Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınManavgat’ın üniversite hayali 21 yıl sonra gerçeğe dönüşüyor

Tarih: 18-05-2020 16:31:15 + -


1999 Yılında Manavgat’a Üniversite kazandırmak maksadıyla kurulan MAYÖV öncülüğünde Manavgat’ın üniversite hayali gerçeğe dönüşüyor.


Manavgat’ın üniversite hayali 21 yıl sonra gerçeğe dönüşüyor

HABERİN ÖZETİ

 

1999 Yılında Manavgat’a Üniversite kazandırmak maksadıyla kurulan MAYÖV öncülüğünde Manavgat’ın üniversite hayali gerçeğe dönüşüyor.

 

 

MYO, Turizm Fakültesi ve Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi’nin ardından Fen ve Doğa Bilimleri Fakültesi Akdeniz Üniversitesi senatosu tarafından onaylandı.

 

 

Senatonun kararının YÖK tarafından onaylanmasıyla 3. Fakültenin kurulması resmileşirken, Manavgat Üniversitesinin önündeki son engel kalkmış olacak.

 

 

Akdeniz Üniversitesi Senatosunun Manavgat’ta Fen ve Doğa Bilimleri Fakültesi açılmasını onaylaması Manavgat’ta sevinçle karşılandı. Yetkililer, kararın YÖK tarafından onaylanarak resmiyet kazanmasıyla Manavgat’ın 21 yıllık hayalinin gerçekleşeceğini dile getirdiler.

 

HABERİN DETAYI

 

Akdeniz Üniversitesi, MAYÖV ve MASİAD arasında daha önce atıl durumdaki hastane binasında 2 adet fakülte binası yapılması konusunda protokol yapıldığını belirten Akdeniz Üniversitesi MATSO Turizm Fakültesi Dekan Vekili, Manavgat Meslek Yüksek Okulu Müdürü Prof. Dr. Hakan Sert, “Bu inşaat protokolü MASİAD, MAYÖV VE Üniversite rektörlüğümüz arasında yapıldı. Bu protokol neticesinde 3. Fakülte kararı da alınmış oldu. Bu karar YÖK’e de gönderildi.   Yani 3. Fakültemiz Fen ve Doğa Bilimleri Fakültesi artık YÖK kararıyla açıldıktan sonra resmen oylanmış olacak” dedi.

 

 

Bundan sonraki süreçte Manavgat’ta Üniversite kurulması için çalışacaklarını belirten Prof. Dr. Hakan Sert “Üniversite olmak için 3 Fakülte olduktan sonra başvurmayı düşünüyorduk. 3 fakültemizi açtıktan sonra artık Üniversite olmak için başvuracağız. Bizim her şeyimiz hazır bugüne kadar çok sağlam bir şekilde geldik.

 

 

Şu anda Manavgat’ta öğrenci potansiyeli iyi durumda. MYO, Matso Turizm Fakültesi ve Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi olmak üzere 3 birimimiz var. Bu 3 birimde yaklaşık beş bin öğrenci bulunmakta. Ama tabi bu büyüme şu anda sınırlı. Asıl büyüme Üniversite olduktan sonra gerçekleşecektir. Bunun da avantajlarını Manavgat gördü artık.

 

 

Üniversitenin avantajları ilk olarak tabii yetiştirilmiş insan sayısını artırmak. Sonra kalifiye elemanların iş gücüne katkısını sağlamak Manavgat’ta. Daha sonra ise tabi ki Manavgat’ın ekonomisine katkı sağlamak. Şimdi Manavgat’ın ekonomisi yaz aylarına bağlı. Burada sorunlar kışın başlıyor. İşsizlik, ekonomide para daralması gibi sorunlar ortaya çıkıyordu. Şu anda öğrencilerin de gelmesiyle büyük bir kalabalık görüyoruz Manavgat’ta. Bu da yılın geneline yayılmış ekonomi ile Manavgat’ımızın daha iyi şartlarda olmasını sağlıyor. Farklı bir iş alanı açılmasını sağladı Manavgat’ta öğrencilerin olması. 5 bin öğrenci bile Manavgat’ı canlandırıyorsa bu sayılar artığında daha iyi olacaktır.

 

 

Rektörümüz sayın Prof. Dr. Mustafa Ünal'a, Senato üyelerine, emek veren akademik ve idari personelimize çok teşekkür ederim. Bildiğiniz gibi Fakülte'nin inşaatı geçtiğimiz günlerde başladı. Fakülte binasının yapımını üstlenen hayırseverimiz Sayın Gülten Çağıran Hanımefendi ile MAYÖV ve MASİAD Yönetimine, Sayın Dr. Yusuf Aydın'a sonsuz teşekkürler.

 

 

Tüm süreçlerde her zaman yanımızda olan ve bundan sonra da desteklerini beklediğimiz Dışişleri Bakanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu'na, Manavgat'lı vekillerimiz Sayın İbrahim Aydın ve Sayın Tuba Vural Çokal'a, Kaymakamımız Sayın Dr. Mustafa Yigit'e, Belediye Başkanımız Sayın Şükrü Sözen'e, başta MATSO olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşları yönetimine, siyasi parti temsilcilerine ve basın mensuplarına yürekten  teşekkürler” dedi.

 

 

 

MAYÖV BAŞKANI DR. MUAMMER GÜNEŞ “HAYALİMİZ GERÇEK OLUYOR”

 

 

Manavgat Yüksek Öğretim Vakfının 1999 Yılında Manavgat’ta Üniversite kurulması maksadıyla kurulmuş olan bir vakıf olduğunu belirten MAYÖV Başkanı Dr. Muammer Güneş “Çalışmalarımızda ilk önce MYO ve devamında ine YÖK’ün bizden talebi üzerine KYK’ya devretmiş olduğumuz öğrenci yurdumuzu kurduk. Ardından Turizm Fakültemizin fikir oluşumunu sağladık. Bu fakültede Matso aracılığıyla Manavgat’a kazandırıldı. Ardından Manavgat’ta atıl vaziyette bulunan hastane inşaatının üniversiteye kazandırılması konusunda girişimde bulunduk. Bu Konuda Manavgat Belediyesi, Belediye Başkanımız ve Meclis üyelerinin ortak kararları ile Akdeniz Üniversitesine devrini gerçekleştirdik. Daha sonra ise Akdeniz Üniversitesi ile bu binamızın tamamlanması ile ilgili bir protokol hazırlığına başladık. Saygıdeğer Gülten Çağlar hanımefendinin de bağışının ardından bu inşaatımıza başladık. 3. Fakülte olarak Doğa Bilimleri ve Mühendislik Fakültesi düşünüldü. Bu karar da Üniversitemizin senatosundan geçti. Sayın rektörümüz ve senatomuza çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca emeği geçen Akdeniz Üniversitesin değerli hocalarına da çok teşekkür ediyoruz. Bu karar YÖK’ te onaylandıktan sonra inşallah Manavgat’ımızda da 3. Fakültemiz oluşacak ve biz de hayalimiz olan Manavgat’ın ortak bir hedefi olan Manavgat Üniversitesine giden yolda önemli bir adım olan 3 fakülte ve bir yüksek okul oluşumumuzu tamamlayacağız. Ve inşallah Manavgat Üniversitemizi kuracağız” dedi.

 

 

MAYÖV BAŞKANI TATAR “ÜNİVERSİTE MANAVGAT’IN KARA SEVDASI”

 

Manavgat’ın üniversite sevdasında çok fazla yol alındığına dikkat çeken MASİAD Başkanı Mücahit Tatar “18 bin 500 m2 kapalı alanda yapacağımız Manavgat Sosyal ve Beşerî Bilimler Fakültesi ile Manavgat Mühendislik ve Doğa Bilimleri fakültesinin bitmesiyle beraber yani yaklaşık 15-20 ay içerisinde Manavgat Üniversitesi konusunda en büyük adımlarımızı atmış olacağız. Bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Vakfımız yöneticilerine, MASİAD yöneticilerine bu konudaki gayret ve emeklerinden dolayı çok teşekkür ediyorum. En büyük teşekkürü de hayırseverimiz Gülten Çağlar hanımefendi ve bu işte aracı olan sayın Dr. Yusuf aydın’a etmek istiyorum” dedi.

 

 

Manavgat ile ilgili önemli haberlerden bildirim almak istiyorsanız bu linki tıklayın ve Manavgat Haber Grubumuza katılın...

 

 
Bu haber 15350 defa okunmuştur.

DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
48459 Okunma
46358 Okunma
39974 Okunma
25576 Okunma
13326 Okunma
12621 Okunma
10277 Okunma
9358 Okunma
8860 Okunma
8476 Okunma
8338 Okunma
7818 Okunma
331056 Okunma
138259 Okunma
106122 Okunma
95285 Okunma
86386 Okunma
74828 Okunma
56180 Okunma
51111 Okunma
48459 Okunma
46358 Okunma
44831 Okunma
42570 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI