ilansitesi.net
Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınManavgat Belediyesi Barınağı’na Yeni Yılda 80 Yasaklı Köpek getirildi

Tarih: 18-01-2022 09:14:39 + -


7332 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun yürürlüğe girmesinin ardından köpeklerini kayıt altına aldırmak istemeyenlerin bir bölümü sokağa bırakırken, bir bölümü de barınaklara bırakıyor.


Manavgat Belediyesi Barınağı’na Yeni Yılda 80 Yasaklı Köpek getirildi

7332 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun yürürlüğe girmesinin ardından köpeklerini kayıt altına aldırmak istemeyenlerin bir bölümü sokağa bırakırken, bir bölümü de barınaklara bırakıyor.
Manavgat Belediyesi Sokak Hayvanları geçici barındırma ve bakım merkezine yılbaşından beri 80 dolayında köpeğin getirildiği, toplam yasaklı köpek sayısının 160’a ulaştığı bildirildi.
Barınakta yer kalmadığını belirten yetkililer, getirilen köpeklerin kısırlaştırıldığını, küpe ve cip takılmak suretiyle kayıt altına alındığını, başka köpek almalarının mümkün olmadığını belirttiler.

2021 Temmuz ayında yürürlüğe giren 7332 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, Pitbull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Fila Brasileiro türlerini veya bunların melezlerini üreten, sergileyen, takas eden, ülkeye girişini, satışını, reklamını yani bu hayvanların ticaretini yapanlara hayvan başına 14 bin 982 TL idari para cezası getirilirken, yasaklı türler olarak belirlenen köpek ırklarının, 14 Ocak tarihine kadar kısırlaştırılarak kayıt altına alınması mecburiyeti getirilmişti.
2022 Ocak ayının ilk gününden itibaren, köpeğini kayıt altına aldırmak istemeyen, kısırlaştırma, cip taktırma gibi masraflardan kurtulmak isteyenlerin büyük bölümü köpeğini sokağa bırakırken bir bölümü de Manavgat Belediyesi Sokak Hayvanları geçici barındırma ve bakım merkezine götürerek bırakmaya başladı. Barındırma Merkezi’ne büyük bölümü sokaklarda vatandaşların ihbarı üzerine yakalanarak getirilenler olmak üzere yılbaşından bugüne kadar geçen sürede 80 dolayında yasaklı türün getirildiği, barınaktakilerle birlikte toplam sayının 160’a ulaştığı bildirildi.
BARINAK TAMAMEN DOLDU
Manavgat Belediyesi Sokak Hayvanları geçici barındırma ve bakım merkezinin kapasitesinin üzerinde hizmet verdiğini belirten Veteriner Hekim Zafer Erkan “14 Ocak tarihinin son gün olarak belirlenmesinin ardından köpekler sokağa bırakılmaya başlandı. Vatandaşlarımızdan gelen ihbarlar doğrultusunda sokaktan topladığımız köpekleri barınağımıza getiriyoruz. Diğer köpeklerin kısırlaştırılması ve bakımı yapıldıktan sonra sokağa bırakılırken bu köpekler barınakta sürekli olarak kalmak zorunda. Tek kişilik kafeslerde kaldıkları için de barınakta yoğunluk yaşanıyor” dedi.
KISIRLAŞTIRILIP CİP TAKILIYOR
Veteriner Hekim Erkan, barınağa getirilen yasaklı türlerin vakit geçirmeden kısırlaştırma işlemi yapıldığına dikkat çekerek “Veteriner Hekim arkadaşım Osman Coşar ile birlikte bu hayvanları ameliyathanemizde kısırlaştırırken aynı zamanda küpe ve cipini de takıyoruz. Cipi onun kimlik numarası oluyor. Cihazla okutulduğunda hakkında her bilgiye ulaşılabiliyor. Şu an kapasitemizi aşmış bulunuyoruz. Barınağa getirilecek köpekleri kabul etmemiz mümkün değil” dedi.
Bu haber 2974 defa okunmuştur.

DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI