Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınManavgat’ın Kızıldağ Mahallesi sakinlerinden yayla evi yıkımına tepki

Tarih: 26-03-2021 16:39:32 Güncelleme: 26-03-2021 20:42:32 + -


Yayla evlerinin yıkılması nedeniyle Manavgat Belediyesi önünde toplanan Kızıldağ Mahalle sakinleri, Başkan Sözen’i egosunu tatmin etmekle suçladılar.


Manavgat’ın Kızıldağ Mahallesi sakinlerinden yayla evi yıkımına tepki

Yayla evlerinin yıkılması nedeniyle Manavgat Belediyesi önünde toplanan Kızıldağ Mahalle sakinleri, Başkan Sözen’i egosunu tatmin etmekle suçladılar.

 

1 ev için yıkım kararı olmasına rağmen 5 evin yıkıldığını belirten mahalle sakinleri, yıkılan evler içerisinde bakanlıktan yapı kayıt belgesi olan evler olduğunu dile getirdiler.

 

Manavgat Belediye Başkan Yardımcısı Levent Ardıç, yıkımların mahalle muhtarının verdiği dilekçe ve bu dilekçenin ardından CİMER’e yapılan şikayetler doğrultusunda gerçekleştirildiğini söyledi.

 

 

Dün akşam saatlerinde Manavgat Belediyesi ekipleri tarafından Kızıldağ Mahallesi Topalceviz mevkiinde bulunan yayla evlerinin yıkılmasının ardından Kızıldağ mahalle sakinleri Belediye Başkanı Şükrü Sözen ile görüşmek üzere Manavgat Belediyesi önünde toplandı. Kızıldağ köy muhtarı ve köylülerin yetkililerden bir açıklama istediği protesto gösterisi sırasında zaman zaman tansiyonun yükseldiği görüldü.

 

Kendilerine tebligat yapılmadan, haber verilmeden yıkımın gerçekleştiğini yıkılan yayla evlerinde eşyalarının olduğunu söyleyen vatandaşlar duruma tepki gösterdi. Manavgat Belediye Başkanı’nı bizzat karşılarında görmek isteyen öfkeli kalabalık Başkan Şükrü Sözen’in egosunu tatmin etmek için güç gösterisi yaptığını öne sürdü.

 

 

‘’BİZE BİLDİRİLMEDEN, GEREKÇE OLMADAN EVLERİ İÇİNDEKİ EŞYALARLA YIKARAK YOK ETTİLER’’

 

Yıkım ekibinin herhangi bir yıkım kararı olmaksızın barakaları içindeki eşyalarla birlikte yıktığını belirten Muhtar Mehmet Ceylan ‘’Kızıldağ köy muhtarı olarak dün saat on gibi yıkım ekibi tarafından herhangi bir bildiri veya belge olmadan bana bir telefon geldi yaylada evler yıkılacak dediler ben de bir gerekçe veya durum olup olmadığını sordum hiçbir emir ve gerekçe yok, hiçbir yazışmaya gerek yok dediler yayladaki eve çıktılar orada yıkılması gereken, işlemleri yapılmış bir ev vardı bu evin yıkımını yaptılar daha sonra ekipler geri döndü 3-4 kilometre geri döndükten sonra ikinci bir talimatla bize bildirilmeden, gerekçe olmadan evleri içindeki eşyalarla birlikte vatandaşın gözü önünde kepçeyle yıkarak yok ettiler biz de gerekenleri söylemeye çalıştık evlerin ormanda kalanları var,evlerin içinde  vatandaşın eşyaları var, gereken bildirim yapılsın evler sonra yıkılsın biz yıkılmasına karşı değiliz uygunsuzsa uygun olanlar yapılsın dedik ama yetkililer bizi dinlemedi, bu evlerin de yapı kayıt belgesi var, yapı kayıt belgesi  yapılmış olmasına rağmen bunları da anlattık ama hiçbir şey gerekçe değildir, biz belediye olarak gecekondu statüsünde bu evleri yıkma hakkımız vardır bu şekilde yıkıyoruz dediler evleri dün saat 18.30'a kadar yıkım yaptılar daha sonra ekipler geri döndüler bizim hiçbir sözümüz, mücadelemiz işe yaramadı.

Bu konuda başta Şükrü Sözen başkanıma bu konuyla ilgili vicdanını, köylülerin sıkıntısını dinlemesini istiyorum köylülerin yaptığı yanlış varsa gerekli bildirilerin yapılmasını istiyorum burada bütün kamuoyunun, kaymakamlığımızın da bu konu hakkında araştırma yapıp gerekli şekilde köylülere açıklama yapmasını talep ediyorum.’ dedi.

 

 

‘’ŞÜKRÜ SÖZEN EGOSUNU MU TATMİN EDİYOR?’’

 

 

Manavgat Belediyesi önünde toplanan vatandaşlar Belediye Başkanı Şükrü Sözen’in kendileriyle konuşmaya gelmemesine tepki gösterirken ’’ Toroslarda 106 mahalle var. Toroslarda yörük evleri var. Geleneğimiz budur. Hepimiz Torosların bir evladıyız. Sayın Şükrü Sözen egosunu mu tatmin etmek istiyor. Belediye başkanları seçilmek için kırsala halkın ayağına gider. Oy toplamak için geliyorlar da şimdi nerede? Halk belediye başkanımızın ayağına gelmiştir şimdi. 10 metre aşağıya inemiyor mu şimdi. Yardımcılarını da mı gönderemiyor. Biz hakkımızı istiyoruz.

 

Biz bu işe yetkililerin bir el atmasını istiyoruz. Barakaları yıktırmak için o kadar insanı oraya gönderiyor da Belediye başkanımızın ayağına gelmişiz şimdi buraya neden gelmiyor?. Biz de halkız burada. Oradaki halimizi görecektiniz. Resmen bizi tutup attılar çamurun içine. Biz acilen bir açıklama istiyoruz yetkililerden. Biz Torosların bir yörük çadırının yok edilmesini istemiyoruz.

 

Bu evlerin bizim için manevi değeri var. Bizim içimizde farklı partilerden olanlar var ama belediye seçimlerinde Şükrü Sözen’e oy verdik. Düşman mısın düşman değilim yıksın benim evimi. Ama bu belediye başkanı her tarafta dört dörtlük başkanlığını yapıyor da şimdi mi yapmıyor. 50 askerin yaylaya gelip karın içinde terör operasyonuna gider gibi arkasına belediye zabıtayı alıp kişisel egolarını tatmin etmeye giden belediye başkanı olduğunu düşünüyorum. Ben vatandaşım benim düşüncem bu. Bizim evlerimiz yıkılırken bir belge bile hazırlanmamış. Bize istersek bu evlerin hepsini yıkarım dediler. Bu mudur uygun olan. Bu mudur münasip olan. Burada siyasi bir güç gösterisi yapılıyor. Biz ahırı yıkacak olsak bile önce hayvanları dışarıya çıkarırız. Evlerin içinden hiçbirşey almamıza müsaade etmediler. Yapılacak iş midir bu’’ şeklinde konuştular.

 

 

‘’YAPILAN İŞLEM TAMAMEN HUKUKSUZDUR’’

 

Yayla evleri yıkılan vatandaşlar adına konuşan avukatları ise, ‘’Yıkım esnasında sorduk. Yıkıma dayanak olan işlem nedir? karar nedir ve vatandaşın bu karardan haberi var mı sorusuna verilen cevap ‘biz geldik yıkarız. Gidin dava açın’ oldu. Ben neye dava açacağım. Ortada bir karar yok. Neye istinaden yıkıldığını da bilen yok. Beş dakika şu eşyaları alayım gideyim izin veren yok. Mevzuatı bir kenara bırakalım. Önce tebliğ edersin 3 gün sonra yıkıma başlarsın. Her şeyin bir usulü ve yöntemi var. Tapu kayıt belgesi olanlarda var içinde. Daha çok hayvancılık yapanların kaldığı bir yer. Dolayısıyla mevzuata uygun bir işlem yok ortada. Yapılan işlem tamamen hukuksuzdur. Elimde bir tapu kayıt belgesi var. Bu kayıt belgesi çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından iptal edilmediği müddetçe geçerlidir.’’dedi.

 

 

Vatandaşların isteği üzerine açıklama yapmak amacıyla gelen Manavgat Belediye başkan yardımcılarından Levent Ardıç, ‘’Başkan bey covidden dolayı karantinada o yüzden kendisi yok biz başkan yardımcıları olarak buradayız. 3 yıl önce yapılan bir bina var. Kızıldağ yaylasında. Muhtar ve azaları kaymakamlığa dilekçe veriyorlar. 3 yıl önce ahşaptan bir bina yaptı bir kişi biz bundan muzdaribiz. Bunun yıkılması lazım diye. Kaymakamlık bize yazı yazıyor. Diyor ki bu bina ile ilgili yasal gereğinin yapılması diyor. Bu da kaymakamlık yazısı. Sonra bu evi yapan kişi ve kızları oradaki binalarla ilgili cimere şikayette bulunuyorlar. Biz de oraya gidiyoruz. Gittiğimiz anda muhtar beyin müdahalesi ile karşılaşıyoruz. Silahını çıkarıyor. Elimizde görüntüsü var. bizim arkadaşlarımızda suç duyurusunda bulundu. Buradaki olay belediye ile ilgili değil. Buradaki olay muhtar ve azalarının 3 yıl önce yapılan bir binanın şikayet edilmesinin ardından yapıldı. Oraya gidiliyor daha sonra şikayet edilen binanın sahipleri de diğerlerini şikayet ediyor. Kaymakamlık sonra yasal gereğini yapın diyor. Burada belediye tarafından yapılan bir şey yok. Biz meraklı değiliz oradaki binaları yıkmaya. Muhtar beyin şikayet konusunda da başkan bey devreye girdi. Bu iki üç aylık mesele. Başkan bey şikayet edilen kişileri de şeye gönderdi. Muhtar kabul etmedi’’ dedi.

 

 

MUHTAR VE HEYET KAYMAKAMLA GÖRÜŞTÜ

 

 

Belediye önünden ayrılan kalabalık yürüyerek Manavgat kaymakamlığına geldi. Güvenlik güçleriyle yapılan görüşmenin ardından Muhtarla birlikte 4 kişilik grup Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit ile görüştü. Basın mensuplarının alınmadığı görüşmenin ardından muhtar Mehmet Ceylan mahalle sakinlerine ve basın mensuplarına açıklama yaptı. Kaymakama olanları anlattıklarını belirten Ceylan “Kendisi olaylardan haberdar olduğunu durumu değerlendireceğini söyledi. Yıkım ekibini kendisinin göndermediğini bu konuda yetkinin Belediye Başkanında olduğunu söyledi. Bizden mahalle sakinleri olarak birbirimize sahip çıkmamızı ve sakin olmamızı istedi. Gereken incelemelerin yapılacağını söyledi” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Manavgat ile ilgili önemli haberlerden bildirim almak istiyorsanız bu linki tıklayın ve Manavgat Haber Grubumuza katılın...

 HABER VİDEOSU

Bu haber 14991 defa okunmuştur.

DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
38009 Okunma
28315 Okunma
19944 Okunma
17367 Okunma
14560 Okunma
13694 Okunma
13647 Okunma
12505 Okunma
11834 Okunma
8811 Okunma
8575 Okunma
6364 Okunma
38009 Okunma
28315 Okunma
27646 Okunma
27110 Okunma
25930 Okunma
25564 Okunma
25321 Okunma
19944 Okunma
17367 Okunma
16850 Okunma
16327 Okunma
14560 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI