bakanımız açık çek verdi. Siz isteyin ben yapayım dedi. Anlaşılamayacak bir nokta yok. Yeter ki iyi niyetle amaç üzüm yemek olsun. Projenin her yönü tartışıldı. Yine de uzlaşma kapılarını kapatmadı bakanlar. Bu konuda da yine aracı olmam gerekiyorsa ben aracı da olurum. Uzlaşma yolu ile her şey çözülebilir. Hükümetimiz bu konuda gerekli adımları attı ki Manavgat tarihinde aynı anda iki bakan aynı anda geldi. Bu konu çok önemsendi ki ben de çok önemsedim. İl başkanımızı ziyaret ettim. Bakanlıktan randevu talep ettik. Milletvekillerimizle görüştük. Konuyu detaylı bir şekilde ilettik. Manavgat’ın hassasiyetlerini ilettik. Revizyon yapılması ihtiyaç olan kısımları dile getirdik. 

 

Geçen ki basın açıklamamızdan sonra adeta telefon yağdı. Başkanım biz bu konuyu böyle bilmiyorduk dediler. Bilseydik biz bu imzaları atmazdık. Resmen vatandaşın bana anlattıklarına göre karga tulumba imza attırılmış. Kandırılmışlar insanlar. 80- 90 bin imzadan bahsediliyor.  Vatandaşların kuşkuları da var. Bu imzalar bu bilgiler nerede nasıl muhafaza ediliyor. İnsanların anlattıklarına göre bir dilekçe altında kişisel bilgiler TC' sinden telefon numarasına kadar. Bu kişisel veriler nasıl saklanıyor. Ben kamu adına merak ediyorum ve bir cevap bekliyorum. Ben vatandaş mağdur olmasın istiyorum. Kişisel verilerin satıldığını duyuyoruz. İnsanların bu yüzden dolandırıldığını duyuyoruz. İnsanlar bir de bu yüzden mağdur olmasın istiyoruz.  

 

 

DEVLET HASTANESİ YAPILMASI İÇİN 18 UYGULAMASININ YAPILMASI GEREK

 

Devlet Hastanesi yapımının gecikmesi ile ilgili Manavgat Belediyesi’nin 18 uygulamasını geciktirdiğini söyleyen Halimoğlu, ‘’Hastane konusu ile ilgili bana dersime iyi çalışmam söylenmiş ama benim mesleğim inşaat mühendisliği. Ben defalarca ifade ettim yine ifade edeceğim. Bu Manavgat’ın önünü açsınlar. Hastane yapımı ile ilgili plan Aşağı Işıklar eski köy tarlası dediğimiz mera alanı. Bu alana imar çalışması yapıldı. 1/5000 ni Büyükşehir Belediyesi’ne 1/1000’i Manavgat Belediyesi’ne 2018 yılında verildi. Daha sonrasında Manavgat Belediyesi yükümlülüğünde 18 uygulaması diye bahsedilen bir uygulama var. Bunun yapılması gerekiyor. Yani hastane vasfına geçebilmesi için 18 uygulamasının yapılması gerekiyor. Burası Menderes başkan zamanında bizler tarafından bakanlar tarafından, milletvekilleri tarafından teklif edildi. Sağlık tesisi alanı olarak belirlendi. Planlar hazırlandı. Bölgede tarım alanında kamu yararı gözetilerek 200 m lik alt tarafta ve üst tarafta bir planlama yapıldı. Geri kalan kısım hazineye kalacak. 18 uygulaması bittikten sonra belirlenen kısım arsa vasfına dönecek. Yani şu an bakanlık alsa yapsa amacı dışında bir tarlayı tahsis etmiş olacak. Sadece plan içindeki 200 m’lik kısım arsa vasfına dönüşürse ve geometrisi belirlendikten sonra hastane yatak sayısı belirlenecek. Benim istediğim Manavgat Belediyesi bir an önce 18 uygulamasını yapsın arsa vasfına dönüştükten sonra tahsisi yapılsın ve Manavgat Devlet Hastanesine kavuşsun. Söylenen 200 yatak mevzusu bir konuşmanın içerisinde geçmiştir. Bu yüzden kesin yatak sayısı alanın tahsisinden ve binanın geometrisinden sonra belirlenecektir. İlk etapta 18 uygulamasının hayata geçirilmesi ve Manavgat Belediyesi tarafından ertelenmemesi gerekmektedir.’’

 

‘’VATANDAŞ SİVRİSİNEKTEN ŞİKAYETÇİ’’


Bu gün değinmek istediğim konulardan ilki sivrisinek konusu. Malum havalar çok sıcak. Pandemiden dolayı insanlar evde ve dışarıya çıkamıyorlar. Herkesin evinde klima olmuyor maalesef. Pencereleri açıp hava almak istediklerinde sivrisinekler doluyor evin içine. Bu konuda bana gelen şikayetleri görüyorum. Ben bu konuda hiç muhatap bulamadım. Göstermelik bir ilaçlama başlatıldı ama kesin çözüm bulunamadı. Bu konu ile ilgili de herhangi bir açıklama yapılmadı. Bu konuda bir çözümün üretilmesini istiyoruz. ‘’şeklinde konuştu.

 

18 UYGULAMASI NEDİR?


İmar Kanunu madde 18 ‘’ İmar hududu içinde bulunan binalı veya binasız arsa ve arazileri malikleri veya diğer hak sahiplerinin muvafakatı aranmaksızın, birbirleri ile, yol fazlaları ile, kamu kurumlarına veya belediyelere ait bulunan yerlerle birleştirmeye, bunları yeniden imar planına uygun ada veya parsellere ayırmaya, müstakil, hisseli veya kat mülkiyeti esaslarına göre hak sahiplerine dağıtmaya ve re'sen tescil işlemlerini yaptırmaya belediyeler yetkilidir. Sözü edilen yerler belediye ve mücavir alan dışında ise yukarıda belirtilen yetkiler valilikçe kullanılır.’’

 

 

 

 

 
Bu haber 5181 defa okunmuştur.

DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
37457 Okunma
19547 Okunma
14580 Okunma
12176 Okunma
10561 Okunma
9441 Okunma
9126 Okunma
8042 Okunma
7882 Okunma
6586 Okunma
5884 Okunma
5293 Okunma
350392 Okunma
290967 Okunma
221227 Okunma
112432 Okunma
108052 Okunma
38147 Okunma
37457 Okunma
27560 Okunma
24785 Okunma
22790 Okunma
21840 Okunma
19547 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI