Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınManavgat Bahçeşehir Koleji’nde Model United Nations (MUN) konferansı

Tarih: 29-01-2020 17:50:38 Güncelleme: 30-01-2020 09:06:38 + -


Manavgat Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri 3 gün süren “Model United Nations (MUN) Konferansı gerçekleştirdi.


Manavgat Bahçeşehir Koleji’nde Model United Nations (MUN) konferansı

Manavgat Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi öğrenci ve öğretmenleri 3 gün süren “Model United Nations (MUN) Konferansı gerçekleştirdi.

 

Manavgat’ta ilk kez Bahçeşehir Koleji tarafından Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen toplamda 100 lise öğrencisinin katılımıyla Birleşmiş Milletler (BM) esas alınarak “Model United Nations (MUN) Konferansı” düzenlendi. Konferans sonucunda ele alınan sorunlar ve varılan sonuçlar BM’ye gönderilecek.

 

Lise öğrencilerinin kendi aralarında delegeler çıkararak belli ülkeleri ve Birleşmiş Milletler BM kurumlarını temsil ettikleri bir simülasyon olan MUN (Model United Nations), 27-28-29 Ocak tarihleri arasında öğrenciler Ekin Barış Bulut, Baransel Şimşek, Defne Kara, Tuba Büyükdemir, Nur Kaya, Bilgehan Gülaydın, Arif Emre Şendilmen, Eray Akın, Emre Tepe, Erdem Akın işbirliği ve İngilizce öğretmeni Ferhan Müftüoğlu gözetmenliğinde gerçekleşti. Konferansta değişik okullardan gelen öğrenciler 4 farklı komite kurarak ‘’Barış İnşaası komitesi’’, ‘’Arap Birliği komitesi ‘’, ‘’Fantezi komitesi’’, ‘’Uzay ofisi komitesi’’ konularında tartışma oturumları yaptı.

 

Ankara, Muğla, Fethiye, Antalya, İzmir, İstanbul illeri ve Amerika’dan gelen lise öğrencileri MUN konferansı kapsamında Manavgat Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi öğrencileriyle buluştu. Tamamında öğrencilerin sorumlu olduğu konferansta 4 komite kuruldu. Komitelerde farklı konularda tartışma oturumları yapan öğrenciler kendi sorumluluklarında olan ülkeleri savundu. Dünya ülkelerinin katılımcı öğrenciler tarafından temsil edildiği konferansta paylaşıma sunulan konular, BM’nin çalışma ve oylama prensipleri esas alınarak global bakış açısıyla tartışıldı.MUN Konferansı’nda İngilizce öğretmenleri Ferhan Müftüoğlu ve Özlem Boz Yıldırım öğrencilere danışmanlık yaparken öğrencilerden Ekin Barış Bulut konferansa başkanlık yaptı. Böyle bir projenin gelecekte kendilerine yol gösterici olacağını, özgüven kazandıracağını söyleyen Ekin Bulut, diğer yandan Dünya ülkelerini daha iyi tanımalarını sağladığını dile getirdi.

 

 

Bahçeşehir ve Uğur Okulları Kurucusu Turgut Aydın ise, ‘’ ilk olarak Atatürk’ün bir sözü ile başlamak isterim. Atatürk’ümüz ‘’Ümidim gençliktedir’’ demiştir. Burada da 100 civarında genç öğrencimiz kendi aralarında ülke ve dünya sorunlarını tartışıyorlar. Gelen her öğrenciye ve öğretmenlerine ev sahipliği yapmaktan dolayı çok mutluyuz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Gençlere şimdiden fırsat verilirse ilerde karşılaşacakları sorunlara karşı daha bilinçli olurlar. Üç gün süren bu konferansın sonuç bildirgesi Birleşmiş Milletler’e gönderilecektir. Milli Eğitim Bakanlığımız da bu projeye destek sunuyor. Tüm öğrencilerimize çalışmalarında başarılar diliyorum’’ dedi.

Öğrencilere danışmanlık yapan Bahçeşehir Koleji Anadolu Lisesi İngilizce öğretmeni Ferhan Müftüoğlu ’’ Türkiye’nin pek çok il okullarından Bahçeşehir Koleji’ne gelen öğrenciler konferansta kendi fikirlerini İngilizce olarak paylaşarak BM oturumunu canlandırıp küresel sorunlara başka ülkelerin gözüyle bakabilme fırsatı buldular. Milli Eğitim Bakanımızın da desteklediği bu organizasyonumuzun asıl amacı demokratik bir ortamda dünya ve Ülke meselelerini tartışabilmek. Belirli komite ve konulardan oluşan bir organizasyon. MUN Konferansı ile birlikte katılımcıların fikirlerini özgürce belirtip sonuçlandırabilecekleri bir ortam yaratılarak modern tartışma kültürü anlayışını öğrenmeleri ve sahip oldukları bu kültürü geliştirmelerine, kendilerine olan güvenlerinin artmasına en önemlisi fikirlere saygılı bir ortamda tanışmalarına ve tartışmalarına her şeyden önemlisi uluslararası politika ve dünya problemleri hakkında bilinçlenmelerine olanak sağlamaktadır.’’ dedi.

Konferansa Fethiye Belediye Fen Lisesi’nden 20 öğrencisiyle katılan İngilizce Öğretmeni Özlem Boz Yıldırım Konferansla ilgili ‘’ Okulumuzun ilk MUN konferansı oldu. Okul kurucumuz Turgut Bey, müdür bey Ferhan Hanım İngilizce öğretmeni bizi çok iyi ağırladılar. Öğrencilerimizin yabancı dilde kendilerini geliştirmelerinin yanında diğer okullardan Türkiye’nin her yerinden gelen öğrencilerle kaynaşması dünya meselelerine farklı bakış açısı getirebilmeleri, çözüm üretebilmeleri önemli bir şey. Bu anlamda da bizim ilk adımımızı da Bahçehir Koleji atmış oldu. Okulu sevdik. Bence Antalya için çok güzel bir kazanım oldu. Biz bundan sonra ki yıllarda da katılacağız. Herkesin de katılmasını istiyoruz. Okulumuz adına umarım güzel neticelerle döneriz. Emeği geçen herkese teşekkür etmek isterim.’’ dedi.HABER VİDEOSU

Bu haber 3033 defa okunmuştur.

DİĞER Sektör Haberler Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
331254 Okunma
125496 Okunma
47370 Okunma
13999 Okunma
13970 Okunma
13791 Okunma
12962 Okunma
12574 Okunma
8133 Okunma
7497 Okunma
7219 Okunma
5647 Okunma
331304 Okunma
331254 Okunma
138469 Okunma
125496 Okunma
106319 Okunma
95488 Okunma
86611 Okunma
75043 Okunma
56378 Okunma
51322 Okunma
47370 Okunma
45068 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI