Bugun...
Bizi izleyin:
  • BIST
   0
   BIST
  • DOLAR
   0
   Dolar
  • EURO
   0
   Euro
  • ALTIN
   0
   AltınManavgat’ta dolandırıcılık davası sonuçlandı 45 yıl hapis, 281 bin TL Para cezası

Tarih: 16-06-2021 13:21:59 Güncelleme: 16-06-2021 19:39:59 + -


Manavgat ve Alanya’da vatandaşları boş kağıtlara attırdığı imzalarla borçlandıran ve icra takibi başlatan Mustafa Ç. ve Himmet D. toplam 45 yıl hapis ve 281 Bin TL para cezasına çarptırıldı.


Manavgat’ta dolandırıcılık davası sonuçlandı 45 yıl hapis, 281 bin TL Para cezası

Manavgat ve Alanya’da vatandaşları boş kağıtlara attırdığı imzalarla borçlandıran ve icra takibi başlatan Mustafa Ç. ve Himmet D. toplam 45 yıl hapis ve 281 Bin TL para cezasına çarptırıldı.

 

Adaletin geçte olsa yerini bulduğunu belirten Avukat Ertekin Kök, tefecilik ve dolandırıcılık olaylarının çok basit düzenlemelerle ortadan kaldırılabileceğini, insanların mağduriyetinin ortadan kalkacağını söyledi.


 

Manavgat ve Alanya’da Recep Yaşa, Hayrettin Şahbaz ve Nuriye Ekinci’nin de aralarında bulunduğu birçok kişiyi avukatları huzurunda alacaklı oldukları senetlerin arkasına veya boş kağıda imza attırdıktan sonra borçlandıran ve icra yoluyla tahsil etmeye çalışan Mustafa Ç. ve Himmet D. toplam 45 yıl hapis ve 281 Bin TL para cezasına çarptırıldı.

 

Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasında Hayrettin Şahbaz ve Nuriye Ekinci ile 25 Mayıs’ta yaşamını yitiren Recep Yaşa’nın kızları ile tarafların avukatları hazır bulundu.

Mahkeme, Mustafa Ç.’yi evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından 31 yıl hapis ve 181 bin TL para cezası, Eniştesi Himmet D.’yi ise 14 yıl 2 ay hapis, 100 bin TL para cezası ile cezalandırdı. Ayrıca Mustafa Ç. hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

 

 

NURİYE EKİCİ “HEMŞEHRİME GÜVENDİM, HERŞEYİMİ KAYBETTİM”

Olayın mağdurlarından Nuriye Ekici, uzun yıllar Almanya’da çalışıp para biriktirdiğini, yatırım yapmak için Alanya’ya geldiğini belirterek “İyi niyetim sayesinde yapmak istediğim her işte dolandırıldım. Elimdeki alacak senetleriyle gittiğim aynı zamanda hemşehrim olan avukatımın yanında Mustafa Ç. bulunuyordu. Avukatımın isteği doğrultusunda senetlerin arkasını imzaladım ve Mustafa Ç.’ye teslim ettim. Ne olduysa ondan sonra oldu. Alacaklıyken borçlu duruma düştüm. Başta evim olmak üzere elimde avucumda ne varsa kaybettim. Tam adalete olan güvenimi kaybetmek üzereyken nihayet adalet yerini buldu. Verilen cezalar bizim yaşadıklarımızı ve kaybettiklerimizi yerine getirmeyecek. Ama yine de adaletin yerini bulmasından dolayı mutluyum. Beni bu duruma düşüren avukatımdan da şikayetçiyim” dedi.

 

ŞENAY ÇİZMECİ “KEŞKE BABAM BUGÜNÜ GÖRSEYDİ”

 

Babasının vasiyeti üzerine davanın peşini bırakmadıklarını belirten ve konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamayan Şenay Çizmeci “babam Recep Yaşa 2.5 senedir dolandırıcılara karşı bir hukuk mücadelesi veriyordu. Alacaklı olduğu iki senetle Avukat A. Ö.'ün ofisine gitmiş A.Ö.’ye icra yoluyla alacağını almak için vekalet vermiş. Babam senetleri avukatın isteğiyle A. Ö.’nün yanında çalışan ve icra dosyalarının takibini yapan Mustafa Ç.’ye teslim etmiş. Mustafa Ç., babamın alacaklı olduğu iki tane 30-35 bin Euro'luk senedi arkasını imzalatmak suretiyle ciro ettirmiş. Babam avukat diye güvendiği için arkasını imzalıyor ve senetleri veriyor. Bu da yetmemiş bir de sahte senet düzenliyorlar. Babamın hiç tanımadığı Himmet D. diye bir adama babam 350 bin TL borçluymuş gibi bir sahte senet düzenliyorlar. Babamın sözleşme diye imzaladığı bir kağıtmış bu, üzerini kesip doldurmuşlar senet şeklinde ve öyle borçlandırmışlar. Babamın bu iki şahsa da bir borcu yokken her şeyini haczettiler. 2.5 senedir babam bu dolandırıcılar yüzünden mağdur olmayı hazmedemiyordu. Çünkü babam Side'nin en eski esnaflarından, en eski turizm işletmecilerinden ve yıllarca ticaret yapmış bir adam. Avukata güvendiği için başına bunlar geliyor düşünebiliyor musunuz? Biz babamı 25 Mayıs'ta kaybettik, covide yakalandı bağışıklık sistemi düştüğü için, çok üzülüyordu çünkü başına gelenler için ve biz onu kaybettik. Ve bize vasiyet etmişti dosyalarımı takip edin, davalarıma katılın diye. Biz de bugün onun için buradayız, duruşmaya geldik. Adalet tecelli ettiği için ve babamın ruhu orada huzur bulacağı için mutluyum, buruk bir mutluluk keşke babacığım da görebilseydi ama ömrü yetmedi. Adaletin tecelli etmesinden dolayı içim rahat, ceza aldıkları için hakim beye çok teşekkür ediyorum.

 

FELÇ GEÇİRİP YATAĞA MAHKUM OLDU

 

Yaşadığı olay karşısında felç geçiren ve 15 gün yoğun bakımda yatan Hayrettin Şahbaz eşi Zeynep Şahbaz’ın yardımıyla mahkeme salonunda hazır bulundu. Eşinin felç olmasının tek sebebinin bu şahıslar olduğunu belirten Zeynep Şahbaz “Eşim ödediği ve geri alıp sakladığı senetleri yeniden karşısında görünce dert sahibi oldu, felç geçirdi. Bizim elimizde ödediğimiz senetlerin aslı olmasına ve alacaklı parasını aldığını söylemesine rağmen hem bize hem de alacaklıya haciz uygulandı. Adaletin yerini bulmasından dolayı mutluyuz” dedi.

 

AV. ERTEKİN KÖK “TEFECİLİK VE DOLANDIRICILIK İÇİN DÜZENLEME ŞART”

Tefecilik ve dolandırıcılığın basit düzenlemelerle büyük ölçüde ortadan kaldırılabileceğini belirten Müşteki Avukatlarından Ertekin Kök “Adalet tecelli etti bundan memnuniyet duyuyoruz. Ancak, adalet tecelli ederken mağduriyet ortadan kalktı mı? İşte bu noktada taleplerimiz var. Burada iki tane örneğimizde olduğu gibi amcalardan bir tanesinin aracı icra deposunda bağlı kaldığı için köyden bisikletle geldi gitti ve yaşamını yitirdiği için davanın bittiğini göremedi, bir tanesi de maruz kaldığı olaylar neticesinde felç oldu. Eğer icra başlatan kişiler hakkında dolandırıcılıktan iddianame düzenlenmişse, dolandırıcılıktan, sahtekarlıktan yargılanıyorsa artık icra işlemine devam edememelidir. Ancak, menfi tespit davası açmak, icraları durdurmak çok maliyetli bir iş. Harca esas değerler çok yüksek, yatırılması gereken teminatlar çok yüksek. Bu sefer vatandaş hak arayamaz durumdadır, herkes avukat da tutamıyor. Dolayısıyla, burada öncelikli olarak bu tür olaylarda makul şüpheyle ceza soruşturması başladı, çok kuvvetli delil varsa iddianameye dönüştüğü anda bu dosyalara el konulması lazım. Çünkü suçtan elde edilen ve suçta kullanılan her şeye el koyma ve müsadereye tabii ilkesini unutmamak lazım. Savcılarımız bu konuda, bu tür olaylarda eğer vatandaş hiç tanımadığı, bilmediği insanların icrasına maruz kalıyorsa, o zaman savcılarımız meseleye hukuki mesele yerine, dolandırıcılık, sahtekarlık suçunu soruşturuyor gibi davranıp öncelikle, bu tür olaylarda icra işlemlerine devam edilmemesi sağlanmalıdır.

 

Şimdi bu kadar cezayı aldı sanıklar, ancak bu insanların icrası hala devam etmektedir. Vatandaşların arabası hala icra dairelerindedir, bankalarda, evlerde hala haciz vardır. 3 - 5 sene sürecek yargılama süresinde malını mülkünü kullanamıyorlar. Bu tıpkı şuna benzer "Ruhsatsız silahı yakalatmışsınız, dava sonlanana kadar ruhsatsız silahla geziyorum" demek gibi bir şey. Bu konuda TBBM' den, sayın Cumhurbaşkanımızdan, Adalet Bakanlığından ve HSK' dan konuya duyarlılık göstermesini istiyoruz. Oy çokluğuyla çözümlenecek bir mesele değildir, hızlıca çözülmelidir. İddianame düzenlendiyse bu icra dosyalarına mahkemenin el koyması ve tedbiren tüm icraların durdurulması, yapılmış icraların da delil durumuna göre kaldırılması, düzenlenmesi elzemdir. Bu işin en kısa yoldan çözümü de budur” dedi.

İHA
 


 


 


 

 HABER VİDEOSU

Bu haber 10681 defa okunmuştur.

DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11693 Okunma
11429 Okunma
10644 Okunma
9353 Okunma
8499 Okunma
8420 Okunma
8199 Okunma
8011 Okunma
6343 Okunma
5740 Okunma
5114 Okunma
5029 Okunma
36933 Okunma
16248 Okunma
15279 Okunma
13433 Okunma
12764 Okunma
12625 Okunma
12569 Okunma
12326 Okunma
12130 Okunma
11890 Okunma
11753 Okunma
11693 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI