Bugun...
Bizi izleyin:Manavgat’ta Muz Üreticileri Muz Üreticileri Birliğini kurdu

Tarih: 12-10-2021 10:33:10 Güncelleme: 12-10-2021 10:45:10 + -


Manavgat Muz Üreticileri Kurucu başkanı Önem Gök, kontrolsüz yapılan seralar, kontrolsüz yapılan üretim ve kontrolsüz verilen kredilerin muz üreticisini olumsuz etkilediğini söyledi.


Manavgat’ta Muz Üreticileri Muz Üreticileri Birliğini kurdu

Manavgat Muz Üreticileri Kurucu başkanı Önem Gök, kontrolsüz yapılan seralar, kontrolsüz yapılan üretim ve kontrolsüz verilen kredilerin muz üreticisini olumsuz etkilediğini söyledi.

Gök “Kontrolsüz üretim bugün yaşadığımız gibi ürünümüzün düşük fiyatla satılmasına ve ilerleyen zamanlarda yatırımlarımızı ödeyemeyecek konuma getirecektir” dedi.

Manavgat’ta muz üreticileri Muz Üreticileri Birliği çatısı altında bir araya geliyor. Kuruluşu tamamlanan Birliğin kurucu başkanlığına Önem Gök getirildi. Manavgat’ta 23 mahallede 15 bin dönüm dolayında muz serası bulunduğunu, 350-400 dolayında da muz üreticisinin olduğunu belirten Manavgat Muz Üreticileri Kurucu başkanı Önem Gök, kontrolsüz yapılan üretimin önüne geçilmemesi durumunda muzun geleceğinin parlak olmayacağını söyledi.

KONTROLSUZ YAPILAN MUZ ÜRETİMİ OLUMSUZ ETKİLİYOR

Ülkemizde yapılan muz üretiminin, kontrolsüz yapılan seraların, kontrolsüz yapılan üretimin ve kontrolsüz verilen kredilerin muz üreticisini olumsuz etkilediğini belirten Önem Gök “Acilen kontrollü üretime geçilmelidir. Bu kontrolsüz üretim bugün yaşadığımız gibi ilerleyen zamanlarda daha da büyük sorunlara yol açacaktır. Üretim planlaması yapılması tüketiminde artması gerekmektedir. Muz üreticisi olarak yerli muz üretimimiz neredeyse tüketimimizi karşılamaktadır. Eğer üretim planlaması yapılmaz ise muz üretimi ve çiftçi ürününü satamaz durumuna düşecektir. Muz üretim alanı son beş yılda yaklaşık 5 kat artmıştır ve bu bizi üreticiler olarak korkutmaktadır. İthal muzun ülkemize girmesine engel koyulmalıdır, planlama yapılmalıdır. Sebebi ise Üretim maliyetinin yüksek olması, ihracat rekabet üstünlüğünün olmamasıdır. Bu kontrolsüz ve denetimsiz yapılan üretim üreticiyi olumsuz etkilemektedir. Neredeyse bu süreç ürününüzü bahçemizde satamayacak pozisyona getirmiştir. Muz paketleme ve işletme tesislerine teşvikler verilmeli, tesisler kurulmalı pazar ağı genişletilmeli, seradaki satış bedelleriyle market ve pazarlardaki satış bedelleri arasında yaklaşık olarak 2 kat fiyat farkı denetlenmelidir. Ucuza ürünün satan çiftçi ve tüketici aradaki fiyat farkından mağdur olmaktadır. Bu konunun denetlenmesi yapılıp üreticinin ve tüketicinin yanında olunmalıdır.  Muz ithalatını durdurup üretmiş olduğumuz muzumuzu ihraç etmenin planlaması yapılmalıdır. Dış pazarlar bulunmaması halinde, ithalatın önü kesilmediği ve kontrollü üretim yapılmaz ise biz üreticileri ciddi problemler beklemektedir. Kontrolsüz plansız üretim bugün yaşadığımız gibi ürünümüzün düşük fiyatla satılmasına ve ilerleyen zamanlarda yatırımlarımızı ödeyemeyecek konuma getirecektir” dedi
Bu haber 6314 defa okunmuştur.

DİĞER Manavgat Haber Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
11435 Okunma
7606 Okunma
6315 Okunma
5715 Okunma
4190 Okunma
3825 Okunma
3698 Okunma
2556 Okunma
1833 Okunma
1369 Okunma
1229 Okunma
1204 Okunma
18451 Okunma
14531 Okunma
14168 Okunma
13354 Okunma
12539 Okunma
12090 Okunma
11518 Okunma
11435 Okunma
9900 Okunma
9188 Okunma
8323 Okunma
7973 Okunma
FOTO GALERİ
 • İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
  İNTERNETİ SALLAYAN BİRBİRİNDEN KOMİK 20 PAYLAŞIM
 • Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
  Otomobil Dünyasında Dede ve Torunlar
 • VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
  VOLKSWAGEN'İN EFSANE MİNİBÜSÜ YENİDEN TASARLANDI
 • Babalar ve Kızları
  Babalar ve Kızları
 • Vurdumduymaz Milletiz :)
  Vurdumduymaz Milletiz :)
 • Akciğere Faydalı 6 Besin
  Akciğere Faydalı 6 Besin
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
  Gerçek Yetenek budur. Mutlaka izle...
 • Yok Böyle Kaza
  Yok Böyle Kaza
 • Son Teknoloji Tarım Aletleri
  Son Teknoloji Tarım Aletleri
 • Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
  Manavgatlı Hacı Süleyman Öz'ün Medine'de Cenaze Töreni
 • Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
  Manavgat D-400'de Kaza 2 Yaralı
 • Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
  Manavgat'ta Kaza: 1 Ölü, 4 Yaralı
VİDEO GALERİ
YUKARI