Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınManavgat sahillerinin ilk caretta yavruları denizle buluştu

Tarih: 15-07-2021 12:35:51 + -


Manavgat sahillerinin ilk caretta yavruları denizle buluşurken, kendi başlarına yuvadan çıkamayan 23 adet yavru, DEKAFOK tarafından düzenlenen törenle denize uğurlandı.


Manavgat sahillerinin ilk caretta yavruları denizle buluştu

Manavgat sahillerinin ilk caretta yavruları denizle buluşurken, kendi başlarına yuvadan çıkamayan 23 adet yavru, DEKAFOK tarafından düzenlenen törenle denize uğurlandı.

 

DEKAFOK Başkanı Seher Akyol, yuvaları tek tek kontrol edip kalan yavruları çıkardıklarını belirterek “Yavrular denize ulaştıktan sonra aralıksız 48 saat yüzmek zorunda” dedi.

 

Manavgat Boğaz Mevkiinde kısa adı DEKAFOK olan Deniz Kaplumbağaları Akdeniz Foku Kum Zambakları Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından düzenlenen etkinliğe Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit, İlçe Jandarma Komutanı Yarbay İlker Özcan, MATSO Başkanı Seydi Güngör, Tarım İlçe Müdürü Ömür Ozan Çakal,  Manavgat Orman İşletme Müdürü Aydın Açıkbaş, Manavgat Merkez Jandarma Karakol Komutanı Hızır Çelik ve davetliler katıldı.  Etkinlik öncesinde yeni kurulan Bilgi Gözlem Merkezi’nde DEKAFOK Başkanı Seher Akyol tarafından derneğin çalışmaları hakkında bilgilendirme yapıldı.

 

Manavgat’ta yılın ilk yavrularının denize ulaştığını belirten Akyol, ilk yuvadan 60 caretta yavrusunun denize kendi imkanlarıyla ulaştığını, 23 adedinin ise kendi başlarına yuvadan çıkamayan ve gönüllüler tarafından çıkartılarak denize salınan yavrular olduğunu söyledi.

 

Yavruların büyük bölümünün kendi imkanlarıyla yuvadan çıkıp denize ulaştığına dikkat çeken Akyol “Biz ölüme terk edilen yani yuvadan çıkamayan yavruları tek tek yuvalardan çıkarıp denize ulaştırıyoruz. Yavrular denize ulaştıktan sonra diğer canlılara yem olmamak için 48 saat aralıksız yüzmek zorunda” diye konuştu.

 

Caretta yavrularının denize uğurlanmasının ardından açıklama yapan Manavgat Kaymakamı Dr. Mustafa Yiğit, yavruların denize doğru hareketlenmelerinin diğer davetliler gibi kendisini de heyecanlandırdığını belirterek “bildiğim kadarıyla mayıs ayı carettaların yumurtlama dönemi başlıyor ve iki ay sürüyor.  İki ay sonra yumurtadan çıkıp denizle buluşuyorlar. Ne var ki bunları korumadığın zaman çoğunun zayi olduğuna hep birlikte şahit olduk. Destek olunması gerekiyor çünkü bunlar korunma altında olan, nesli tükenmekte olan canlılardan bir tanesi, o yüzden insanların desteğine ihtiyacı var. Keşke diğer canlılara da bu şekilde destek olabilsek. Herkes bu bilince ulaştığı zaman çok daha güzel bir dünya olur diye düşünüyoruz. Malum denizler kirleniyor, denizlerimiz bilinçsiz insanların yaptıkları ile kirleniyor bunun canlılar düzene sokuyor, doğal hayatı yeniden canlandırıyorlar. Bizde mutlu olduk, heyecanlandık bir anda en azından Carettaları gözümüzle görmüş” dedi.

 

DEKAFOK Başkanı Seher Akyol ve gönüllülere carettalar için verdikleri emeğe teşekkür eden Kaymakam Yiğit, “DEKAFOK derneğimiz bir yaşında. Böyle bir dernek kurulması Manavgat’ta özellikle Manavgat’ı da ön plana çıkarmış oldu. Çünkü bu sahiller, özellikle içinde bulunduğumuz bu sahil çok uzun bir sahil yaklaşık 5 kilometre uzunlukta bir sahil. Aynı sahilde insanlar denize giriyor, aynı sahilde su sporları yapılıyor, aynı sahilde diğer tarafta ırmakta balıkçılar balık tutuyor, bu tarafta doğaseverler Carettaları korumaya çalışıyor, böyle bir yer burası. Dünyada Carettaların en fazla yumurtladığı yer Türkiye’de Yumurtalık diye biliyorum ben. Adana’nın Yumurtalık ilçesi. Sonra da bu bölge. Gündoğdu’dan Kızılot’a kadar tüm sahilde Carettalar yumurtluyor. Böyle bir duyarlılık oluşmuş durumda. Zaman zaman burada çok büyük sıkıntılar yaşadık biliyorsunuz. Sahilde insanlar araçlarıyla geziyorlar, ATV’leriyle geziyorlar, belki zaman zaman traktör sokuyorlar vesaire yuvalar umursanmadan her şey yapılabiliyordu. Bu sayede bu engellenmiş oldu duyarlılık arttı, pankartlar asıldı, insanlar bilgilendiriliyor, sosyal medyada sürekli gündeme getiriliyor. Gençlerle çocuklarla paylaşılıyor, burada anlatıyorlar ne olduğunu. Ne olduğunu bildiğimiz de bu Carettayla aramızdaki dostluk artıyor ve ülkemiz daha bilinçli hale geliyor diye düşünüyorum. Kendilerine de teşekkür ediyorum, dernek başkanına ve üyelerine” diye konuştu.
Bu haber 2026 defa okunmuştur.

DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11692 Okunma
11427 Okunma
10641 Okunma
9340 Okunma
8495 Okunma
8419 Okunma
8198 Okunma
8009 Okunma
6341 Okunma
5736 Okunma
5113 Okunma
5028 Okunma
36931 Okunma
16247 Okunma
15275 Okunma
13432 Okunma
12763 Okunma
12624 Okunma
12568 Okunma
12325 Okunma
12129 Okunma
11889 Okunma
11752 Okunma
11692 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI