Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınArıkan Kuyum sahibi Ramazan Arıkan “Neredeyse işyerimi benim soydurduğumu söyleyecekler”

Tarih: 21-05-2020 12:31:46 Güncelleme: 21-05-2020 15:19:46 + -


Manavgat’ta meydana gelen kuyumcu soygununa karışan Ukrayna, Moldova, Bulgaristan ve Türk vatandaşlarının aralarında bulunduğu 3’ü firari 9 şüphelinin yargılanmasına Manavgat 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı.


Arıkan Kuyum sahibi Ramazan Arıkan “Neredeyse işyerimi benim soydurduğumu söyleyecekler”

HABERİN ÖZETİ

 

Manavgat’ta meydana gelen kuyumcu soygununa karışan Ukrayna, Moldova, Bulgaristan ve Türk vatandaşlarının aralarında bulunduğu 3’ü firari 9 şüphelinin yargılanmasına Manavgat 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde başlandı.

 

28 Aralık 2019 gecesi Arıkan Kuyumda gerçekleşen soygunda soyguncular dükkanın zeminini kırarak çelik kasanın alt kısmını kesmiş ve 3,5 milyon lira değerinde 17 kilo altın ve takıları çalmıştı.

 

Duruşma sonrası açıklama yapan Ramazan Arıkan, altınların nerede kimlere satıldığını görüntüleriyle belgelediklerini belirterek “Bu süreçte yaşadıklarımdan sonra işyerini kendin soydurdun demedikleri için şanslıyım” dedi.

 

 

HABERİN DETAYI

 

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda hazırlanan iddianame Manavgat 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianamede şüphelilerin, 28 ve 29 Aralık tarihinde kuyumcu dükkanının zemin katın camını kırarak girdikleri, kuyumcuda bulunan çelik kasanın alt muhafaza kısmını spiral ile keserek kasada bulunan 9 kilogram 22 ayar ve 8 kilogram 14 ayar olmak üzere toplam o günün değeriyle 3 buçuk milyon lira değerinde ziynet eşyasını çaldıkları belirtildi. İddianamede, güvenlik kamera görüntülerinden hırsızlık olayını gerçekleştiren şüphelilerin Alexander C., İvan D., Afanasi H. ve soyadı tespit edilemeyen İlluşa olduğu, hırsızlığın olduğu günlerde işyeri çevresinde görülen kişinin Ankara Polis Kriminal Laboratuvarı Müdürlüğü raporuna göre, şüpheli Hikmet T.’ye benzediği belirtildi.

 

 

İddianamede şüpheliler Alexander C., Serhii N. ve Volodymyr B.’nin geçen 9 ve 11 Ocak tarihlerinde şüpheli Hikmet T.’ye ait işyerine geldikleri, ceplerinden çıkardıkları külçe altınları şüpheli Hikmet T.’ye verdikleri ve karşılığında aldıkları paraları yanlarında getirdikleri çantaya koyarak işyerinden ayrıldıkları, şüpheli Hikmet T.’nin de külçe altınları götürdüğü başka bir işyerinde has altına dönüştürdüğü anlatıldı. İstanbul’da yakalanarak gözaltına alınan Serhii N. ve Volodymyr B.’nin kaldıkları evde yapılan aramada çelik kasa açmada kullanılan metal aparatlar, hassas terazi, boş altın sertifikaları, altın eritmede kullanılan eritme potası gibi suçta kullanılan malzemelerinde ele geçirildiği anlatılan iddianamede diğer sanıklarında şüphelilere hırsızlık olayının çeşitli aşamalarında yardımcı oldukları belirtilerek, her biri için ayrı ayrı 6 yıl 9 ay 10 günden 17 yıla kadar olmak üzere toplam 153 yıla kadar hapis istemiyle yargılanmaları talep edildi.

 

 

Manavgat 6’ncı Asliye Ceza Mahkemesinde gerçekleşen ilk duruşmaya tutuklu sanıklar Hikmet T.’, Yılmaz K, Serhii N. ve Volodymyr B., Elena B. tutuklu bulundukları cezaevlerinden SEGBİS aracılığıyla katılırken, sanık avukatları, Ramazan Arıkan ve avukatı salonda hazır bulundu.

 

 

Sanık Serhi N., suç tarihinde Ukrayna’da olduğunu ve Alexander C.’nin isteği üzerine 9 Ocak’ta Volodymyr B.’ ile birlikte İstanbul’a geldiğini söyledi. Hırsızlık olayından haberinin olmadığı iddia eden Serhii N., “Alexander beni bir altın işi olduğunu söyleyerek çağırdı. İstanbul’a geldiğimiz evde 2-3 gün kaldıktan sonra üçümüz birlikte kapalı çarşıda bulunan bir işyerine giderek altınları bozdurduk, altınların miktarını bilmiyorum ama yaklaşık 130 bin dolar civarında bir parayı Alexander aldı. Ukrayna’da kimliğini bilmediğim kişilere vermek üzere bana ve Volodymyr’e 5’er bin dolar ile 2 tane telefon verdi” dedi. Paraları ve telefonları aldıktan sonra bindikleri taksiden bir süre sonra Alexander C.’nin indiğini anlatan Serhii N., “Biz havalimanına vardık, uçak biletimizi aldık. Uçağın kalmasına 3-4 saat vardı. Volodymyr’in eşi kendisinden ilaç istediği için Aksaray’da bir eczaneye ilaç almaya giderken bizi polisler yakaladı” dedi.

 

Sanık Volodymyr B’de benzer ifadelerde bulunması üzerine hakim, ‘Ukrayna’da ilaç yokmu?’ diye sorması üzerine, “Rusya ile Ukrayna arasında ilişkiler kötü olduğu için eşimin istediği ilacı almaya Aksaray’da bulunan Rus eczanesine gidiyorduk” diye konuştu.

 

 

 

Sanık Elena B.’de ifadesinde kendisinin İstanbul’da bir kuyumcuda çalıştığını, Antalya Kemer’de yaşayan annesinden kuzeninin eşi olan Alexander  C.’nin yanına geldiğini öğrendiğini, TIR şoförlüğü yaptığını bildiğini Alexander’in Antalya’ya mal almaya geldiğini sandığını belirterek, “Birkaç gün sonra annem haberlerde Antalya’da kuyumcu soygunu olduğunu duymuş. Beni aradı. Daha önceden Moldova’da Alexander’in hırsızlık yaptığını duyduğum için kendisiyle altınlardan konuştuk. Annemin evinde kalan Alexander’in bu süre içinde elektrik kullandığını ve anneminde ekonomik olarak zor durumda olduğunu bildiğim için ‘altınlardan sana da biraz verselerdi’ diye konuştum” dedi.

 

 

 

Sanık Hikmet T’de sanıklardan tek tanıdığı olan Alexander C’nin tarihi hatırlamadığı bir gün kendisinden altın bozdurmak için fiyat aldığını söyleyerek, “Yurtdışından yeni geldiğini söyleyerek benim yanıma geldi. Altın satmak istediğini söyledi. Bende külçe altınlarda İstanbul Borsası’nda faaliyet gösteren bir ayar evinden alınmış sertifikayı görünce altınları aldım ve 136 bin doları Alexander’e verdim. Bundan yaklaşık 2 hafta önce de küçük bir miktar altını bozdurmak için yanıma gelmişti” dedi.

 

 

Sanık avukatları da müvekkillerinin suçla ilgili doğrudan bağlantısının tespit edilemediğini, bu nedenle müvekkillerinin tahliye edilmelerini istedi.

 

 

 

KUYUMCU RAMAZAN ARIKAN “KENDİ İŞYERİMİ SOYDURDUĞUMU SÖYLEMEDİKLERİ İÇİN ŞANSLIYIM”

 

 

Sanıklardan Elena B.’nin hırsızlık olayından 3 ay kadar önce işyerine geldiğini belirten Arıkan Kuyum sahibi Ramazan Arıkan, “olay günü işyerinin alarmı çalınca polisi aradım. Evimden kamera görüntülerini inceledim. İşyerimin etrafı demir plakalarla kaplıdır. Ancak sanıklar işyerinin altından girerek hırsızlığı gerçekleştirmişlerdir. Ben hırsızlığı bütün sanıkları iştirak halinde işlediğini düşünüyorum. Ayrıca elde ettiğimiz kamera görüntüleri incelendiğinde bir kısım sanıklarla Hikmet T. müşteri satıcı ilişkisinin dışında ayrı bir samimiyet göstermektedir. Birlikte hareket ettiklerini düşünüyorum. Hırsızlık nedeniyle olay tarihinde 3 buçuk milyon lira zararım var” dedi.

 

 

Ramazan Arıkan’ın avukatı Mustafa Özer Elena B.’nin birkaç defa işyerine gelerek keşif yaptığını, diğer sanıkların da soygunu gerçekleştirdiklerini belirterek  “Sanıklardan Hikmet T., aylık gelirinin 4 bin lira olduğunu beyan etmesine rağmen, iki külçe altın için 136 bin dolarlık ödeme hemen yapmıştır. Bu hayatın olağan akışına aykırıdır. Sanıklar en üst hadden cezalandırılmalıdır” dedi.

 

 

Hakim, sanıklardan Elena B. ve Yılmaz K.’nın tahliyesine, Serhii N., Volodymyr B. ve Hikmet T.’nin tutukluluk hallerinin devamına, Alexander C., İvan D., Afanasi H. hakkındaki yakalama kararının sürdürülmesine, sanık Liuba Ö.’nün talimatla ifadesinin alınmasına karar verirken, duruşmayı dosyadaki eksiklerin giderilmesi için 17 Temmuz tarihine ertelendi.

 

 

Duruşma sonrası kuyumcu Ramazan Arıkan ve avukatı Mustafa Özer gazetecilere açıklamalarda bulundu. Sanıkların tamamının anlaşarak bütün suçu Alexander C.’nin üzerine attığını belirten Ramazan Arıkan “Hepsinin tutuklanacağını tahmin ediyordum. Hakim Beyin taktiridir. İkisini serbest bıraktı. 3 kişinin de tutukluluğuna karar verdi” dedi.

 

 

 

RAMAZAN ARIKAN “DERNEK BAŞKANI BENİ ŞOKE ETTİ”

 

Çalınan altınlar konusunda gelişme olmadığını belirten Arıkan “Suçluların üzerinde aşağı yukarı 320 bin civarında dolar ve Euro yakalanmış. O da adli kontrol amaçlı Adliyenin yediemininde duruyor. Bize bir gram bile para ve altın dönüşü olmadı. İlerleyen zamanlar inşallah bize dönüşü olur. Çalınan altınlarımızla ilgili olarak İstanbul’da çeşitli görüşmeler yaptık. Avukatımla birlikte İstanbul’a gittiğimizde İstanbul Kuyumcular Derneği Başkanından bize yardımcı olması için ricamız oldu. İstanbul’da tutuklu olan Hikmet’in kuyum üzerine faaliyet gösterdiğini ve derneklerinin üyesi olduğunu, Hikmet isimli şahsın külçe altın sattığını, bizim olayla ilgili de şüpheli olduğunu söyledik. Bana kaç yıldır kuyumculuk yaptığımı sordu. Bende 20 yıldır kuyumcuyum deyince  ‘Hiç hırsızlık malı almadın mı’ dedi. ‘Allah’a şükür bilerek 1 gram bile hırsızlık malı almadım’ deyince bana ‘Hırsızlık malı almadan nasıl para kazanıyorsun’ dedi. Biz o lafın üzerine çıktık geldik. Hepsini Allah’a havale ediyorum.”

Altınlar çalındığı zaman yaklaşık 3 buçuk milyon, bugün ise değerinin yaklaşık 4 buçuk 5 milyon lira civarında olduğunu söyleyen Arıkan, “Gördüğünüz gibi kuyumu sanki Aleksander’e ben soydurmuşum gibi içerdeki tutukluların hepsi Aleksander’in üzerinden yürüdüler. Ramazan Arıkan Alexander’i tuttu kendi dükkanının soydurdu demedikleri kaldı” dedi.

 

 

Avukat Mustafa Özer ise “Manavgat Adliyesi ve kolluk kuvvetleri aşamaları olarak çok iyi çalıştılar. Şu andaki duruşma durumu da normal. Ama bir an önce bu kararın çıkması istediğimiz. Bizde yapılması gereken işlemleri yapmak istiyoruz. Mahkemeye güvencimiz sonsuz. Bu duruşmada şu anda iki kişi tahliye oldu. Ağır adli kontrol sonuçlu. Diğer üç kişinin tutukluluğu devam ediyor. 17 Temmuz’da da büyük ihtimalle karar çıkacak” dedi.

 

 

Manavgat ile ilgili önemli haberlerden bildirim almak istiyorsanız bu linki tıklayın ve Manavgat Haber Grubumuza katılın...

 

 HABER VİDEOSU

Bu haber 21775 defa okunmuştur.

DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
48787 Okunma
46365 Okunma
40459 Okunma
25576 Okunma
13328 Okunma
12621 Okunma
10277 Okunma
9378 Okunma
8860 Okunma
8477 Okunma
8338 Okunma
7821 Okunma
331056 Okunma
138259 Okunma
106122 Okunma
95285 Okunma
86386 Okunma
74828 Okunma
56180 Okunma
51114 Okunma
48787 Okunma
46365 Okunma
44831 Okunma
42570 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI