Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınGÜNLÜK TEMİZLİKÇİ ALIRKEN SUÇ İŞLEMEYİN

Tarih: 17-07-2020 16:44:58 Güncelleme: 17-07-2020 23:21:58 + -


Sigortalılık kapsamında olan ev hizmetleri mesleğinde, işveren ve işi alan kişinin prosedürlere uyması gerekiyor. Temizlik için evinize çağırdığınız gündelikçinin sigortasını yapmadığınız zaman hem siz hem de işi alan kişi büyük cezalar ödeyebilir.


GÜNLÜK TEMİZLİKÇİ ALIRKEN SUÇ İŞLEMEYİN

Sigortalılık kapsamında olan ev hizmetleri mesleğinde, işveren ve işi alan kişinin prosedürlere uyması gerekiyor. Temizlik için evinize çağırdığınız gündelikçinin sigortasını yapmadığınız zaman hem siz hem de işi alan kişi büyük cezalar ödeyebilir.

 

Manavgat'ta hizmet veren Cennet Temizlik sahibi Sadık Erdal, gündelik temizlikçi alan vatandaşları uyararak eve alacakları kişileri bilinen şirketlerden istemeleri gerektiğini, aksi durumda büyük ceza ödemek zorunda kalınabileceğini hatırlattı.

 

 

Malınızı mülkünüzü emanet ettiğiniz evdeki yardımcınızın işten ayrılmadan önce ağır şantajıyla karşılaşabilirsiniz. Sigortalılığı zorunlu olan ev hizmetlerinde bilgisizlik, ucuza çalıştırma ve karşılıklı anlaşma gibi nedenlerle ortaya kayıt dışı durumlar çıkıyor. Bir günlük de olsa bir yıllıkta olsa işverenin durumu sigortaya bildirmesi gerekiyor. Aileler, kendilerinden istenen parayı sessiz sedasız kabul ederek olayın üstünü örtüyor.

 

 

Yetkililer, sebebi ne olursa olsun, evde çalışan personele sigorta yapılması gerektiğini dile getiriyor. Yasada 10 günden az ve 10 günden fazla çalışanlar için yapılan ayrı düzenlemeler mevcut olsa da cezalar konusunda benzer durumlar söz konusu. Gündelikçi olarak bildiğimiz kişilerin de sigorta bedelini ödemekle yükümlüsünüz. Temizlikçinin cam silerken aşağı düşmesi, yaralanması herhangi bir nedenle zehirlenmesi gibi istenmeyen hallerde büyük sorumluluk altına girebilir ve yüzbinlerce ceza ücreti ödeyebilirsiniz. Sonuç olarak temizlik işlerinde 'iyilik olsun, az para vereyim, kim uğraşacak şimdi' gibi düşüncelere kapılmak başınıza iş açabilir.

 

 

Manavgat’ta temizlik işi üzerine çalışan ve bu işi bir şirket çatısı altında yapan Cennet Temizlik sahibi Sadık Erdal konu ile ilgili hassasiyetin maalesef Manavgat’ta da gösterilmediğini dile getirirken yetkililerin bu konuda denetimleri artırması gerektiğini söyledi.

 

Erdal, ’Biz Manavgat’ta temizlik işini bir ekip olarak şirket çatısı altında yapıyoruz. Ev temizliği, Pansiyon Temizliği, İnşaat Temizliği, Ev eşyası Paketleme ve koltuk yıkama işleri yapıyoruz. Çalışanlarımızın günlük sigortası yapılıyor. Ve devlete vergimizi ödüyoruz.

Sigortası yapılmadan daha ucuza eve çağrılan kişilerin başına bir şey geldiğinde bu durumun çok büyük cezaları var. Bunun örnekleri her zaman yaşanıyor. Eve gelen kişi yaralanabilir, düşebilir, başına bir şey gelebilir. Bu her iki taraf içinde önemli. Daha geçenlerde temizliğe gelen kişiye maalesef ki istismar olayı oldu. Bu kadın hakkını nasıl savunacak. Ya da eve gelen kişi değerli eşyanızı çaldı ve gitti. Muhatap bulabilecek misiniz? Daha sonra ona nasıl ulaşacaksınız. Şikâyet ettiğinizde üstüne bir de siz suçlu olursunuz.

 

Evde sigortasız çalıştırdığını sürekli çalışan veya belirli günlerde çağırdığınız çalışan sizi şikayet ettiği durumda 150 Bine kadar para cezası ödeme durumunuz var. Durumu fark edip komşunuz bile şikayet edebilir. Hem ev sahibi hem eve gelen kişi büyük meblağlarda para cezası öder.

 

Hiçbir yere bağlı olmadan temizliğe gelen kişiler bu işi usulsüz bir şekilde ve vergi ödemeden yapıyorlar. Bu kişilerin suçuna ev sahibi de ortak olduğu gibi eve çağırdığı için ayrıca suç işlemiş oluyor.

 

Biz işimizi kurallara uygun vergimiz ödeyerek numaramız ve adresimiz belli olarak yapıyoruz. Müşterilerimiz bize 7/24 ulaşabilirler. Bu yüzden ev sahiplerinin daha kurumsal yerlerden gündelikçi almasını ya da aldığı kişilerin sigortasını yapmasını istiyoruz. Bireysel olarak çalıştığını söyleyen arkadaşların da devlete vergisini ödemesini rica ediyoruz.’’ şeklinde konuştu.

 

Cennet Temizlik

Tel: 0532 689 05 07

www.cennettemizlik.com

Adres: Aşağı Hisar Mahallesi Orhangazi Caddesi, No: 23

 

 

 

SEKTÖR HABERLERİNİZ İÇİN BİZİ ARAYINIZ: 0532 120 20 03

 
Bu haber 9297 defa okunmuştur.

DİĞER Sektör Haberler Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
36975 Okunma
19414 Okunma
14542 Okunma
12074 Okunma
10402 Okunma
9375 Okunma
9036 Okunma
7761 Okunma
6782 Okunma
6565 Okunma
5839 Okunma
5169 Okunma
350379 Okunma
290958 Okunma
221221 Okunma
112423 Okunma
108042 Okunma
38137 Okunma
36975 Okunma
27552 Okunma
26939 Okunma
24761 Okunma
22781 Okunma
21825 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI