Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınManavgat Halkı Golf Alanını İstemiyor

Tarih: 16-05-2019 12:22:51 Güncelleme: 16-05-2019 14:57:51 + -


Manavgat halkı ve STK’lar tek yürek olarak kentin geleceği ile ilgili çok önemli bir kararın ilk adımını attı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in önderliğinde toplanan halk, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ulualan Bölgesi’nde yapmayı planladığı 4 adet golf sahasına “Hayır” derken, mutlak surette Yat Limanı ve Çekek Yeri’nin planda yer alması gerektiği konusunda görüş birliğine vardı.


Manavgat Halkı Golf Alanını İstemiyor

Manavgat halkı ve STK’lar tek yürek olarak kentin geleceği ile ilgili çok önemli bir kararın ilk adımını attı. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in önderliğinde toplanan halk, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ulualan Bölgesi’nde yapmayı planladığı 4 adet golf sahasına “Hayır” derken, mutlak surette Yat Limanı ve Çekek Yeri’nin planda yer alması gerektiği konusunda görüş birliğine vardı.

 

BAŞKAN SÖZEN, KONUYU HALKA AÇTI

 

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in önderliğinde bir araya gelen sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Ulualan Mevki’nde yapmayı planladığı 4 adet golf sahasına geçit vermeyerek, bölgeye mutlak surette Yat Limanı ve Çekek Yerinin yapılması gerektiği konusunda görüş birliğine vardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca yapılan Side 2 Nolu Turizm Merkezi Kızılağaç Bölgesi 2. Etap Uygulama Planı ile ilgili toplantı Atatürk Kültür Merkezi’nde siyasi parti temsilcileri, odalar, sivil toplum kuruluşları, sektör temsilcileri, muhtarlar, bölgedeki mülk sahipleri, belediye teknik ekibi ve basın mensuplarının katılımıyla yapıldı. Kentin geleceğini ilgilendiren, Manavgat halkının denizle bağlantısını sağlayan, gelişmeye açık Ulualan Kum Mevki’nde yapılması planlanan golf alanları ve plandan çıkarılan Yat Limanı ve Çekek Yeri konusu masaya yatırıldı.

 

SİYASİ PARTİ TEMSİLCİLERİ ve STK’LAR

 

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Başkan Şükrü Sözen, bölgeyi ilgilendiren son derece önemli bir konuyu paylaşmak amacıyla böyle bir toplantıyı düzenlediklerini belirterek, müşterek hareket ettiklerini göstermek adına siyasi parti temsilcilerini ve ticaret odası başkanını, oluşturacakları divana davet ettiğini söyledi. Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen başkanlığında oluşturulan divanda MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, CHP Manavgat İlçe Başkanı Aliye Coşar, İYİ Parti Manavgat İlçe Başkanı Hatice Avcı, MHP İlçe Başkanı Nooman Enhoş, Saadet Partisi ilçe Başkanı İlhami Demiral, Vatan Partisi İlçe Başkanı Ali Yükser, DSP İlçe Başkanı Hüseyin Cin, Büyük Birlik Partisi ilçe Başkanı Mesut Alkan ve Anavatan Partisi İlçe Başkanı Sebahattin Acar yer aldı.

 

 

 

SÖZEN’DEN BİRLİK VE BERABERLİK VURGUSU

 

Başkan Sözen, kentin çıkarlarında birlikte hareket edilerek, en doğru olanın yürürlüğe konması gerektiğini söyleyerek konuşmasına başladı. Sözen, “Fikri olan herkesin bu kent adına söz söylemeye hakkı olduğuna inandık. Manavgat ailesi görüntüsünü ortaya koyabildiğimiz takdirde sorunlarımızı aşabiliriz, çözüme götürebiliriz ve sesimizi gür bir şekilde dinletebiliriz. Burada olduğunuz için hassasiyetinize teşekkür ediyorum. Bundan önce de müşterek duruş sergilemiş bir kenttir Manavgat. Sorgun çamlığında yapılacak olan golf alanlarıyla ilgili geçmişte toplumsal birliktelik sergilemiş ve ötelemişti. Şimdi de aynı ortak görüşle hareket edecektir” dedi.

 

SEÇİM AREFESİNDE YAT LİMANI YERİNE GOLF ALANI PLANLANDI

 

Sözen, konuşmasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından golf alanı yapılmak istenen bölgenin büyük bir bölge olduğunu dile getirerek, buranın kentin yeni yüzü olduğunu, geleceğinin yattığını, Manavgat’ın en büyük şansı olduğunu dile getirdi. Sözen, bölgede yapılacak çalışmanın aceleye getirilmemesi gerektiğini, profesyonel insanlarla tartışarak, yarışma projeleriyle, bakanlıklarla ve stk’larla beraber hareket ederek planlanması gerektiğini vurguladı. Sözen, “Seçim arefesinde askıya çıkarılan planda yat limanı ve marina yerinin kaldırıldığını, aynı yere 3 bin dönümlük alanda golf alanı planlandığını anlattı.

Oradaki mülkiyet sahipleri ve Manavgat belediyesinin askıdayken plana itiraz ettiğini söyleyen Başkan Şükrü Sözen, bölgede mutlak surette Çekek Yerlerinin de planda bulunması gerektiğini vurguladı.

 

BAKANLIK GOLFTE ISRARLI

 

Başkan Sözen süreci şu şekilde anlattı. “Seçim sürecinde Bakanlığa bu planla ilgili davet edildik. Bakan danışmanları bazında yaptığımız toplantıda plana itirazımızı dile getirdik. Yat Limanı ve çekek yerlerinin mutlaka olması gerektiğini söyledik. Onlar da orada yat limanı ve çekek yerinin olamayacağını, golf alanlarının mutlaka yapılması gerektiğini söylediler. Biz de o toplantıdan hoşnut olmayarak kalktık ve seçim çalışmamıza geri döndük. Bir süre sonra yine, sayın ticaret odası başkanımız, bölgemizin milletvekili İbrahim aydın, AK Parti’nin adayı arkadaşımız, partideki yönetici arkadaşlarımız da Ankara’ya gitti. O arkadaşlarımız seçim sürecinde çekek ve marina yeri konusundaki sorunun çözüldüğüne dair kamuoyuna beyanatlar verdiler. Biz de sevindik. Bölge adına doğru olan budur dedik. Ancak seçimden 15 gün sonra Antalya Valiliğinden Belediye Başkanı olarak çağırıldık. Sayın Bakanın Ulualan’daki çekek yeri, marina ve golf alanlarıyla ilgili bizimle görüşmek istediğini söylediler. Sayın Bakan, Sayın Vali, ASAT’tan 2 yetkili, Genel Müdür, daire başkanları vardı. Ulaştırma bakanlığından otlak bedeli ödeyerek 350 dönüm civarında ki tersane, çekek yerinin tahsisinin kiralamasını alan 2 kooperatif yöneticisi de vardı. Sayın Bakan kullanılmayan arıtma tesislerinin kaldırılmasını ASAT yöneticilerine sordu. Sakınca yok dediler. Çekek yerinin kendi yerleri olduğunu belirten kooperatif yetkilileri ise orada müktesep haklarının olduğunu söyledi. Sayın Bakan golf alanı olan yerde çekek olmaz golf müşterisi sesten rahatsız olur dediler. Ayrıca Yat limanının da açık deniz olması gerekçesiyle yer alamayacağını söylediler. Bizden beklenti farklıydı. Çekek yeri projenin ortasında olduğu için, sonuca varılamadı. Stadyum alanımızın yanındaki alanda 350 dönümlük Manavgat belediyesinin spor kompleks alanı var. Yatırım alanımızın 250 dönümünü çekek için vermemizi istediler. Biz de mümkün olmayacağını söyledik. Daha sonra belediyenin golf alanı bitişiğinde halka ait olan 1500 dönümlük alanı var. Buradan vermemizi istediler. Kaldı ki yasal olarak vermemiz mümkün değil. Bakan bey bu projenin mutlaka hayata geçmesi gerektiğini söyledi ancak biz durumu yeniden çekek yerlerinin mutlaka olması gerektiğini, yat limanının ise Alanya’da Antalya’da açık deniz olmasına rağmen liman projesi yaptıklarını söyledik. Düşünülen golf alanının kapsamı 3 bin dönüm. 3 tane 750’şer dönüm konaklamalı, 1 tanesinde konaklama yok orası da 550 dönüm. Bu alanla ilgili hayalimiz bu 3 bin dönümün ayrıştırılmadan bütüncül bir planla tasarlanması gerektiğini dile getirdik. Halkın denize ulaşımının kapanmaması gerektiğini söyledik. Toplumu ilgilendiren büyük kadar önemli bir konuda Manavgat Belediyesi tek başına verecek durumda değildir. Halka danışalım tekrar gelelim dedik. Bugün ise 3. Toplantımızı sizlerle yapıyoruz” dedi.

 

MANAVGAT’IN 50 YILININ EN ÖNEMLİ KONUSU

 

Sizin düşüncelerinizi bakanlığa ileteceğiz. “Halk burayı istemiyor” diyeceğiz. Bu tartışmalarımızı bakanlığa anlatacağız. Bu bölgenin gelecek 50 yılını düşünerek planlanması gerektiğini anlatacağız. Çünkü bu konu Manavgat’ın 50 yılının en önemli konusudur. 4 kişiye hangi gerekçeyle 3 bin dönüm alanın golf için verildiğini soracağız. Arkadaki mülkiyetlerin tamamen denize ulaşımıın kapanmasına halk izin vermiyor diyeceğiz. Bakanlığın olumsuz karşılaması durumunda yeniden sizlerle bir araya geleceğiz.

 

 

 

 

BUGÜN BURADA OLMAYANLARI VİCDANIMDA YARGILARIM

 

Ben sorumlu hisseden herkesin konuşmasını istiyorum. Siyasi süreçlerde niyetimiz asla ortamı germek siyaset yapmak değil. Doğruyu bulmak. Kentin geleceğini sağlıklı bir şekilde planlanmasının altlığını oluşturabilmek. Ben burada şunu isterdim. Siyasi gücü temsil eden kişilerin Nasıl sizler bugün burada görüşlerinizi ifade ediyorsanız, dün bakan beye giden siyasilerimizin, “Çekek ve marinada sorun kalmamıştır. Bakandan bunun sözünü aldık” diyen siyasi yapıların da burada olup görüşlerini bildirmesini isterdim. Ama İki toplantıdır hem ticaret odasına, hem belediyeye hem buraya toplantılara davet ediyoruz. “gelin beraber olalım. Düşüncenizi ifade edin” diyoruz. Bun kent hepimizin, özel çıkarlarımızın dışında yorumlamalıyız. Siyaset dışı düşünmek zorundayız. Bunun bedelini vebalini hepimiz öderiz. Burada konuşalım, düşüncemizi ifade edelim, siyasi gücümüz varsa kullanalım. Hayati önem taşıyan, iddia ediyorum 50 yılının en önemli konusudur bu konu. Burada bugün olmayanları ben vicdanımda yargılarım arkadaşlar.

 

AHMET BOZTAŞ (MATSO BAŞKANI);

 

Toplantıda söz alan MATSO Başkanı Ahmet Boztaş, “Biz de bu işin mücadelesini veriyoruz. Bu işi öğrenmemiz 12. Aydaydı. 25 binlik plan Antalya Büyükşehirde, 1/5000’lik planın Manavgat belediyesinde askıdaydı. Plan yapılır, askıya çıkar, itirazlar alınır. 1000’er kişilik otelli 750 dönümlük 3 otel, 550 dönümlük otelsiz golf alanına tahsisinin yapılacağını söylediler. Biz de girişimler yaptık. Antalya’da bakan beyle görüşme imkanımız oldu. Bakan bey her ne şartta olursa olsun golf projesini uygulayacaklarını söylediler. Bunun mutlaka yapılması gerektiği konusunda ifadelerle karşılaşınca 16 milletvekilimize resmi yazıyla durumu bildirdik. Ayrıca 4 partiyi de ziyaret ederek aynı gün içinde bir dosyayla olayın ciddiyetini anlattık. İktidar partisini ziyaretimizde Ankara’ya gitmek gündeme geldi. İktidar partisini ziyaret edeceğimizde bu düzelsin dediler, bakan beye gidelim dediler. Ak parti milletvekili İbrahim Aydın, Aday Hasan Öz, partinin yönetim kurulu üyesi Ali Özdemir ve şehir bölge plancısı arkadaşımızla Ankara’ya gittik. Bakan bey orada biraz daha yumuşatılmış bir şekilde konuştu. Ama bizi tatmin edici bir şey oluşmadı. Bakanlık basını orada fotoğraf çekti. Siyasi arkadaşlarımız bunu olmuş gibi, sözünü almış gibi, yat limanı oraya konacakmış gibi sayfalarında paylaştılar. Ben ne o paylaşımları kendi sayfamızda yaptık, ne de o paylaşımları beğenecek yorum koyduk. MATSO’nun yüksek istişare konseyinde de dile getirdik konuyu. Son olarak Şükrü Başkanımızın konuyu gündeme getirmesiyle 9 maddelik bir deklarasyon yayınladık ve bölgeyle ilgili görüşlerimizi bildirdik” dedi. 


 

Siyasi Parti İlçe Başkanları’ da golf alanı olmasını istemediklerini ve Marina ve Çekek yerine destek verdiklerini dile getirirken, toplantıda söz alan TÜRSAB Başkanı Mehmet Uslu ve tur firması sahipleri ise Golf alanının Manavgat’a hiçbir faydasının olmayacağını dile getirerek Golf otellerinden hiçbir zaman dışarıya müşteri çıkmayacağını, gelen müşterinin havaalanından gelip dışarıya çıkmadan yeniden havaalanına döndüklerini bu şekilde ticari hiçbir faaliyetin olmayacağını, bölge turizmine herhangi bir katkısının olmayacağını söylediler.

 

STK temsilcileri ve vatandaş da Ulualan'da golf alanlarının yapılması yerine yat çekek yeri ve marina yapılmasından yana olduklarını ve bu konuda ellerinden gelen desteği vereceklerini söylediler.
Bu haber 2751 defa okunmuştur.

DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
331066 Okunma
125496 Okunma
47370 Okunma
13986 Okunma
13970 Okunma
13782 Okunma
12962 Okunma
12571 Okunma
8133 Okunma
7497 Okunma
7219 Okunma
5647 Okunma
331304 Okunma
331066 Okunma
138469 Okunma
125496 Okunma
106319 Okunma
95488 Okunma
86611 Okunma
75043 Okunma
56378 Okunma
51321 Okunma
47370 Okunma
45065 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI