Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınKöylüler, 'Arazimize çökmek istiyorlar' deyip kadın-erkek sokağa döküldü

Tarih: 17-07-2021 14:08:09 + -


Antalya’nın Konyaaltı ilçesi Hisarçandır, Yarbaşçandır ve Üçoluk Mahallesi sakinleri sarı alan ve hazine arazilerinin, bazı kişilerce el konulmasına tepki gösterdi. ’Mafya değil halkız, köylü toprağına sahip çık’ dövizleri taşıyan köylüler kısa yürüyüşün ardından kendilerine destek verilmesini istedi.


Köylüler, 'Arazimize çökmek istiyorlar' deyip kadın-erkek sokağa döküldü

Antalya’nın Konyaaltı ilçesi Hisarçandır, Yarbaşçandır ve Üçoluk Mahallesi sakinleri sarı alan ve hazine arazilerinin, bazı kişilerce el konulmasına tepki gösterdi. ’Mafya değil halkız, köylü toprağına sahip çık’ dövizleri taşıyan köylüler kısa yürüyüşün ardından kendilerine destek verilmesini istedi. Köylülere destek veren AK Parti Konyaaltı İlçe Başkanı Tayfun Bayar, her zaman köylünün yanlarında olduklarını belirterek, köylünün haklarını gasp ve talan etmeye çalışanların, kendi tapularının olduğu yeri değil de farklı bölgeleri çökme durumu içinde olduklarını söyledi.
Köylüler geçen hafta yaşanan olayda, 5 kişinin yaralanmasının ardından duruma tepki göstermek ve arazilerine sahip çıkmak için Yarbaş Çandır Akkaya mevkinde tepki için yürüyüş düzenledi. Ellerinde dövizlerle ve sloganlar atarak yürüyen Yarbaşçandır, Hisarçandır ve Üçoluk Mahallesi sakinleri adına konuşan Kadir Bilgin, son bir yıldır hazine arazilerinin bazı kişiler tarafından işgal edilmeye çalışıldığını belirtti.
Yarbaşçandır, Hisarçandır, Üçoluk ve Gökçam Mahallelerinde ağaçları kesip, hazine arazilerini sahiplenmeye çalışan kişilerin, arazilerini korumaya çalışan köylüleri darp ve tehdit ettiğini ifade eden Bilgin, “Daha önce Hisarçandır’da köylülere saldıran bu kişiler, geçen haftada Yarbaşçandır’da 5 köylüyü silah ve sopalarla darp etti. Saldırı sonucu 5 köylü darp raporu alıp şikayetçi oldu. Yakalanan iki saldırgandan biri tutuklandı. 5 kişi hakkında ise yakalama kararı çıkarıldı. Saldırganları arama çalışmalarının devam ettiği öğrenildi” dedi.

"Sindirmeye çalışıyorlar"
Bölge sahibi hatta Antalyalı olmayan bu kişilerin cesareti nereden aldıklarını merak ettiklerini anlatan Bilgin, “Köylüleri korkutmaya sindirmeye çalışıyorlar. Silahlı darp ve tehdidin ardından bu kişilerin baskıları halen devam ediyor. Buradaki sorun yeni değil, daha önce de ağaç kesimi nedeniyle gündeme gelmişti. Köylüler şikayetçi olmuştu. Ama bu şahıslar işgallerini ve ağaç kesimini sürdürdü” diye konuştu.

"Engel olsunlar"
Bu toprak ve ağaçların kendilerine atalarından emanet kaldığının altını çizen Bilgin, ”Sarı alan olarak tabir edilen bu hazine arazilerinin öncelikli kullanım hakkı da sarı alana tapu sınırı olan köylülerdir. Tehditle, şantajla, darpla buralara çökmeye çalışan bu kişilere engel olunmalıdır” ifadelerine yer verdi.

"Tehdit ediyorlar"
75 yaşındaki Şükran Bilgin ise sarı alan arazilerde çalışma yapan kişilerle yaşadıklarını anlattı: “Biz bu yerin sahibiyiz, siz ne yapıyorsunuz, buranın yerlisi değilsiniz, tapulu yerimizle niye uğraşıyorsunuz, dedim. Biz devletin adamıyız izinle geliyoruz dediler. Devlet arkanızdaysa tapularını göstermesini istedik. Bu arazilerin sahibiyiz biziz dedik. Bize küfür ettiler. Bu kişilerin burada akrabası yok, arazisi yok yabancı kişiler. Buradan dışarıdan gelmiş bizi tehdit ediyorlar. Biz arsamıza sahip çıkıyoruz.”

“Takipçisiyiz”
AK Parti Konyaaltı İlçe Başkanı Tayfun Bayar, her zaman köylünün yanlarında olduklarını belirterek, köylünün haklarını gasp talan etmeye çalışanların, kendi tapularının olduğu yeri değil de farklı bölgeleri çökme durumu içinde olduklarını söyledi. Yıllardır buralara sahip çıkmaya çalışan köylülerin mağdur edildiğini dile getiren Bayar, “Halkımızın yanındayız. Konuyu bir yıldır takip ediyoruz. Gerekli mercilerle görüştük. Kısa zamanda çözüme ulaşacağını yetkililerle görüştük” dedi.

 

 

 

 

 

İHA
Bu haber 1208 defa okunmuştur.

DİĞER Antalya Haberleri Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11692 Okunma
11427 Okunma
10640 Okunma
9340 Okunma
8495 Okunma
8416 Okunma
8198 Okunma
8009 Okunma
6341 Okunma
5736 Okunma
5113 Okunma
5024 Okunma
36929 Okunma
16247 Okunma
15275 Okunma
13432 Okunma
12763 Okunma
12623 Okunma
12568 Okunma
12325 Okunma
12129 Okunma
11889 Okunma
11752 Okunma
11692 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI