Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınAlanya'da yüzüne demir saplanan Emre, yoğun bakımdan çıktı

Tarih: 13-01-2020 16:00:00 Güncelleme: 13-01-2020 16:17:42 + -


Alanya'da, trafik kazası sonrası yüzüne saplanan demir çubukla Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'ne getirilen, itfaiye ekibi ve plastik cerrahların ameliyathanede birlikte çalışarak, yaşama döndürdüğü Emre Gündoğan (21), 13 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra servise alındı.


Alanya'da yüzüne demir saplanan Emre, yoğun bakımdan çıktı

Alanya'da, trafik kazası sonrası yüzüne saplanan demir çubukla Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'ne getirilen, itfaiye ekibi ve plastik cerrahların ameliyathanede birlikte çalışarak, yaşama döndürdüğü Emre Gündoğan (21), 13 gün yoğun bakımda kaldıktan sonra servise alındı.

 

Alanya'da, 1 Ocak günü saat 02.00 sıralarında meydana gelen trafik kazasında, yüzüne bariyerin demir çubuğu saplanan Emre Gündoğan, Alanya Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Demirin sol göz kenarından girip, yüzünden çıktığı Gündoğan, ilk müdahalenin ardından Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'ne sevk edildi. Emre Gündoğan'ın ameliyatı için hazırlık yapan AÜ Tıp Fakültesi Rekonstrüktif Estetik ve Cerrahi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özlenen Özkan, saplanan demir çubuğun çok büyük olması dolayısıyla itfaiye ekiplerinden yardım istedi. Ameliyathaneye giren itfaiye ekibi, Gündoğan'ın yüzüne saplanan demirin dışta kalan kısmını kesti. 3 saat süren ameliyatın ardından Gündoğan, yoğun bakım servisinde tedaviye alındı.

Prof. Dr. Özlenen Özkan, 13 gün yoğun bakımda tutulan Emre Gündoğan'ın servise alındığını söyledi. Özkan, "1 Ocak günü talihsiz bir olay yaşayan Emre'nin tedavi süreci gayet iyi gitti. Bilinci açık, ağızdan besleniyor. Beyin ve gözündeki sorunlarıyla ilgili doktorları gerekli müdahaleleri yapacak" dedi.

Demirin tek noktadan girdiğini, hastanın bu yüzden şanslı olduğunu, sol göz çukurundan boynuna kadar giren demirin ağırlığını hafifletmek için itfaiye ekiplerinden destek aldıklarını belirten Prof. Dr. Özkan, "İtfaiyeci arkadaşların ameliyathanede titiz çalışmalarından sonra ameliyata devam ettik. Çünkü bölgede bulunan büyük damarların demir tarafından yırtılmış olma ihtimali çok yüksekti. Aldığımız önlemlerden sonra demiri daha güvenli çıkardık. Yoğun bakım sürecini de atlatmış durumda. Her şey yolunda bundan sonraki takiplerde hastanın durumu daha da netleşecek. Beyin ve gözünün son durumunu da gözlemlenecek" diye konuştu. 

'KAZAYI HATIRLAMIYORUM'

AÜ Hastanesi Plastik Cerrahi Kliniği'nde tedavisine devam edilen Emre Gündoğan ise "Hastanede tedavim devam ediyor. Trafik kazası geçirdiğimde aracı ben kullanıyordum. Fakat ne olduğunu hiç hatırlamıyorum. Kazayı nasıl yaptık, hiçbir şey bilmiyorum" dedi.

 

İTFAİYECİLER: EN RAHAT ÇALIŞMA ORTAMIYDI

Antalya'da geçirdiği trafik kazasında yüzüne bariyer demiri saplanan Emre Gündoğan'ın ameliyatına doktorlarla giren 3 itfaiye eri, ilk kez bu kadar rahat bir ortamda çalıştıklarını söyledi. Emre Gündağan'ın ameliyatına giren itfaiye erleri Aytaç Topaç (30), Hasan Gökmen (26) ve Mehmet Toka (30), önlük, maske, bone ve eldiven giyerek operasyona katıldıklarını söyledi. İtfaiye erleri, hastanın titreşim ve basınçtan zarar görmemesi için küçük bir kesici kullandıklarını, 20 dakikada demiri kestikmlerini, yaralının yüz bölgesine zarar vermeden işlemlerini tamamlayarak ameliyathaneden çıktıklarını kaydetti.

İTFAİYECİLER İLK KEZ AMELİYATHANEDE

İlk kez ameliyathanede bir operasyona dahil olduklarını belirten itfaiyeci Aytaç Topaç, önce hastanede doktorlardan bilgi aldıklarını söyledi. Yapacakları işleme göre malzemeyi yanlarına aldıklarını dile getiren Topaç, "İhbar komutadan geldi. Kurtarma aracıyla hastaneye çıkış yapılmamız söylendi, doğal olarak şaşırdık. Ameliyathaneye girdiğimizde doktorlarla demirin nereden kesilmesini istediklerine yönelik bilgi alışverişinde bulunduk. Yüzdeki demiri ameliyat için küçültmemiz istendi. Demir kesmede hassas olan cihazımızla işlemimizi tamamladık" dedi.

'ÇALIŞMAK İÇİN ÇOK RAHAT BİR ORTAMDI'

Topaç, ilk defa ameliyat ortamında operasyon yaptıklarını vurguladı. Acil servislerde bu tür müdahalelerin olduğunu aktaran Topaç, "Buradaki operasyon bizim için daha avantajlı oldu. Çünkü bu tür vakalarda yaralı hareketli olduğu zamanlarda çalışmamızı engelliyor. Çevredekilerin de etkisi varsa işimiz daha da zorlaşıyordu. Ameliyathanedeki çalışma ortamı çok rahattı. Yaralı, anestezi etkisindeydi. Doktorlar da uzman ekipten oluşuyordu. Hiçbir panik ortamı olmadığı için çok rahat çalıştık" diye konuştu.

 

 

 

DHA
Bu haber 2402 defa okunmuştur.

DİĞER Alanya Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
37006 Okunma
19420 Okunma
14542 Okunma
12083 Okunma
10408 Okunma
9375 Okunma
9036 Okunma
7781 Okunma
6817 Okunma
6565 Okunma
5841 Okunma
5175 Okunma
350379 Okunma
290959 Okunma
221221 Okunma
112424 Okunma
108042 Okunma
38138 Okunma
37006 Okunma
27552 Okunma
26939 Okunma
24761 Okunma
22781 Okunma
21825 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI